Wat mag een pleegouder wel en niet? p 4 BINNENLAND PROSTITUTIE 66 Het is in ons land niet algemeen geaccepteerd om kinderen te bekeren reportace Een hoge Vietnamese delegatie bezocht gisteren de Wallen. Wat hebben ze hier te zoeken? Het leven van sekswerkers in Vietnam is vaak moeilijk, met veel angst voor geweld We proberen opener te worden. En we gaan vrouwen meer hulp bieden 9 ton verstopt in wieg Meer oranje strikken Boete 25,7 miljoen Uit ambt gezet Communisten inspecteren i door Peter Winterman AMSTERDAM - „Hoeren? Die over dag achter de ramen staan?" De Vietnamese onderminister Nguyen Trong Dam kijkt als ver dwaasd om zich heen. Hij is op weg naar de Amsterdamse Wal len, waar prostituees 24 uur per dag aan het werk zijn. En dus niet alleen in de nachtelijke uurtjes, zoals Trong Dam verwacht. „Bij ons zijn de mensen heel discreet. Iemand kussen op straat, is in Vietnam uit den boze. Laat staan dat vrouwen in het openbaar hun diensten aanbieden", vertelt de onderminister. In het kielzog van Trong Dam lo pen tien Vietnamese politici en ambtenaren mee. Allemaal hoog geplaatste leden van de Commu nistische Partij, de enige politieke partij die het voor het zeggen Marieke Ridder, Aids Fonds Trong Dam, politicus Vietnam heeft in het Aziatische land. De delegatie bezoekt de Wallen om zich te laten bijpraten over het Ne derlandse prostitutiebeleid. Dat ook in Vietnam 'mannen be hoefte aan seks hebben', wil Trong Dam wel bevestigen. „Maar daar houdt het, wat overeenkom sten met Nederland betreft, wel mee op", voegt hij eraan toe. In Vietnam kunnen prostituees zich bij daglicht maar beter niet laten zien. Het 'oudste beroep' is daar illegaal. Betrapte sekswer kers worden er zelfs gevangen ge zet in speciale 'heropvoedings kampen'. „Daar komt verandering in", wil Trong Dam kwijt. „We proberen opener te worden. En we gaan vrouwen meer hulp bieden." Schichtig, en een beetje grinni kend, kijken de Vietnamese bo bo's naar de dames achter de Am sterdamse ramen. Ze worden rondgeleid door Marieke Ridder van het Aids Fonds, dat samen met het ministerie van Buiten landse Zaken het Vietnamese werkbezoek betaalt. „Prostituees worden in Vietnam onder slechte omstandigheden te werk gesteld in kampen", vertelt Ridder. „We weten nu dat ze de ze kampen zullen sluiten. Dat is een stap in de goede richting. Maar er blijft nog een hele wereld te winnen, ook in de strijd tegen hiv en aids. Er moet echt meer openheid komen. En ik hoop dat ze prostitutie nog meer uit de ille galiteit gaan halen." Vietnam is lang niet het enige land in de wereld waar prostitutie strafbaar is. In de meeste Aziati sche en Afrikaanse landen wordt betaalde seks bestraft. Ook in Zweden, Noorwegen en de mees te Amerikaanse staten is prostitu tie verboden. „Het leven van sekswerkers in Vietnam is vaak erg moeilijk, met De Vietnamezen brachten ook een bezoekje aan het kleine seks en prostitutiemuseum. Ze kregen er uitleg over de historie van de Amsterdamse Wallen, foto Jean-Pierre Jans veel angst voor geweld, stigma en discriminatie. En veel angst voor de politie", zegt Ridder. „Dit werkbezoek is een unieke kans om de mensenrechtensituatie in Vietnam te verbeteren, en daar mee de gezondheid van de prosti tuees." Omdat geen van de Vietnamese delegatieleden Engels spreekt, zijn twee tolken voortdurend in de weer om de gasten uit te leg gen wat er wordt gezegd. In het Prostitutie Informatie Centrum (PIC) op de Wallen neemt ex-prostituee Mariska Majoor het woord. „Ik heb me altijd gestoord aan de niet-begrijpende en deni grerende blikken van voorbijgan gers vertelt ze. „Nederlandse po litici zijn nu bezig om de prostitu tie op de Wallen streng aan te pak ken. Daar kan ik heel boos om worden. Legaal sekswerk is echt nodig om goede zorg aan prosti tuees te kunnen geven." Of de Vietnamezen hun prostitu tiebeleid ook echt zullen versoepe len, moet nog blijken. „De Vietna mese traditie is totaal anders dan de Nederlandse", mijmert Trong Dam. „Dit kost tijd." AMSTERDAM DEN HAAG In een reiswieg en een ledikant- je in een huis in Amsterdam hadden criminelen ruim 900.000 euro verstopt De poli tie stuitte op het geld tijdens een witwasonderzoek. De twee verdachten hadden ook duizen den euro's contant geld bij zich. HAARLEM Zakenman Jan Dirk Paarlberg moet de Staat ruim 25,7 mil joen euro betalen. Volgens de rechtbank in Haarlem heeft de Paarlberg dit bedrag door mis drijven als witwassen en he ling verkregen. Paarlberg is al veroordeeld tot vier jaar cel. Ook burgemeesters en commis sarissen van de Koningin mo gen oranje strikken uitdelen. Dat maakte het Nationaal Co mité Inhuldiging gisteren be kend. Eerder mocht alleen het comité dat keurmerk verlenen aan evenementen op 30 april. HAARLEM De tuchtrechter heeft gisteren een notaris uit zijn beroep ge zet. De notaris was betrokken bij de omvangrijke vastgoed fraude rond het Bouwfonds en het Philips Pensioenfonds. Hij heeft daarvoor ook al vijf maan den cel opgelegd gekregen. door Wilma de Cort DEN HAAG - Pech als moslims moei te hebben met lesbische pleeg ouders, stelt de PvdA. 'Dit is Neder land'. Maar vorig jaar stelde de par tij zelfs Kamervragen toen Neder landse pleegouders een moslim kind doopten. Latifah Odriss uit het Limburgse Belfeld had een advocaat. Maar minstens zo belangrijk was de po litieke steun die ze vorig jaar kreeg toen ze, net als de moeder van het Turkse jongetje Yunus nu, aandacht zocht voor haar 'nachtmerrie'. Haar zoontje, uit huis geplaatst, was in 2010 op z'n achtste jaar door zijn Nederlandse pleeg ouders katholiek gedoopt. Daar had de moeder op papier mee in gestemd, maar ze zou onder druk zijn gezet. Jeroen Dijsselbloem en zijn PvdA-fractiegenoot Khadija Arib vonden dit zo'n ernstige zaak dat ze er in 2011 Kamervragen over stelden. Bij het plaatsen van mos limpleegkinderen moet rekening worden gehouden 'met de reli gieuze achtergrond van het pleeg kind', oordeelden de twee. Dit standpunt lijkt haaks te staan op de ferme taal van PvdA-vi- ce-premier Asscher nu. Vrij ver taald zegt Asscher: moslims, leer er maar mee leven dat hier andere normen en waarden gelden. Waarom dan wel moeilijk doen over doop? In beide kwesties is het bezwaar van de moslim ouders hetzelfde. Ook de biologi sche moeder van Yunus stelt dat er geen rekening is gehouden met de islamitische achtergrond van haar zoon, door hem bij een les bisch paar te plaatsen. Volgens het PvdA-Kamerlid Loes Ypma is er verschil. „Moslimkin deren kunnen in Nederland bij homoseksuele of christelijke pleegouders komen. Maar het is niet in hun belang als pleeg- Tonny Weterings, orthopedagoog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4