32 ZEELAND KLEINE BASISSCHOLEN De Onderwijsraad wil scholen met minder dan honderd leerlingen sluiten. In Zeeland zitten op dit moment 96 van de 233 basisscholen onder die grens. De Zeeuwse Vereniging voor Kleine Kernen vreest voor de ^oxtyi^eA/. Ile/ns acJlooi i/n- e$IL dxyiju niet' Dorpsschooltjes De leefbaarheid van een dorp is niet afhankelijk van de aanwezigheid van een basisschool. Dat zegt onderwijssocioloog Dick van der Wouw, die als onderzoeker bij sociaal cultureel planbu reau Scoop in Middelburg werkt. Hij publiceer de diverse onderzoeken over onderwijs, krimp en leefbaar heid. Van der Wouw noemt de reacties vanuit het platteland op het plan van de Onderwijsraad begrijpelijk, maar vooral 'negatief en defensief. Ze hebben volgens hem weinig wetenschappelij ke grond.. „De stelling dat in Nederland een dorp zonder school een spookdorp wordt, waar de gezinnen met jonge kin deren zijn weggevlucht, is door onderzoek weerlegd", betoogt Van der Wouw. „Uiteraard draagt de school bij aan de leef baarheid van een dorp. Het is een natuurlijke plek om samen te komen en dingen te ondernemen die het gemeenschapsle ven ten goede komen. Maar er zijn ook voorbeelden van vitale dorpen zonder school, zoals Sint-Kruis, Ossenisse, Seroosker- ke. De kinderrijkheid is daar zelfs groter dan omliggende dor pen met een basisschool." Bovendien is aangetoond dat kleine basisscholen kwetsbaar der zijn, benadrukt Van der Wouw. „Een kleine basisschool hoeft niet kwalitatief slechter te zijn dan een grote basis school, maar het is voor een kleine basisschool wel lastiger om de kwaliteit lange tijd vast te houden. Dat zegt de Onderwijsinspectie." Van der Wouw vindt dat het 'tot de laatste snik uitvechten van het voortbestaan van een kwijnende voorziening' duurza me oplossingen voor de toekomst tegenwerken. Mensen moe ten afstappen van het ideaalbeeld dat in elk dorp alle voorzie ningen aanwezig zijn. „De tijd dat de kar ratelde over de keien en de vele kinderklompjes roffelden bij schoolaanvang ligt ver achter ons. Dat bij vele dorpsbewoners deze herinnering wee moed oproept, is begrijpelijk, maar als ideaal toekomstbeeld is het fnuikend." Door de grote daling van het aantal kinderen in de basis schoolleeftijd, is het niet meer realistisch om in elk dorp een school overeind te houden. Volgens de Scoop-onderzoeker zorgt een 'trugkieke'-opstelling er ook voor dat steeds minder mensen vanuit de Randstad naar Zeeland zullen verhuizen. „Jongeren die na hun studie willen terugkeren naar hun ge boortestreek zoeken niet het dorp van Wim Sonneveld, maar wensen een woonomgeving die hen toekomstperspectief biedt; waar het mooie wonen gecombineerd kan worden met een goeie baan. Woonkwaliteit en bereikbaarheid van banen en voorzieningen zijn de belangrijkste ingrediënten voor toe komstige leefbare dorpen. Navelstaren, nostalgie en doorge dreven behoudzucht zijn dat niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50