Alsof het een feest is om 80-plus te zijn Gegevens alle Zeeuwse orgels op één website Drie Zeeuwse kunstenaars in de Keukenhof Voorpremières op filmfestival CULTUUR 35 Auteur Saskia Goldschmidt vertelt boeiend over aanpak en keuzes bij haar boek 'De hormoonfabriek'. AGENDA WOENSDAG 20 MAART 2013 MIDDELBURG - De inventarisatie van het complete orgelbezit van Zeeland is voltooid. Op de website www.orgelsinzeeland.nl zijn de histo rie en gegevens van alle orgels die in de provincie staan of hebben ge staan, toegankelijk gemaakt. In de jaren zeventig publiceerde J.H. Kluiver een historisch over zicht van het orgelbezit in Zee land. Sindsdien is er echter veel meer duidelijk geworden over de ontstaangeschiedenis van een aan tal orgels. Bovendien zijn inmid dels veel orgels gerestaureerd of vervangen. Voor Jan van der Male was dat in het najaar van 2005 aanleiding een nieuwe inventarisatie via in ternet op te zetten. Hij begon met de Middelburgse orgels en breid de zijn website later uit met Wal cheren en Noord- en Zuid-Beve land. In maart 2010 werd een ver nieuwde website gepresenteerd, met nu ook de gegevens van Schouwen-Duiveland. Deze wa ren verzameld door de in 2009 overleden Prosper Sevestre. Nu zijn ook Zeeuws-Vlaanderen, Tholen en Sint-Philipsland toege voegd, waarmee de website na 7,5 jaar is voltooid. Niettemin blijft de ontstaansgeschiedenis van een aantal orgels onduidelijk. Aanvul lingen zijn dan ook welkom. www.orgelsinzeeland.nl lisse - Op de jaarlijkse kunstexpo sitie in de Keukenhof in Lisse zijn dit jaar drie Zeeuwse kunstenaars vertegenwoordigd. Danielle Ore- lio uit Burgh-Haamstede plaatste een speciaal ontworpen object van keramiek, messing, brons, hout en glas. Ook zijn er werken te zien van de beeldhouwers Er- nest Joachim uit Biervliet en Ma rian van Puyvelde uit Nieuw- Haamstede. De tentoonstelling in de Keuken hof heeft dit jaar als thema Ba lans. De werken, tussen de bloe men, zijn te zien van 21 maart tot en met 20 mei. Meer agendanieuws vindt u op onze website. Brouwershaven De voorstelling van Nel Kars in het Tonnenmagazijn is uitverkocht Goes Bert Visscher met 'Afijn' (uitverkocht) De Mythe, 20.00 uur Hulst FoXart, talentenjacht Reynaertcollege, Locatie Zoutestraat, 19.30 uur Middelburg In kader van interactieve landelijke pro gramma Boekenweek Live! stellen leerlin gen van CSW Van de Perre via Skype vra gen aan schrijver Edward van de Vendel, Zeeuwse Bibliotheek, 13.00 uur Lezing Frits van Oostrom over zijn jongste boek Wereld in woorden, over de Nederlandse literatuur in 14e eeuw, De Drvkkery, 15.00 uur The Buddy Holly Story, Schouwburg, 20.00 uur Rilland Optreden Hakim, Luctor et Emergo, 15.00 uur Vlissingen Albumpresentatie Vlissings zangtalent Guimar, Ter Reede, 20.00 uur Zierikzee Stadswandeling 'Achter de gevels' met gemeentearchivaris Huib Uil in kader van boekenweekthema. Vertrek bij Boekhandel de Vries, 19.00 uur. TERNEUZEN - Film by the Sea pre senteert tijdens het FilmFestival Zeeuws-Vlaanderen (van 9 tot en met 14 april in bioscoop CineCity in Terneuzen) acht voorpremières van films die pas later in de bio scoop komen. Het gaat om Boven is het stil, Lee Towers: The Voice of Rotterdam, Night Train to Lisbon (naar de roman van Pascal Mer- cier), Wadjda, The Act of Killing, The Deep, Oh Boy en Two Mothers (naar de roman van Doris Les sing). Bij de voorstelling van Boven is het stil op woensdag 10 april (19.00 uur) is Gerbrand Bakker, schrijver van de gelijknamige roman, aan wezig samen met producent Els Vandevorst. Na afloop van The Act of Killing (zondag 14 april, 16.00 uur) is er een gesprek onder lei ding van Barbara Oomen, dean van University College Roosevelt. Toost op de fictie Schrijfster Saskia Goldschmidt leest in Café De Gekroonde Suikerbiet omringd door een passend decor met pau wenveren en een haan voor uit haar boek 'De hormoonfabriek'. foto Dirk-Jan Gjeltema ken te bezitten voor de mensheid. Farmacoloog Rafael Levine speelt bij de ontdekking daarvan een cruciale rol. Tegenkleur biedt Mot- ke's tweelingbroer Aron, mede-di recteur en in vrijwel alles tegen overgesteld aan zijn broer. Goldschmidt zegt de feiten vooral nodig te hebben voor het schep pen van een decor. Fictie biedt haar de ruimte een eigen verhaal te vertellen en daarbinnen ook ontdekkingen te doen. 'Hoe komt het dat mannen met macht zo dik wijls alles op het spel zetten om dat ze een wip willen maken?', geldt als belangrijke vraag die zij in dit boek opwerpt. „Het ant woord daarop, vind je niet in de archieven. Daarom ben ik in de huid van zo'n man gekropen." Haar bevindingen: Deze mannen zijn gewend enorm veel risiso te nemen. Zij missen het zicht op hun ontsporing, hebben echt het gevoel dat ze verder mogen gaan dan anderen en dat vrouwen, ze ker in maatschappelijk lagere posi ties, hun aandacht als een eer kun nen beschouwen. door AH Pankow ZIERIKZEE - 'Fictie is altijd mooier dan de werkelijkheid', luidt een zin uit De hormoonfabriek. De zin zegt vooral ook iets over de wijze waarop Saskia Goldschmidt dit boek heeft geschreven. Op uitno diging van Boekwinkel De Vries vertelde zij daar gisteravond over in café De Gekroonde Suikerbiet in Zierikzee. Een beperkt, maar zeer geïnteresseerd groepje lezers was daarbij aanwezig. In de zoektocht naar haar eigen pijnlijke, door de oorlog geteken de en immer verzwegen familiege schiedenis, stuitte Goldschmidt op professor Laqueur, toenmalige schoonvader van haar vader. La queur was met de gebroeders Ar nold en Mau van Zwanenberg me- de-oprichter van het bedrijf Orga- non in Os. Het betrof een samen werking waarbij commercie en wetenschap hand in hand gingen, maar die ook veel spanning ople verde. „Dit is goud voor een ro man", constateerde Goldschmidt toen zij de archieven van Orga- non had mogen bestuderen. Met De hormoonfabriek schreef zij een fictief verhaal gebaseerd op feiten. Zij laat daarvoor de inmiddels 97-jarige Mordechai (Motke) de Paauw aan het woord als hij op zijn sterfbed in 1993 terugblikt op zijn leven. Zo krijgt de lezer een mooi beeld van deze ooit zo ambi tieuze en viriele directeur van een vleesfabriek, die ook al het af val van zijn bedrijf optimaal wil benutten. Dus ook de hormonen, die zoveel waardevolle stoffen ble Op het weblog Zeelandgeboekt wor den nieuwe Zeeuwse boeken en tijd schriften gesignaleerd. Wekelijks komt er één titel in de krant aan bod. door Jan van Damme Schrijvend Zeeland heeft de oudjes ontdekt. Vorig jaar kwamen Willem van Dam en Jan Jansen al met middenstan ders op leeftijd aanzetten, die op het punt stonden hun zaak te slui ten. Daar kwam meteen het boek Zeeuwlingen overheen, van diezelf de Jan Jansen met Peter Oggel - over allemaal Zeeuwse honderdja rigen. Nu ligt er sinds afgelopen zaterdag kwiek&wies van Ellen De Vriend-de Jong, een foto- en inter viewboek met Zeeuwse 80-plus- sers. Ellen De Vriend heeft in haar boek twintig portretten gebun deld. Het zijn steeds over twee pa gina's uitgesmeerde gesprekken, gecombineerd met foto's die El len en haar man Martin van de geïnterviewden maakten. Elk in terview wordt afgesloten met een Zeeuwse sfeerfoto, waarop een ge dicht is geplaatst. De schrijfster heeft al meer boe ken op haar naam staan, zoals de interviewbundel Ons bin de léste (2010). Ze wil dit jaar haar eerste thriller - Bitterzoet - het licht doen zien. Sinds 2007 is ze eindre dacteur bij de weekbladen van Wegener. Twaalf mannen en acht vrouwen passeren in haar nieuwe boek de revue. Zoals Jaap Boekhout uit Breskens. Hij was inventief water schapsman, werkte mee aan de realisatie van onder andere bin- nendijkse duinen in West- Zeeuws-Vlaanderen. Die creativi teit uitte hij ook in tekst en beeld. Er is zo langzamerhand in de streek geen dorp meer zonder sculptuur van Jaap. Toos Blokland in Burgh-Haamste de publiceerde vorig jaar haar in Japanse krijgsgevangenschap ge schreven dagboek. Met haar bijna 90 jaar is ze een dame, die haar grandeur nog bepaald nietrverlo- ren heeft. Ze zegt het zelf: „Ik vind het ook erg belangrijk om el ke dag weer het beste van mijn ui terlijk te maken." Wie alle verhalen leest, moet wel het gevoel krijgen dat het een feest is om 80 jaar en ouder te zijn. Ik houd mijn twijfels. Maar laten we er het beste van hopen. Het moet me wel van het hart, dat ik langzamerhand genoeg heb van boeken met bejaardenverha- len. Armoede, oorlog, ramp... Met alle respect voor de grijze haren, laten we nu maar weer eens een andere weg inslaan. Ellen De Vriend-de Jong: kwiek&wies, 80plus in Zeeland - Uitgeverij Het Paard van Troje, hardcover, 96 pagi na's, 19,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 35