Orionis eist vijf ton van Middelburgse drukkerij Uilenburchschool Middelburg blijft open Nieuwlandseweg uren afgesloten Inbraken in enkele woningen 28 WALCHEREN SLOEPROEIEN Sloeproeien is populair in Zeeland: een stoere sport die jaarrond voor mooie actie op het water zorgt. Het is een stoere sport Als we aan de riemen zitten, gaan we er voor. STORTEMELKRACE OPENT door Emile Calon MIDDELBURG - Het Walcherse werk voorzieningschap Orionis eist ruim vijf ton van de Middelburgse druk kerij Grafimedia. Volgens Orionis komt de drukkerij zijn betalingsver plichtingen niet na. Het gaat onder andere om achterstallig loon aan medewerkers van Orionis die wer ken bij de drukkerij en goederen die zijn overgenomen toen de ADZ-drukkerij van de sociale werk plaats opging in Grafimedia. Directeur john Joossens van Grafi media erkent dat Orionis geld claimt van zijn bedrijf. Maar hij geeft aan dat zijn bedrijf ook nog een fors bedrag tegoed heeft van Orionis. Het exacte bedrag kon hij dinsdag nog niet noemen om dat 'gr nog gerekend wordt om hoeveel het precies gaat'. Orionis heeft een kort geding aan gespannen tegen de Middelburg se drukkerij. Het eist dat het be drijf op korte termijn verplicht wordt de tegoeden over te maken. Er is volgens Orionis haast gebo den omdat Grafimedia in grote fi nanciële problemen zou verkeren. Er wordt door het werkvoorzie ningschap zelfs gevreesd voor een faillissement van de drukker. Om die reden wil Orionis niet via een bodemprocedure de vorderingen opeisen omdat een dergelijke ge rechtelijke procedure heel lang kan duren. Joossens ontkent met nadruk dat zijn bedrijf op omvallen staat. Vol gens hem is de orderportefeuille van de drukkerij goed gevuld en is er juist volop werk. Hij geeft aan dat Orionis zijn bedrijf zwart probeert te maken bij de recht bank zodat het werkvoorziening schap sterk staat in zijn eisen. Vol gens hem zijn er nu nog meer dan vijftig mensen in dienst bij de drukkerij. Het gaat deels om ei gen personeel en deels mensen die door het werkvoorziening schap zijn gedetacheerd bij de drukkerij. Directeur Joost Struijk van Orio nis geeft aan dat hij niet op de hoogte is van de vorderingen van de drukkerij op Orionis. Volgens hem werken er nog 35 sws-mede- werkers van Orionis bij de druk kerij. Volgens Joossens is het perso neelsbestand de afgelopen tijd maar heel beperkt ingekrompen. „Vier leidinggevenden van Orio nis zijn teruggestuurd en enkele sws-medewerkers." Joossens en Struijk verwachten niet dat de beide bedrijven erin slagen om er zonder rechterlijke bemoeienis uit te komen. Het kort geding dient 18 april. door Theo Giele MIDDELBURG - Basisschool de Uilen- burch blijft open. Vorig jaar dreig de de enige openbare school in de Middelburgse binnenstad te moe ten sluiten wegens teruglopend leerlingental. Ouders en leerkrachten kwamen in het geweer tegen mogelijke sluiting en wisten de directie van de Archipel Scholengroep, waar toe de Uilenburch behoort, en het gemeentebestuur achter zich te krijgen. Inmiddels heeft de school weer 75 leerlingen. De Uilenburch zit nog onder de grens van 80 leerlingen. Dit heeft tot gevolg dat in plaats van 4 er 3 combinatieklassen zijn vanaf volgend schooljaar. Groep 1 en 2, groep 3, 4, en 5 en groep 6,7 en 8 zitten dan samen in één klas: Projectleider Wim Meulmeester is bezig met het ontwikkelen van MIDDELBURG - In de nacht van maandag op dinsdag zijn enkele wo ningen in Zeeland bezocht door in brekers, aldus de politie dinsdag middag. In Vlissingen werd bij een woning in de wijk Westerzicht de schuifpui ontzet waarna de woning kon wor den betreden. Het pand werd ver volgens doorzocht en er werden bankpassen, een kluis met onbeken de inhoud en diverse sieraden gesto len. In Middelburg verdwenen de inbre kers met een televisie en een tas met daarin persoonlijke papieren, sleutels en enkele tientallen euro's. Deze goederen werden gestolen bij een inbraak in een woning in de Ko ningin Julianastraat. Er waren geen braaksporen, mogelijk zat de deur niet op slot, aldus de politie. Bij een woning in de Marshallstraat in Goes werd een deur opengebro ken waarna het pand werd door zocht. Er werden enkele honderden euro's weggenomen. In alle inbraakgevallen heeft de technische recherche onderzoek ge daan. Team Seahorse door Claudia Sondervan een visie op de toekomst voor de school aan de Nederstraat. Het ge bouw zou zich moeten ontwikke len tot een 'integraal kindcen trum' voor nul- tot twaalfjarigen. In de wijk Griffioen bestaat al zo'n centrum.Daarom zijn er al ge sprekken gaande met Kinderop vang Walcheren, maar ook met Arduin. Meulmeester onderzoekt of jonge cliëntjes van Arduin die in de buurt* van de binnenstad wonen, ook een plaats kunnen krijgen in de Uilenburch. Hij denkt daarbij aan enkele kinderen die met bege leiding deels afzonderlijk en deels in de klas meedoen. „De komen de maanden moet duidelijk wor den of dit mogelijk is", aldus Meulmeester. Afgelopen maandag zijn de ouders geïnformeerd over de toe komstplannen voor de Uilen burch. Volgens Meulmeester wa ren de reacties positief. De ijsgang viel mee, afgelopen winter: de sloep van Team Seahorse heeft geen echte schotsen hoe ven breken. Maar de handen van de roeiers kwamen nogal eens paars en gevoelloos van de rie men. Sloeproeiers roeien het hele jaar door. Ook in het vroege don ker van de winteravond. „Juist minder in de zomer. Dan zijn er andere dingen te doen," lacht Mar tin Imanse, voorzitter van Team Seahorse, de sloeproeivereniging in Kortgene. Drie jaar op een rij werd de vere niging van vijftien leden Zeeuws Kampioen. Vanaf komende zater dag, als de Stortemelkrace op het Veerse Meer het wedstrijdseizoen weer opent, gaan ze voor het vier de kampioenschap op rij. Sloeproeien is een sport in op komst. Veertien teams in zeven tien sloepen telt de Zeeuwse Fede ratie nu. Sponsoren staan de roeiers graag terzijde met steun voor inschrijfgelden, benzinegeld en transportmiddelen. „Het is een stoere sport. Als we aan de rie men zitten, gaan we er ook voor. Maar er is veel gezelligheid en saamhorigheid," zegt Martin Imanse. Voortgekomen uit de sloeproeiers van de Middelbrugse metaalhan- del Tonny Leijnse heeft het team de eerste helft van het twintigja rig bestaan van steiger naar stei ger gezworven. „Eigenlijk bleven we ergens liggen tot we wegge jaagd werden", vertelt Ivo van der Walle. Dat veranderde'toen cam ping De Paardekreek de roeiers een eigen steiger aanbood in Kort gene, naast de sloep Noordhoek van het eigen team de Wilde Mos sels. „Het is voor een ondernemer aan het Veerse Meer ook een mooi zicht voor zijn gasten, als de sloepen langs komen", beaamt Imanse. De sloep, de Seahorse, is een bijna vijftig jaar oude reddings boot. Geen ranke, supersnel gesne den boot. „De Seahorse is ge bouwd om zoveel mogelijk men sen drijvend te houden. Er kun nen 40 drenkelingen in. Wij zit ten er met negen man in." De meest heroïsche van alle races is Harlingen-Terschelling: dwars over de Waddenzee van vuurto ren naar vuurtoren. „Elk sloeproei- team wil die op zijn naam heb ben. Ik roep al vijftien jaar dat ik stop. Maar als we die ooit win nen, stop ik echt direct. Op de top", zegt Gerard Kerbert, zelf af komstig van Terschelling. „Roeien op die afstanden is een Martin Imanse, Team Seahorse kwestie van mentaliteit. Je kan het doen in drie uur en drie kwar tier, maar ook in zeven uur" zegt Ivo van de Walle. „Je moet alle maal een keer door een dood punt. Alleen hopelijk niet alle maal tegelijk." Alle races hebben hun charme: de chaos van de Grachtenrace in Am sterdam, waar de roeiers ook in competitie moeten met rondvaart boten en andere drijvende ele menten om als eerste de bruggen te passeren. In Zeeland heerst ge zelligheid, weet Imanse: „De Frie zen vinden het een heel eind, naar Zeeland, maar ze komen. Voor de wedstrijdpunten, maar vooral omdat het hier gezellig wordt gemaakt." De Stortemelkrace is het eerste evenement in het Nederlandse sloeproeiseizoen. Dat seizoen ein digt in november. De startlijn van de Stortemelkrace ligt bij de Campveerse Toren in Veere. De sloepen starten om 13.00 uur. De route is 11 kilometer en slin gert zich rond de eilanden in het MIDDELBURG - De Nieuwlandse weg in Middelburg was dinsdaga vond uren afgesloten voor het ver keer om de berging van een vrachtwagen mogelijk te maken. De truck was ter hoogte van de begraafplaats door onbekende oor zaak van het meters hoge talud ge raakt en onderaan tot in de sloot stilstand gekomen. Het eenzijdig ongeval, waarbij voor zover be kend niemand gewond raakte, ge beurde rond kwart voor zes. Bergingsbedrijf Kuzee werd inge schakeld om de vrachtwagen te rug op de weg te krijgen. Een klus die een paar uur in beslag nam. De Nieuwlandseweg was vanaf de kruising met de Segeerssingel tot aan de rotonde Torenweg afge sloten. foto Theo Giele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28