De dijk van Graaf Jan BUITEN 15 WOENSDAG 20 MAART 2013 door Gerard Smallegange Rond 1996 moest ik meer dan een maand plat op mijn rug uitgestrekt op bed liggen tengevolge van een auto-ongeluk. De enige bezigheid die ik had was, met m'n armen boven m'n hoofd, een boek lezen. Dat was een ver moeiende bezigheid, want je armen wor den op die manier snel moe. Gelukkig had ik net voor het ongeluk een prachti ge nieuwe uitgave van Dantes Goddelijke Komedie gekregen. Die twee dikke boe ken, eigenlijk te zwaar om boven je hoofd vast te houden, hebben toen heel veel indruk gemaakt. De Italiaan Dante geeft in zijn boek, schrijvend over hemel en hel, en passant een kritisch verslag van de menselijke gedragingen van de landen en volken in de laat middeleeuw se situatie. Ook over onze streken: „Ooit bouwde tussen Brugge en Wissant, de Vlaming, bang dat zijn land zou overstro men, een zeedijk, tegen elke vloed be stand." Een herkenbare situatie voor ons Zeeuwen. Met Wissant bedoelde Dante een Vlaamse kustplaats die nu in Noord- Frankrijk ligt (Wissant Witzand). De dijk die hij beschrijft, liep nog verder dan Brugge, want hij omspande ook het noor delijk deel van Vlaanderen - Biervliet, Ga- ternisse, Saeftinge; bijna tot aan Antwer pen. Gewoonlijk werd dat reusachtige lange en kronkelende dijkwerk aange duid als de Graaf Jansdijk. In en bij West- dorpe wordt de dijk met z'n ellenlange lintbebouwing nog steeds als Graaf Jans dijk betiteld. Ook in de buurt van Hoek, Damme, Knokke-Heist en bij Duinkerke in Noord-Frankrijk is er sprake van dijk- stukken die worden aangeduid als de Graaf (of soms Hertog) Jansdijk. Wie was die Jan? Het is Jan zonder Vrees, hertog van Bourgondië, graaf van Vlaan deren, Zeeland, Holland en Artois. Hij leefde omstreeks 1400 en was getrouwd met Margaretha van Beieren, dochter van de graaf van Holland en Zeeland. Bij de naam Van Beieren komt ook de relatie met de familie van Borsele om de hoek kijken. De Zeeuw Wolfert van Borsele was immers getrouwd met Jacoba van Beieren. Via huwelijken kon je in de mid- deleeuwen(en nog lang daarna) meer winnen aan land en macht dan met oor logen. De Bourgondiërs hebben zowel met oorlogen als met huwelijken zoveel land en macht veroverd, dat ze een poos (in de tijd van Karei V, circa 1525) een we reldrijk bestuurden. Graaf Jan zonder Vrees (die bijnaam had hij te danken aan zijn moed tijdens deelname aan een kruistocht) leefde honderd jaar daarvoor, ongeveer op het omslagpunt dat z'n Ne derlandse grondgebieden belangrijker werden dan de Frans-Bourgondische. Het is overigens maar de vraag of Graaf Jan, z'n voorgangers en z'n opvolgers, veel aan dijkbouw hebben gedaan. Dat ge beurde veel meer door de lokale of regio nale waterschappen, of zoals ze toen ge noemd werden: de Wateringen. Je moet de naam van de dijk veel meer beschou wen als: de dijk gebouwd tijdens het be stuur van Graafian. Waarschijnlijk heeft hij die enorme inspanning van dijkbouw in het kwetsbare westen en vooral het noorden (Schelde regio) van zijn Vlaam se gebied wel gestimuleerd. Al was het al leen maar omdat hij er zelf ook reusach tig veel privé-eigendom bezat. Restanten van de dijk van Graaf Jan kom je in Zeeuws-Vlaanderen soms op de meest onverwachte plekken tegen. Want de grenzen van land en water zijn er sinds 1400 vaak van plaats veranderd. Wintertaling, klein eendje met de Zeeuwse naam Olleventje 's-Gravenpolderse Weel Tjiftjaf, altijd één van de eerste lenteboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15