Sparen op Cyprus: rentes tot 7 procent 'Solidariteit van de EU heeft totaal anders uitgepakt' Dus IN HET NIEUWS 3 66 Het geld op mijn 66 Ik heb meer vertrouwen in de Russen dan in de Europeanen 66 We worden hier behandeld alsof we een kolonie zijn spaarrekening? Daar heb ik voor gezweet WOENSDAG 20 MAART 2013 weerga' of sluwe zet zijn deel betaald heeft. Obligatie houders aanspreken, zoals bij SNS, is geen optie want Cyprioti sche banken zijn vooral gefinan cierd met spaargeld en nauwelijks met obligaties. 6 De 'trojka' zou de spaarboete nooit hebben voorgesteld als de Cypriotische banktegoeden (40 miljard euro) niet voor een derde hadden bestaan uit geld dat zwart is verdiend in Rusland en via Cyprus wordt witgewassen. Met een spaarboete betalen de Russen tenminste nog enige belas ting over hun bezittingen. De Cypriotische regering heeft in gestemd met de renteheffing, maar het parlement vindt het plan onverteerbaaar.. Dat grote spaarders (meer dan 100.000 euro) maar 9,9 procent hoeven te betalen, is de keuze van Cyprus zelf, omdat het de Russi sche elite (goed voor dure huizen, omzet in restaurants en winkels) niet kwijt wil. In hoeverre de woede van de kleine spaarder over de heffing is onderschat, is moeilijk te zeggen. Met een beet je fantasie kan ook beweerd wor den dat de boosheid bewust is op gewekt, zodat het gemakkelijker is de heffing voor kleine spaar ders te verlagen en de rekening voor grote spaarders flink op te schroeven. Dat is goed voor het imago van Cyprus: de witwassers worden alsnog flink aangepakt. Het lijkt erop dat de 'trojka' met de spaargeldheffing een weloverwogen risico heeft ge nomen. Gezien de reacties maan dag op de financiële markten, leek dat verkeerd uit te pakken. Economen, spaarders, beleidsma kers in de eurozone: allemaal wer den ze zenuwachtig van het idee dat de heilige belofte dat 100.000 euro spaargeld is gegarandeerd, bij een volgende bankencrisis niet meer bestaat. Wie eenmaal een belofte breekt, schroomt niet om dat bij een volgende gelegenheid weer te doen, is de redenering. Maar als de spaarheffïng - in aan gepaste vorm - doorgaat, de finan ciële markten de komende weken rustig blijven, kan gesproken wor den van een riskante, maar ge slaagde manoeuvre. De rekening is dan daar gelegd waar die vooral hoort: bij de Russische witwas sers. De woede van Poetin wordt op de koop toe genomen. door Mo Prins den haag - Hoge spaarrentes en lage belastingen maken Cyprus ook bij Nederlanders populair. Cyprus bood spaarders de laatste jaren een spaarrente tot 7 procent. Bovendien heft Cyprus geen be lasting over de rente die aan bui tenlanders wordt betaald. Veel van de circa 400 Nederlan ders op Cyprus hebben hun spaar geld vanwege de economische on rust de afgelopen twee jaar naar het buitenland gebracht. Onduidelijk is hoeveel 'avontu riers' op zoek naar de hoogste spaarrente een Cypriotische reke ning hebben geopend. De Neder- landsche Bank kan geen inzicht geven in de omvang van deze groep. Belastingadviseur Toine Manders van het Haags Juristen College heeft naar eigen zeggen zo'n twee duizend klanten geholpen aan een manier om via Cyprus belas ting te ontwijken. Op het randje van de wet, maar wel legaal. Voor Manders is belastingheffing een gelegaliseerde vorm van roof. Manders: „Het is een moreel recht om je aan dit onrecht te ont trekken." Het werkt zo: een Ne derlandse ondernemer brengt de aandelen van het bedrijf onder bij een holding in Cyprus met daar boven een stichting. De stichting schenkt het geld vervolgens belas tingvrij terug aan de ondernemer of zijn erfgenamen. Via deze rou te betalen deelnemers geen belas ting op onder meer inkomsten uit winstuitkeringen, waardestijging, vermogen, erfenis. De tweeduizend ondernemers hebben volgens Manders 'nage noeg allemaal' een spaarrekening op Cyprus. Velen maken zich zor gen over persoonlijke gevolgen van het reddingsplan. „Hun spaar geld zal voor een deel worden wegbelast. Maar per saldo zijn ze zo nog steeds beter uit dan als al les in Nederland was belast. De belastingdruk is minimaal gehal veerd. Dat is pure winst." door onze correspondent Jessica Maas nicosia - Cyprus heeft de ellende aan zichzelf te danken, klinkt het in Europa. De Cypriotische Markel- la Isaia Chaka (55), eigenaar van een kantoorboekhandel in Nicosia, beantwoordt vijf ongemakkelijke vragen. Waarom piepen jullie eigenlijk? Zon der de EU waren jullie toch allang failliet geweest „Bullshit. We piepen of huilen niet. We zijn woedend. Woedend op Europa. Ze stoppen de handen in onze zakken. Waar is de solida riteit van de Europese Unie? En dit blijf niet bij Cyprus, jullie kun nen de volgende zijn. Onze tekor ten zijn bovendien lang niet zo groot als Brussel doet voorkomen, failliet gaan we niet. We zijn vech ters." Jullie situatie valt misschien best mee als kennelijk iedereen op Cyprus nog spaargeld heeft? „We zijn harde werkers. Het geld op mijn spaarrekening? Daar heb ik voor gezweet. Dat kan nie mand zomaar afpakken. Daarom sta ik elke avond te demonstre ren. Dit is tegen de rechten van de mens. We sparen voor onze kinderen, voor hun toekomst. Dat is onze traditie. We schoppen on ze kinderen niet, zoals in andere Europese landen, de deur uit op hun achttiende, maar blijven el kaar steunen." Jullie hebben altijd van de Russen ge profiteerd, waarom moeten zij dan nu jullie schuld betalen? „Wat een onzin. De Russen zijn onze vrienden. Zij hebben ons al tijd gesteund, niet alleen econo misch, maar ook politiek. Ze hebben ons beschermd tegen de T\irken. Europa wil - over de rug van de Cyprioten - de Russen pakken. Overal ter wereld wordt er geld wit gewassen. Wie zonder zonde is, werpe de eerste steen. Maar ik heb meer vertrouwen in de-Russen dan in de Europea nen." De EU had jullie toch ook kunnen la ten stikken? „Laat ze dat maar doen! We zijn toegetreden tot de EU omdat we Markella Isaia Chaka geloofden in solidariteit, in veilig heid. Maar dat heeft totaal anders uitgepakt. We worden behandeld alsof we een kolonie zijn. We heb ben in 1974 de invasie van de Tlir- ken gehad, nu hebben we de inva sie van de Europeanen, een oor log zonder wapens deze keer." Lachen ze zich op het Turkse deel van Cyprus niet de vouwen uit de broek, want daar draait de economie wel goed? „Wat zij denken, kan me hele maal niets schelen. Al 38 jaar be zetten zij ons land, wonen in mijn huis, zonder ooit een cent huur te hebben betaald. Maar ik vrees de toekomst. Wat gaat Brus sel ons nog meer door de strot proberen te duwen? Hereniging van het eiland?" il|T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3