Eigenaar bunkerboot moet schade betalen Asielzoekerscentrum wordt gezinslocatie Nieuwe site LA-jaar WD-fractie wil OV-oplaadpunt in gemeentehuis Tholen 28 BEVELANDEN en THOLEN SLOEPROEIEN Sloeproeien is populair in Zeeland: een stoere sport die jaarrond voor mooie actie op het water zorgt. 66 Het is een stoere sport Als we aan de riemen zitten, gaan we er voor. STORTEMELKRACE OPENT door Luc Oggel YERSEKE - De eigenaar van een bun kerboot die in november 2007 zonk in de haven van Yerseke, moet een schadevergoeding beta len aan mosselhandel Vette en Ver haart. Dat blijkt uit een uitspraak van de rechtbank in Middelburg die deze week werd gepubliceerd. Het oliebevoorradingsschip Jaco- mien van oliehandel K. Meijaard kapseisde in de nacht van 6 op 7 november in de Beatrixhaven doordat een onderdeel van de boot dat zich onder water bevond ergens achter blijven was haken. De Jacomien werd vervolgens door het opkomend tij omver ge trokken. De brandstofboot was ge laden met zo'n vijftig kuub gaso- lie, waarvan een substantieel deel in het water terecht kwam. Mos selhandel Vette en Verhaart claim de een schadevergoeding, omdat hun mosselen die op percelen la gen te verwateren na het incident naar olie smaakten en lange tijd niet verhandelbaar waren. Het gaat om een slepende kwes tie, want de rechtbank heeft zich al eerder over de zaak gebogen. In een tussenvonnis van 21 septem ber 2011 bepaalde de rechtbank dat Vette en Verhaart niet overtui gend kon bewijzen dat de schade een gevolg was van olie uit de Ja comien. Eigenaar Meijaard van het bunkerschip stelde dat de oliesmaak ook kon zijn veroor zaakt door baggerwerkzaamhe- den die destijds in de haven wer den uitgevoerd of door bagger die een dag voor het zinken van de Ja comien uit een baggerschip zou zijn gestroomd. Die stellingen zijn echter door de rechtbank ver worpen. De bagger uit de haven was gekeurd en mocht weer wor den teruggestort. Aan de hand van verklaringen en deskundigenrapporten is volgens de rechtbank vast komen te staan dat de olie uit de Jacomien boven de mosselpercelen voor de haven van Yerseke heeft gedreven. Gaso- lie die op water drijft, verdampt deels, maar wordt volgens de rech ter ook opgenomen in de waterko lom en kan zo dus de mosselen bereiken. Op 5 december 2007 is door het Productschap Vis, de Voedsel- en warenautoriteit en het ministerie een onafhankelijke smaaktest uitgevoerd op mosse len van het vervuilde vak. Die smaakten naar olie en dat is vol gens de rechtbank veroorzaakt door de jacomien. Het is nog niet bekend hoe hoog de schadevergoe ding is, omdat de zaak zich in eer ste instantie toespitste op aanspra kelijkheid. door Luc Oggel GOES - Het Centraal orgaan Op vang Asielzoekers (COA) heeft plannen om het asielzoekerscen trum (azc) in Goes om te vormen tot zogeheten gezinslocatie. Dat bevestigt woordvoerder Mar tij n van de Koolwijk van het COA. Op een gezinslocatie verblij ven gezinnen met minderjarige kinderen die eigenlijk geen recht meer hebben op opvang. Hun asielverzoek is afgewezen en zij moeten het land verlaten. Op ge zinslocaties is sprake van een so ber voorzieningenniveau. Dat wil zeggen dat altéen de noodzakelij ke voorzieningen beschikbaar zijn. Ouders moeten zich dage lijks melden. Voor kinderen zijn er geen beperkingen, zij krijgen dezelfde voorzieningen als op de andere opvanglocaties. De begelei ding is gericht op terugkeer. Het onderdak in een gezinslocatie kan alleen worden beëindigd bij ver trek uit Nederland of als het jong- GOES - Wie alle ins- en outs van het Goes-Latijns-Amerikajaar wil weten, kan daarvoor terecht op de nieuwe website www.goesla.nl. De oude website was tijdelijk en incompleet. Op de nieuwe webpa gina's staat een duidelijk program ma met alle activiteiten, het nieuws, sociale media en sponso ren. Daarnaast is er een afzonder Team Seahorse door Claudia Sondervan ste kind van het gezin achttien jaar is geworden. Het plan om Goes 'om te klappen', zoals het COA dat noemt, is nog heel pril, aldus Van de Koolwijk. „We staan aan het begin van het proces, en willen nog in overleg met de ge meente en de omgeving." Vol gens Van de Koolwijk is het azc Goes een 'flexibele locatie', waar alle voorzieningen aanwezig zijn. Het semi-permanente azc is bijna twee jaar geleden geopend, maar een half jaar geleden kwam de mededeling dat het per april dit jaar zou sluiten. Het COA is daar echter weer van teruggekomen, omdat de bezetting van opvanglo caties toch minder snel afneemt dan gedacht. Het is nog niet be kend wanneer Goes een gezinslo catie wordt. Vanuit organisaties voor kinder rechten is er veel kritiek op gezin slocaties, onder meer omdat er niet genoeg begeleiding zou zijn. Er zijn al gezinslocaties in Gilze, Katwijk, Amersfoort, Den Helder, Emmen en Bergum. De ijsgang viel mee, afgelopen winter: de sloep van Team Seahorse heeft geen echte schotsen hoe ven breken. Maar de handen van de roeiers kwamen nogal eens paars en gevoelloos van de rie men. Sloeproeiers roeien het hele jaar door. Ook in het vroege don ker van de winteravond. „Juist minder in de zomer. Dan zijn er andere dingen te doen," lacht Mar tin Imanse, voorzitter van Team Seahorse, de sloeproeivereniging in Kortgene. Drie jaar op een rij werd de vere niging van vijftien leden Zeeuws Kampioen. Vanaf komende zater dag, als de Stortemelkrace op het Veerse Meer het wedstrijd seizoen weer opent, gaan ze voor het vier de kampioenschap op rij. Sloeproeien is een sport in op komst. Veertien teams in zeven tien sloepen telt de Zeeuwse Fede ratie nu. Sponsoren staan de roeiers graag terzijde met steun voor inschrijfgelden, benzinegeld en transportmiddelen. „Het is een stoere sport Als we aan de rie men zitten, gaan we er ook voor. Maar er is veel gezelligheid en saamhorigheid," zegt Martin Imanse. Voortgekomen uit de sloeproeiers van de Middelbrugse metaalhan- del Tonny Leijnse heeft het team de eerste helft van het twintigja rig bestaan van steiger naar stei ger gezworven. „Eigenlijk bleven we ergens liggen tot we wegge jaagd werden", vertelt Ivo van der Walle. Dat veranderde toen cam ping De Paardekreek de roeiers een eigen steiger aanbood in Kort gene, naast de sloep Noordhoek van het eigen team de Wilde Mos sels. „Het is voor een ondernemer aan het Veerse Meer ook een mooi zicht voor zijn gasten, als de sloepen langs komen", beaamt Imanse. De sloep, de Seahorse, is een bijna vijftig jaar oude reddings boot. Geen ranke, supersnel gesne den boot. „De Seahorse is ge bouwd om zoveel mogelijk men sen drijVend te houden. Er kun nen 40 drenkelingen in. Wij zit ten er met negen man in." De meest heroïsche van alle races is Harlingen-Terschelling: dwars over de Waddenzee van vuurto ren naar vuurtoren. „Elk sloeproei- team wil die op zijn naam heb ben. Ik roep al vijftien jaar dat ik stop. Maar als.we die ooit win nen, stop ik echt direct. Op de top", zegt Gerard Kerbert, zelf af komstig van Terschelling. „Roeien op die afstanden is een Martin Imanse, Team Seahorse kwestie van mentaliteit. Je kan het doen in drie uur en drie kwar tier, maar ook in zeven uur" zegt Ivo van de Walle. „Je moet alle maal een keer door een dood punt. Alleen hopelijk niet alle maal tegelijk." Alle races hebben hun charme: de chaos van de Grachtenrace in Am sterdam, waar de roeiers ook in competitie moeten met rondvaart boten en andere drijvende ele menten om als eerste de bruggen te passeren. In Zeeland heerst ge zelligheid, weet Imanse: „De Frie zen vinden het een heel eind, naar Zeeland, maar ze komen. Voor de wedstrijdpunten, maar vooral omdat het hier gezellig wordt gemaakt." "sv - SÉlssfi#' De Stortemelkrace is het eerste evenement in het Nederlandse sloeproeiseizoen. Dat seizoen ein digt in november. De startlijn van de Stortemelkrace ligt bij de Campveerse Toren in Veere. De sloepen starten om 13.00 uur. De route is 11 kilometer en slin gert zich rond de eilanden in het door Rebecca van Kaam lijke pagina voor het openlucht spektakel Kausay Pacha. Vrijwilli gers die willen meehelpen kun nen zich aanmelden op de websi te. Goes organiseert elke vier jaar een thema jaar, nu dus over La- tijns-Amerika. Het hele jaar zijn er activiteiten voor jong en oud. ook geven verschillende scholen en verenigingen hun bestaande ac tiviteiten een L-A tintje. THOLEN - Al enkele maanden is er in Tholen geen OV-chipkaart op laad- en verkooppunt meer. WD- raadslid Gré Boelhouwers-Stigter heeft vragen aan het college van burgemeester en wethouders ge steld over de afwezigheid van deze voorziening. Er was een oplaadpunt bij Boek handel Dieleman in Tholen, maar de eigenaar van deze onderne ming besloot deze weg te laten ha len nadat het personeel te maken kreeg met boze klanten die pro blemen hadden met de OV-chip kaart. Aan deze problemen kon het personeel van de boekhandel immers niets doen. De boekhandel wilde het oplaad punt graag beheren uit het oog punt van dienstverlening. Het ge drag van verontwaardigde kaar thouders liep soms echter de spui gaten uit. Het ging zelfs zo ver dat personeel door een boze klant ach ter de kassa vandaan getrokken is. De provincie is sindsdien vergeefs op zoek naar een ondernemer die deze vorm van dienstverlening wil overnemen. „Het is te gek voor woorden dat je je OV-chipkaart niet op kunt la den in Tholen", vertelt Boelhou wers-Stigter. Ook de boekhandel vindt het erg vervelend voor de klanten dat die nu naar Bergen op Zoom, Halsteren, Sint-Maartens dijk of Steenbergen moeten uit wijken om hun OV-chipkaart op te kunnen laden. Dit brengt extra kosten voor de reiziger met zich mee. Het WD-raadslid hoopt net als de boekhandel dat er snel weer een OV-oplaadpunt komt in de gemeente. Ze heeft dan ook aan het college van B en W voorge steld om zo'n punt in het gemeen tehuis van Tholen te plaatsen. „Dat zou een geweldige service zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54