ik YOLO: You Only Live Once. Onder dat motto konden 'gewone Hollandse jongens en mei den' zich volgens de commissie-Cohen vorig jaar in Haren tot een plunderende en ver nielzuchtige meute transformeren. Op zoek naar het verhaal achter de kreet. 10 VERDIEPING door Niki van der Naald Hij gruwt ervan. Dat ie dereen het nu over 'YO LO' heeft. Bram. Twin tig jaar oud. Doet een thuisstudie en woont sinds enige tijd op ka mers in een studenten stad in het zuiden van het land. Bram plukt de dag. Hij heeft tijdens zijn school gaande leven naar eigen zeggen al lang ge noeg in een keurslijf gelopen. Nu wil hij op timaal van zijn vrijheid genieten, zich niet aan door anderen opgelegde normen hoe ven houden. YOLO - acroniem van You On ly Live Once - heeft Bram daar niet voor no dig. Het is kretologie voor pubers die op Twitter stoer willen doen, vindt hij. Hij was erbij: bij de ongeregeldheden die het Groningse villadorp Haren op vrijdaga vond 21 september 2012 letterlijk en figuur lijk in brand zetten. Dat weten we niet doordat zijn naam getagd is in foto's die na 'Haren' op Facebook zijn verschenen. „Ge lukkig maar, want daar kun je lang last van hebben", zegt hij bijna opgelucht. Nee, dat Bram zijn sporen in Haren heeft nagelaten, weten we door krantenfoto's en beelden van die avond waarop te zien is hoe hij de confrontatie aangaat met de politie. Bram is 'de jeugd van tegenwoordig'. Hij is het prototype gelegenheidsrelschopper dat de commissie-Cohen, die de Harense rel len onderzocht, omschreef als 'gewone, ge zonde Hollandse jongens en meiden, zon der strafblad. Onder het motto YOLO - je leeft maar één keer - togen ze naar Haren en lieten ze zich onder invloed van drank volledig meeslepen door emoties'. Bram had geen verleden met justitie. Hij is - zo zegt hij zelf althans - geen hooligan. Wel is hij eerder voor overtredingen beboet. 'Ha ren' heeft hem een strafblad bezorgd. Na de rellen gaf hij zichzelf vrij snel aan bij de politie. Zijn ouders vergezelden hem. Tach tig uur werkstraf en een geldboete van 500 euro is zijn aandenken aan Haren. Er zit een zekere ironie in wat bekend is ko men te staan als de 'Project X-rellen'. Het spontane, legendarische feest dat het moest worden, werd het niet. De feeststem ming maakte al snel plaats voor onlusten, plunderingen en een grimmige sfeer van jongeren die lijnrecht tegenover de politie stonden. Maar daarmee werd het voor veel van de aanwezigen des te meer 'een evene ment'. Het te laat door de autoriteiten inge damde tumult, de onmacht die ze uitstraal den, versterkte bij de tieners en twintigers alleen maar het gevoel dat ze deel uit maak ten van iets bijzonders: een bijna 'epische' gebeurtenis waarover ze nog dagen lang zouden kunnen napraten. Bram voelde dat ook zo. Nog steeds eigen lijk. Hij baalt van zijn straf, vindt het verve lend dat hij zijn ouders heeft teleurgesteld en het zo'n puinhoop in Haren is gewor den, maar eerlijk is eerlijk: hij is wel 'bij iets unieks geweest'. Dat gevoel lijkt het ge voel van echte schaamte weg te drukken. Met twee vrienden vertrok hij die 21ste sep tember naar een voor hem volstrekt onbe kend dorp, ergens bij Groningen. Samen hadden ze enkele dagen daarvoor naar de film Project X gekeken, de populaire tiener film waarin het volledig uit de hand laten lopen van een verjaardagsfeest een doel op zich wordt. Berichtgeving, zowel via socia le media als de kranten en tv dat er in Ha ren ook een soort Project X-feest gevierd zou worden, trok Bram over de streep om drie uur in de trein te zitten. Op weg naar....ja, naar wat eigenlijk? „Hoe dan ook moest daar iets bijzonders gebeuren. Ik hou van festivals, van een groot feest met veel mensen." Haren zou dat ook worden, maar dan spannender. Er waren geen toe gangskaarten. Er was geen structuur. Er wa ren geen regels. De treinrit duurde voor Bram lang genoeg om veel wodka - 'mis schien wel driekwart fles'- achterover te slaan. In de coupé waarin hij zat heerste anarchie. „Er werd gezongen, geouwe hoerd, gerookt en gedronken. Er waren er zelfs die midden in de trein stonden te plassen. Echt een vette sfeer." Pardon? „Op dat moment was het vet. Maar ik was toen ook al zo dronken. Ik heb er echt niet bij stilgestaan." Pas om tien uur 's avonds arriveerden hij en zijn vrien den in het Groningse dorp. Op dat tijdstip was het al onrustig in Haren. Maar volgens de 20-jarige werd hij gewoon met alle ande re 'feestgangers' door de politie het dorp in- gedirigeerd. Zijn vrienden raakte hij al snel kwijt. Bram belandde middenin een groep branieschoppende jongens. Wildvreem den, maar op dat moment zijn 'kompanen'. Solidair met elkaar in het kat-en-muisspel met de duidelijk in paniek zijnde autoritei ten. „Ik had niet voor niets zo ver gereisd. De rellen waren de hoofdattractie. Ik liet me meeslepen. Als ik niet zo dronken was, dan was ik denk ik niet zo ver gegaan." Wat volgens Bram grote aantrekkings kracht op hem en de andere jongeren uitoe fende, was wat hij omschrijft als 'het machtsgevoel'. „Het duurde tot twaalf uur 's nachts voor we een rij ME'ers voor ons

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10