'Piloten Air France toch 'Miljoenenclaim in de maak tegen tegen reorganisatie' Wiegel als bestuurder bouwfonds' mm&mm ECONOMIE 13 Het Europese landbouwbeleid wordt hervormd. Actieve boeren, graag. „Zelfs Elizabeth is het." 80 procent gaat naar 20 procent van de bedrijven 46 Een vergroenings- premie, dat wordt creatief administreren met collega-boeren Wiegel zou als bestuurslid onvoldoende toezicht hebben gehouden op het beheer van het fonds WOENSDAG 20 MAART 2013 100% 90 80 EU-geld naar 'actieve' boer door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Ze zijn er 'allemaal', de ze week in Brussel. Voorzitters van allerhande landbouworganisa ties, vertegenwoordigers van jon- gerenbonden en agrariërs die zelf willen horen hoe de vork in de steel steekt. Deze week bepalen de Europese landbouwministers hun onderhandelingspositie te genover de Commissie en het Par lement over de volgende zeven jaar gemeenschappelijk landbouw beleid (glb). De lobbyisten borrelen en babbe- len met elkaar over 'permanent grasland', 'de tweede pijler', 'POP3' en andere voor de leek on begrijpelijke vaktermen in de ca fés rond de Europese gebouwen. „Moet ik nou verschillende gewas sen op mijn grond gaan zetten?" vraagt een stierenfokker uit Lim burg zich in verwarring af. Niet al le voorstellen zijn duidelijk. De 'ouderwetse boerenlobby' heeft zijn werk goed gedaan, zeg gen de criticasters. Volgens het Wereld Natuur Fonds (WNF) be zit een kwart van de leden van de landbouwcommissie van het Eu ropees Parlement subsidiabele landbouwgronden. Die staan dus niet zo te springen om de Brussel se geldstromen af te remmen. Toch moeten alle boeren, van het kleine, waterrijke Nederland tot de uitdrogende, grote zuidelijke lidstaten, eraan geloven: het Euro pese landbouwbudget krimpt ver der. Er moet meer voor minder. Concurrerender, marktgerichter en duurzamer. Geld moet niet naar campings of sjoelverenigin gen op het platteland, maar naar de actieve boer en wat er van zijn erf komt. Wat 'actief precies in houdt, is niet duidelijk. „Konin gin Elizabeth is volgens de Brit ten een actieve boerin", zo klin- „Momenteel gaat zo'n 80 procent van de EU-subsidies naar 20 procent van de bedrijven", zegt Bas Eickhout, lid van de Fractie De Groenen/Vrije Euro pese Alliantie van het Europees Parle ment. „Aan de steun zit een plafond van 300.000 euro per bedrijf. Wij had den dat naar 100.000 gewild, dan komt het terecht waar het nodig is. Het is mede dankzij de COPA-COPE- ken de grappen in Brussel. Staatssecretaris Sharon Dijksma (landbouw, natuur en voedsel kwaliteit) vindt dat het glb 'eerlij ker' moet. De Nederlandse boer wordt net even harder 'gepakt' dan andere 'rijke' agrariërs. In fe bruari verlaagden de Europese lei ders de landbouwbegroting, circa 40 procent van de totale EU-be- groting, flink. In de periode 2007 tot en met 2013 werd in totaal 421 miljard euro uitgetrokken, voor GA niet gelukt." Bij die in Brussel ge vestigde club zijn zestig boerenorgani- saties uit de Europese Unie aangeslo ten. De COPA-COPEGA overlegt regel matig met Eurocommissaris Davian Ciolos, de landbouwministers en Euro parlementariërs. In februari uitte de organisatie nog haar zorgen over even tuele bezuinigingen op het Europese landbouwbeleid. de komende zeven jaar is het 373 miljard. Daarnaast vond er een budgetherverdeling over de lidsta ten plaats omdat een aantal Oost-Europese landen veel min der steun kreeg dan het gemiddel de. Volgens de regering levert Ne derland met 8 procent meer in dan bijvoorbeeld Duitsland. Hierdoor krijgen de Nederlandse boeren tot 2020 in totaal 100 mil joen euro minder uit de land- bouwpot. Dit jaar is er nog 831 Een Limburgse stierenfokker miljoen euro aan directe steun en marktmaatregelen, en 103 miljoen voor plattelandsbeleid. Het minis terie van Financiën heeft bere kend dat dat daalt tot 735 miljoen euro. „De inflatie niet meegere kend", zegt Luc Groot, hoofd van het Brusselse kantoor van LTO, de Land- en Thinbouw Organisa tie. Voor het plattelandsbeleid blijft de steun naar verwachting elk jaar op hetzelfde peil. Volgens het ministerie van Econo mische Zaken krijgen 70.000 Ne derlandse boeren directe subsidie. De gemiddelde vleeskalverenpro- ducent haalt zijn volledige inko men uit Brussel. De aardappel- meelsector is de tweede grote ont vanger. „Maar kippen- of varkens houders ontvangen weinig en sier- telers krijgen niks uit de glb-pot", vertelt een woordvoerder. „Ook re gionaal kunnen de subsidies varië ren. De hectaresteun in Neder land is gemiddeld hoger dan die in Italië, en boeren in onze veen koloniën krijgen meer dan andere akkerbouwers in Nederland. Dat heeft met productiviteit te ma ken." In de toekomst wordt de in komenssteun een flat rate, voor ie dereen dezelfde. 30 procent ervan wordt een vergroeningspremie. De actieve boer moet wel iets doen om die premie te vangen: voor blijvend grasland zorgen, drie verschillende gewassen op zijn grond telen en aan ecologisch landschapsbeheer doen. „Dat wordt creatief administreren met collega-boeren", voorspelt de run derhouder. inkomensondersteuning aan boeren totaal subsidies PARIJS - De piloten van Air France werken niet langer mee aan de be zuinigingsoperatie van de Franse luchtvaartmaatschappij. Hun vak bond vindt dat zij harder worden getroffen dan het cabinepersoneel en dreigt met stakingen, aldus de zakenkrant La Tribune gisteren. De stewards en stewardessen te kenden afgelopen weekeinde defi nitief voor hun bijdrage aan de kostenbesparing. De piloten, die zeven maanden geleden al hun handtekening zetten, hebben de medewerking echter 'bevroren', schrijft La Tribune. Pilotenvakbond SNPL stelt dat de directie van Air France geen echte hervormingen wil doorvoeren, aangezien het cabinepersoneel wordt ontzien. Er is geen enkele reden voor de piloten van Air France om zich aan het contract te houden als akkoorden niet wor den gerespecteerd en als het be drijf zich niet werkelijk transfor meert, meldt de bond aan zijn le den. Als Air France de plannen toch doordrukt, zullen de piloten mogelijk zelfs het werk neerleg gen. De SNPL heeft naar eigen zeggen het mandaat om 'met alle mogelijke middelen, stakingen in begrepen, de provocaties van de directie te doen stoppen'. APELDOORN - WD-coryfee Hans Wiegel kan zich opmaken voor een miljoenenclaim. Bestuurders van vastgoedfonds Bouw State'V bereiden een schadeclaim voor van minstens 2 miljoen euro om dat Wiegel in zijn bijbaan als be stuurslid onvoldoende toezicht zou hebben gehouden op het be heer van het fonds. Dat liet juridisch procesfinancier- der Chris Liesker van Liesker Le gal gisteren weten. De bestuur ders verwijten de oud-politicus dat hij een bancaire volmacht heeft gegeven aan vastgoedbeheer der Jonald Bouwhuis. Die gebruik te een deel van het geld dat hij in beheer had, voor andere doelein den dan vastgoedinvesteringen. Nadat Bouwhuis in 2009 in de fi nanciële problemen was geraakt, kregen de 120 gedupeerde obliga tiehouders van Bouw State V on der meer geen rente meer uitbe taald. Wiegel is inmiddels ontslagen als bestuurder bij Bouw State V. Vol- gende maand wordt in een verga dering van de obligatiehouders be sloten of er daadwerkelijk een schadeclaim tegen hem wordt in gediend. Capita Fiduciary, de huidige be heerder van het vastgoedfonds, won vorig jaar al een kort geding tegen Bouwhuis om een schade claim van 6 miljoen euro. Daar over loopt nog een bodemproce dure. De bestuurders van Bouw State V vinden echter dat ook Wiegel ver antwoordelijk is. „Wiegel had als bestuurder vooraf moeten ingrij pen en de transacties niet mogen toestaan", aldus Liesker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13