Ciolek rijdt in Ronde van Zeeland Seaports Aanklager wil Mertens twee duels schorsen Honkballers kunnen wereldpodium met opgeheven hoofd verlaten 36 SPORT PIONIERSWERK Het voetbal in Estland boekt progressie, maar manager Arno Pijpers wacht nog veel pionierswerk. 'Estland beter dan topklasser' Estland komt van heel ver MIDDELBURG - De Duitser Gerald Ciolek, afgelopen zondag winnaar van de Italiaanse wielerklassieker Milaan-Sanremo, start zondag 2 juni in de Ronde van Zeeland Seaports. De Zuid-Afrikaanse wie lerploeg MTN Qhubeca heeft de or ganisatie de lijst met namen door gegeven, waarop Ciolek als kop man is aangeduid. Voor de 26-jarige sprinter, die na een barre rit in Sanremo verras send topfavoriet Peter Sagan af troefde, was de Primavera de grootste overwinning in zijn loop baan. Wel behaalde hij al enkele prachtige triomfen, zoals het kam pioenschap van Duitsland bij de profs (2005), het wereldkampioen schap bij de beloften (2006) en een rit in de Ronde van Spanje (2009). Hij heeft in de Ronde van door Norbert Kleinherenbrink ZEIST - In de beslissende fase van de competitie dreigt PSV aanvaller Dries Mertens een paar duels te moeten missen. De aanklager be taald voetbal van de KNVB heeft na een vooronderzoek de Bel gische international dinsdag een schikkingsvoorstel gestuurd van drie duels schorsing waarvan één voorwaardelijk. Mertens deelde zaterdag in de thuiswedstrijd tegen RKC Waal wijk (2-0) een tik uit op het hoofd van tegenstander Rodney Sneijder. Het incident ontging de arbitrage in Eindhoven. Mede op basis van de tv-beelden ging de aanklager alsnog over tot actie. Volgens de aanklager heeft Mer tens zich schuldig gemaakt aan een 'gewelddadige handeling te gen een opponent, door met de arm op buitensporige wijze rich ting het hoofd van de tegenspeler Zeeland Seaports een internatio naal gezelschap om zich heen met ploeggenoten uit Eritrea, Ethiopië, Litouwen en Zuid-Afri- ka. De Ronde van Zeeland Seaports is de oudste profwielerwedstrijd van de provincie. De wedstrijd wordt wisselend onder en boven de Westerschelde verreden. Dit jaar gaat de koers op 2 juni door Zeeuws-Vlaanderen met finish in Terneuzen. De belangstelling voor de Ronde van Zeeland Seaports is dit jaar groot. Zo'n twintig profploegen toonden al belangstelling om van start te gaan. Daaronder bevinden zich vier World Tour-teams. De komst van Team Blanco staat in middels vast. Met de andere teams wordt nog onderhandeld over de voorwaarden. te gaan en deze daarbij te raken'. Mertens heeft tot vanmiddag 12.00 uur de tijd om op het schik kingsvoorstel te reageren. Indien hij niet akkoord gaat, volgt een mondelinge behandeling bij de tuchtcommissie in Zeist. PSV kwam eerder dit seizoen al eens hard in aanvaring met de aanklager betaald voetbal. Na een soortgelijk incident werd Marcelo voor drie duels geschorst. Trainer Dick Advocaat haalde destijds fel uit naar de aanklager, die hij van willekeur betichtte. Ook trok hij de onafhankelijkheid van de KN- VB-functionaris in twijfel. PSV-spits leremain Lens, net ver lost van een schorsing na het ge ruchtmakende tunnelgevecht in De Kuip, bracht de gedachten in Eindhoven over de aanklager tref fend onder woorden. „Als we bij PSV nu een scheet op het veld la ten, krijgen we* al een schikkings voorstel", tekende AD Sportwe reld uit zijn mond op. door Roel Wiche TALLINN - Goed, de temperatuur was negen graden onder nul. En een echte topper stond er niet op de rol. Maar toch mag je, na de derde speeldag van de Meistrilii- ga, gerust concluderen dat de voet balcompetitie in Estland nog geen kassucces is. Flora Tallinn, veelvoudig kampioen, trok afgelo pen zondag welgeteld 177 toe schouwers. Koploper FC Levadia - dat ooit FC Twente uit de Uefa Cup kegelde - verkocht slechts 85 kaartjes. En de recette bij Sillamae was niet eens genoeg NOORDWIJK - Bondscoach Louis van Gaal zegt het WK-kwalificatie- duel met Estland, vrijdag in Am sterdam, uiterst serieus te nemen. De Oranje-baas zal geen onder schatting tolereren. „Estland is toch echt van een ander niveau dan Andorra. Ze spelen goed geor ganiseerd en zijn fysiek sterk. Dit soort ploegen krijgt altijd wel een kans. Dat zie je ook terug als bij voorbeeld een eredivisieclub te gen een topklasser speelt. En ik schat Estland hoger in dan een top klasser." om de stookkosten te betalen: 35 bezoekers. Het Nederlands elftal speelt vrij dag een WK-kwalificatieduel met een land waar voetbal nog vooral een zaak is van pioniers. Decen nialang werd de ontwikkeling van deze sport ernstig geremd door de machtspolitiek van de Russen, die Estland na de oorlog annexeerden en pas in 1991 de vrij heid teruggaven. „De bevolking was onder het Sovjet-regime be hoorlijk opstandig", zegt Arno Pij pers, ex-bondscoach van Estland (2000-2005) en in 2011 - na een mislukt intermezzo bij Willem II - teruggekeerd als technisch ma nager. „Grote samenscholingen werden niet getolereerd en daar om werd het voetbal onderdrukt. Als er toch wedstrijden werden gespeeld zag je in de stadions vaak uitingen van nationalisme." Pijpers werd, samen met colle- 89 Ingeklemd tussen Nieuw-Zeeland en Jordanië bezet Estland de 89e plaats op de wereldranglijst van de Fifa. Een jaar geleden stond het land nog op de 52e positie. ga-trainer Jelle Goes, dertien jaar geleden vanuit Nederland ingevlo gen om het voetbal in de kleine Baltische staat op poten te zetten. Allemaal onder de vleugels van de excentrieke bondsvoorzitter Ai- var Pohlak, een moderne provo met lange haren en een woeste baard die niet zal rusten voordat zijn land op de voetbalkaart staat. Binnen amper een paar maanden tijd werd in de schilderachtige hoofdstad Tallinn een nationaal stadion met 10.000 stoeltjes uit de grond gestampt. Terwijl het ce ment nog niet eens droog was, speelde Oranje daar in juni 2001 - ook toen onder Louis van Gaal - een onverwacht bloedstollend WK-kwalificatieduel: 2-4, terwijl het vlak voor tijd nog 2-1 stond. Ook elders in het land werd drif tig gebouwd. Bovendien werd er een jeugdplan, naar Nederlands model, over het land uitgerold. Nu, anno 2013, concludeert Pij pers dat er nog steeds een lange weg te gaan is. „Als actieve sport is voetbal gegroeid, vooral onder de jongeren. De nationale jeugd- teams doen het niet slecht. Maar de competitie is niet bijster popu lair. Het voetbal is geen sociaal ge beuren, zoals in Nederland. Sta dions en sportcomplexen hebben geen kantine waar leden van de club de hele avond meehelpen. Es- ten zijn vooral bezig met het op bouwen van hun eigen leven. Ze hebben geen ruimte voor vrijwilli gerswerk." Niettemin is de Rotterdammer ge matigd optimistisch over de toe komst van Estland als voetbal land. Bijna alle internationals van de nationale ploeg spelen tegen woordig in het buitenland, in te genstelling tot een jaar of tien ge leden. Voormalig Roda-spits De Nederlandse pitcher Diegomar Markwell had het Dominicaanse slag- weid vier innings onder controle, foto C. Ross Cameron/EPA door Monne Reitsma SAN FRANCISCO - Nederland is niet langer wereldkampioen honkbal. Maar de indruk die het team van het Verenigd Koninkrijk der Neder landen tijdens de World Baseball Classic heeft achtergelaten was enorm. Afgelopen nacht werd de finale van het mondiale honkbaltoer- nooi gespeeld. Nederland had zich ten doel gesteld om daar in te schitteren, maar dat sprookje werd 24 uur eerder ruw verstoord door het sterrenensemble van de Dominicaanse Republiek. Met 4-1 werd Nederland geklopt. Ruim een jaar geleden werden de eerste spelers al benaderd om voor Oranje uit te komen. Een aantal toppers bedankte met het oog op hun loopbaan bij een nieu we werkgever. Enkele anderen moesten door blessures afhaken. Het Antilliaanse boegbeeld Andruw Jones belde menig land genoot op om ze enthousiast te maken voor de WBC, het podium waarop uiteindelijk de sterkste Nederlandse honkbalploeg ooit de laatste vier zou halen. Jones belde niet alleen, maar was tij dens het toernooi aanvallend ook een leider in de ploeg. In de halve finale kon Nederland het dinsdagochtend vroeg net niet brengen. Openingsslagman Andrelton Simmons scoorde in de eerste inning het enige punt van Nederland. Hij werd binnen gebracht door Wladimir Balen tien. In de vijfde inning sloeg de Dominicaanse Republiek hard toe op startend werper Diegomar Markwell. Na twee tweehonksla- gen was de stand gelijk en met twee man uit hoopte manager Hensley Meulens dat Markwell de laatste nul van de slagbeurt zou kunnen maken. ,Hij was onze sterkste werper dit toernooi. Als ik weer in deze situatie zou zitten zou ik hem weer laten staan." De gok pakte verkeerd uit. Twee hits later en een 2-1-achterstand werd hij alsnog vervangen door Tom Stuifbergen. Deze gooide zijn eerste bal langs alles en ieder een voordat hij ook een hit tegen kreeg. De Dominicanen liepen weg naar 4-1 en dat was voldoen de voor de sterke relievers, onder wie Pedro Strop (zoon van een Dominicaanse moeder en Antilli aanse vader, was dus ook speelge rechtigd voor Nederland) om vast te houden. Nederland kreeg nog één loper in scoringspositie maar daar bleef het bij. „We zijn met opgeheven hoofd onderuit gegaan", zei Meulens. „We hebben ons doel niet ge haald, maar ik ben trots op deze jongens." Jongens overigens met een meer dan aardige toekomst voor zich. De binnenvelders Sim mons, Xander Bogaerts, Jonathan Schoop en Jurrickson Profar beho ren tot de nieuwe lichting talen ten in het Amerikaanse profhonk bal en de begin-twintigers kun nen nog een aantal jaren mee. Zij zullen er in 2017, als de volgende World Baseball Classic wordt ge houden ook zeker weer bij zijn. „Als we deze progressie blijven maken, staan we dan in ieder ge val in de finale", zei manager Meu lens met een glimlach na de uit schakeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 36