Middelburgse wil in top vakbond Kans op vervolging van schippers duwboot voor dood door schuld I I I I I Jongeren van zeventien die rijexamen doen, zijn succesvol: 5 6 procent slaagt in één keer. 26 ZEELAND Surrender WOENSDAG EF Het verbinden van jongeren, juist nu, zie ik als een grote uitdaging. Ernst Jan Rozendaal Leuke gasten, die muzi kanten van Surrender, maar ze komen soms een tikkeltje intimide rend over. John Ewbank, de deuntjesmaker van Marco Bor- sato, kan erover meepraten. Hij had vorige week de melodie van zijn Koningslied nog niet op televisie laten horen, of de Zeeuwse dialectrockers spron gen hem in de nek. Hun liedje 'Bie heweld' zou zijn gepla gieerd. „Stoute dief die je bent", klonk het op Facebook. „Het la chen zal je snel vergaan, want we hebben je bij de ballen. Je bent nog niet klaar met ons." Ik had meteen met de Gooise componist te doen, want ik ken Surrender langer dan vandaag. Als kunstverslaggever inter viewde ik de groep ruim veer tien jaar geleden in 's-Heeren- hoek. Het was op een avond, in de week tussen Kerst en Oudjaar. Ik voelde me wat grie perig en had thuis met lange tanden een bord zuurkool weg gewerkt. Vanuit de vrieskou stapte ik een warmgestookte huiskamer binnen. Die zat vol. De complete band met aan hang en nog wat buren, zo leek het. Iedereen rookte en ik ver stond niemand. Vanwege een opkomende misselijkheid had ik besloten geen koffie te drin ken, maar ik durfde niet te wei geren toen ik ongevraagd een dampende mok voor mijn neus kreeg gezet. Op de pikzwarte vloeistof lag een blauwige glans, als op een plas motorolie. Ik werd beroerder en beroer der. Het interview raffelde ik af, bang dat de beugelflessen Grolsch al op tafel zouden ko men. Met het excuus dat ik snel moest gaan schrijven, haastte ik me naar buiten. De voordeur was nog niet in het slot geval len of ik kotste mijn prakje zuurkool uit op de stoep. Geen idee of ze me ooit hebben verdacht, maar bij deze bied ik alsnog mijn excuses aan voor de wel erg letterlijke vertaling van hun naam. De episode schoot me weer te binnen toen ik gisteren op Face book las dat Surrender 'nie mand gaat vervolgen of akelig doen', terwijl ze de kwestie met Ewbank eerder nog "bie he weld' dreigden te beslechten. Zouden ze het hebben uitge praat bij een goeie bak koffie? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde MIDDELBURG - De eindstrijd om het nieuwe voorzitterschap van vakor ganisatie FNV Jong is losgebarsten. Op Facebook. Want de meeste 'li kes' op één van de drie overgeble ven kandidaten geldt als een zwaar wegend advies aan de algemene le denraadvergadering begin volgen de maand. „Maar als ik word afgewezen, hoop ik toch echt niet dat het niet is omdat ik niet genoeg likes heb weten binnen te slepen", zegt Jaïri Terpstra uit Middelburg. „Het mobiliseren van jongeren is breder dan alleen Facebook en het gaat toch vooral ook om de in houd." De 277jarige Terpstra is geboren in Barendrecht, opgegroeid in Leerdam en woont sinds ander half jaar in de Zeeuwse hoofd stad, de provincie waar haar moe der vandaan komt. Ze is afgestu deerd theatermaker, werkt als zelf standig ondernemer op projectba sis voor zorginstellingen en jeugd gevangenissen en studeert daar naast ook nog bedrijfskunde. Haar ambitie tot het voorzitter schap (een betaalde baan van min stens dertig uur per week) drijft grotendeels op het besef dat een stevigere vertegenwoordiging van jongeren in de vakbeweging nood zakelijk is. „Het verbinden van jongeren, juist nu, zie ik als een grote uitdaging." Ze wijst in dat Zeventienjarige slaagt vaker voor rijexamen door Cornelleke Blok TERNEUZEN - Veel mensen zullen er jaloers op zijn: na 26 lessen en één keer afrijden heeft Linda van Os het felbegeerde roze pasje op zak. De zeventienjarige mbo-stu- dente uit Terneuzen slaagde dins dagochtend voor haar rijexamen. Het kostte haar weinig moeite. „Ik vond het examen eigenlijk wel meevallen", zegt ze nuchter. „Gisteren was ik wel een beetje zenuwachtig, maar vanochtend helemaal niet meer." Linda vindt het een uitkomst dat ze al op haar zeventiende kan af rijden. Ze heeft voorlopig geen tijd meer om rijlessen te volgen, omdat ze in april voor vijf maan den naar Griekenland vertrekt om stage te lopen. Als ze in sep tember terug komt, volgt er nog een stage van vier maanden. „Als ik het nu niet gehaald had, kon ik pas met rijlessen beginnen als ik achttien-en-een-half ben. Dat wil de ik écht niet, want dan zou ik ver achter lopen op al m'n vrien dinnen." Linda mag vanaf nu auto rijden, maar alleen met haar moeder op de bijrijdersstoel. Zeventienjari- gen moeten namelijk altijd onder begeleiding van een coach achter het stuur zitten. Linda's moeder verband op de stijgende jeugd werkloosheid en het uitblijven van concrete plannen op dat ge bied. „En daarbij horen beslist ook nieuwe en doelgerichte inves teringen in goed onderwijs. Wat we niet moeten hebben, is dat - als de economie weer aantrekt - er straks allemaal verkeerd ge schoold of onvoldoende gekwalifi ceerd personeel rondloopt. Dan zijn we net zo ver van huis! De veertig- en vijftigplussers verte genwoordigen in de vakbonden de meerderheid. Dat betekent au tomatisch dat vooral ook die be langen worden behartigd. En dat moet ook gebeuren. Maar dat mag, zeker in deze tijd, niet in houden dat de belangen van jon geren ondergesneeuwd raken. Ik ken voorbeelden genoeg van men sen die heel kwetsbaar op deze ar beidsmarkt staan. Dan bedoel ik schimmige contractjes of stagiairs die maar blijven rondlopen bij een bedrijf, omdat het goedkope arbeidskrachten zijn. Om dit soort situaties maak ik mij ernsti ge zorgen." Wie Terpstra 'leuk' vindt, kan dat nog tot vrijdag la ten weten op de Facebookpagina nieuw-bestuur- FNV. Jong. Jaïri Terpstra, voorzitter in spé De zeventienjarige Linda van Os uit Terneuzen slaagde gisterochtend in één keer voor haar rijexamen, foto Peter Nicolai door Pieter Van Klinken DEN BOSCH - De twee schippers van de duwboot Scorpio, een 39-ja- rige Vlissinger en een 29-jarige man uit Wormerveer, mogen mo gelijk toch worden vervolgd voor dood door schuld bij het ongeval waarbij op 7 septemer 2009 hun 24-jarige stuurman Joey Heidweil- ler omkwam. Dat bleek gisteren bij het hoger beroep in het gerechts hof in Den Bosch. Het slachtoffer kwam om toen hun duwboot met twee pontons, waarop drie buizen van in totaal 1280 ton lagen, tijdens het lossen kapseisde bij Heerema in de Van Cittershaven in Vlissingen-Oost. De rechtbank in Middelburg sprak de twee eind 2011 vrij van het 'laten verongelukken van een vaartuig met de dood tot gevolg', omdat ze het gevaar van hun ac ties niet hadden kunnen over zien. Het tweede feit 'dood door schuld' - omdat ze geen reddings vesten droegen - mocht het OM niet verwijten, omdat het daar voor noodzakelijk was dat met de Arbeidsinspectie onderzoek was gedaan. Dat is in opdracht van het OM echter gebeurd door het Korps Landelijke Politie Dien sten. Een vormfout waardoor vindt het niet nodig. Ze denkt dat haar dochter prima in staat is om zelfstandig te rijden. „Auto rijden leer je best als je alleen achter het stuur zit." Linda zou het liefst ook meteen alleen rijden. „Ik ben hart stikke blij dat ik het gehaald heb, maar het rijbewijs heeft voor mij nog niet zoveel voordelen. Mijn moeder moet altijd naast me zit ten, dus ik kan niet zelf de auto pakken, of bijvoorbeeld de bob zijn voor vriendinnen als we gaan stappen." Maar die verplichte begeleiding is volgens Linda wel één van de re den dat zeventienjarigen succes vol zijn met rijlessen. „Jongeren die achttien zijn willen per se zo snel mogelijk hun rijbewijs halen, omdat ze dan alleen mogen rij den. Als je op je zeventiende be gint, dan heeft het geen nut om te haasten, omdat je toch nog niet alleen mag rijden. Je kunt het rus tiger aan doen. Daardoor gaat het misschien beter." Linda's moeder heeft er ook wel een idee over. Zij denkt dat jonge ren nu op hun zestiende geen scooter meer aanschaffen, maar meteen een autorijbewijs halen. „Eerder hadden de meeste acht tienjarigen al een paar jaar op een scooter gereden, voordat ze met autorijlessen begonnen. Dan heb je ander, vaak brutaler, rijgedrag aangeleerd." Maar is zeventien jaar niet een beetje jong om achter het auto stuur te zitten? Helemaal niet, vindt Linda. „Natuurlijk, ik vind het nog eng om op de snelweg te rijden. Je hebt zó veel snelheid en je moet op heel veel dingen let ten. Het is wennen, maar dat is ook zo als je achttien of negen tien bent. Hoe oud je ook bent, het blijft de eerste keer." recht op vervolging werd ver speeld, aldus de rechtbank. Advocaat Jurjan Geertsma van de Vlissinger wilde mede hierom weer vragen het OM niet-ontvan- kelijk te verklaren. Het hof kwam echter met een beleidsregel waar uit volgt dat ook het KLPD dat on derzoek mag doen. De verdedi ging had hier de nodige vraagte kens bij, maar als het hof erin meegaat, kunnen de schippers als nog worden veroordeeld. De aanklager eiste 60 uur werk straf, 20 minder dan bij de recht bank, omdat het al zo lang is gele den. Het hof wijst arrest op 2 april. ^F

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60