Grensverleggend... Cinque Terre-Toscane-Venetië 1 -AIO* 'Ouderen hoeven echt Sterftecijfers HagaZiekenhuis vanaf zomer op internet stipreizen.nl ...grensverleggend! (stip) 4 BINNENLAND ONBEMANDE VLIEGTUIGJES Zonder het te weten, worden we boven ons hoofd in de gaten gehouden. Gas uit kapotte buis vat vlam: 3 gewonden Oudste man van Nederland overleden Uitkering in ruil voor telefoonseks Moluks verleden wordt jaarlijkse herdenking 'Rehwinkel onterecht buiten schot' complete 8-daagse rondreis s N ■HfWl llpl v.o. (-37%) We moeten ons ernstig afvragen of we dit allemaal wel willen HEERLEN Drie monteurs van energiebe drijf Enexis zijn gisteravond in Heerlen lichtgewond geraakt doordat ontsnappend gas uit een lekkende leiding vlam vat te. Zestien naburige woningen zijn ontruimd, maakte de brandweer bekend. Voor de 25 tot 30 bewoners werd op vang gezocht. REEUWIJK Ruim een maand na zijn 107e verjaardag is zaterdag de oudste man van Nederland overleden. Arie Vermeulen overleed zaterdag in het zorg centrum in Reeuwijk waar hij woonde, meldde de gemeente Bodegraven-Reeuwijk maan dag. De 106-jarige Tjeerd Epe- ma uit Oudorp is nu de oudste. GRONINGEN Een ambtenaar van uitkerings instantie UWV heeft uitke- ringsgelden aan een cliënte ge schonken in ruil voor telefoon- seks. Dat zegt het Openbaar Mi nisterie in Groningen. Het OM eiste gisteren wegens machts misbruik een celstraf van acht maanden, waarvan vier maan den voorwaardelijk. WESTERBORK De manifestatie 'Gedeeld verle den, gedeelde verhalen' over Mo- lukkers in Nederland wordt een jaarlijks terugkerende landelijke herdenking. Het werd in 2012 voor het eerst door de vier Neder landse herinneringscentra opge zet, maar was zo succesvol dat het nu een vast programmaonderdeel wordt, zo meldden zij gisteren. DEN HAAG LEEUWARDEN De Groningse burgemeester Peter Rehwinkel is in het rap port over de rellen in Haren on terecht buiten schot gebleven. Dat zegt John Jorritsma, com missaris van de Koningin in Friesland, in De Telegraaf van gisteren. Rehwinkel is mede verantwoordelijk voor het poli- tiefalen, vindt Jorritsma. Het HagaZiekenhuis in Den Haag gaat vanaf deze zomer op zijn website melden hoeveel pa tiënten per kwartaal zijn overle den op de intensive care en de af deling cardiochirurgie. Het zie kenhuis doet dat omdat het de 'transparantie wil bevorderen', zo meldde de woordvoerder gis teren. Volgens hem worden er geen concrete aantallen ge noemd, maar wel percentages. Het Haagse ziekenhuis kwam dit weekeinde onder vuur te lig gen doordat het radioprogram ma Argos meldde dat er tussen 2007 en 2010 opvallend veel men sen stierven op de afdeling car diochirurgie. Dat klopte volgens het bestuur niet, maar er was wel degelijk een gebrekkige sa menwerking tussen de chirur gen. Daarom werd het Hoofd Cardiochirurgie in Den Haag uit zijn functie gezet De afdeling Cardiologie staat nu onder super visie van collega's van het Leids Universitair Medisch Centrum. Een ander Haags ziekenhuis, het MCH, is eind 2012 gestopt met patiënten door te verwijzen naar het Haga. „Wij hebben meerdere keren om de sterftecij fers gevraagd en toen die maar niet kwamen, besloten we te stoppen met doorverwijzen", al dus een woordvoerster. Inmid dels heeft het MCH wel de sterf tecijfers. „We zijn in gesprek met het Haga en binnenkort be slissen we of we onze patiënten weer doorverwijzen." Het Reinier de Graaf ziekenhuis in Delft ziet geen reden de pa tiënten ergens anders heen te sturen. Ook het Zoetermeerse Langeland Ziekenhuis blijft hart patiënten doorverwijzen. Vertrek apr. t/m ofct. Inclusief: vliegreis, taxen, rondreis per touringcar, verblijf tn middenklasse hotels met ontbijt en Nederlandssprekende reisleiding. Reis mee naar o.a. Florence. Venetië en Verona en bezoek Cinque Terre. Padova en het Gardameer voor de laagste prijs van Nederland! Normaal betaalt u tot wel 700, maar bij ons kunt u al boeken vanaf ^39! VOL VOL! Be slipreiien.nl/itcfv De drone door Peter Winterman en Niels Klaassen DEN HAAG - Het leger is al lang niet meer de enige beroepsgroep die drones gebruikt voor vluchten boven Nederlands grondgebied. „Ruim honderd Nederlandse be drijfjes zijn ermee bezig", zegt Rob van Nieuwland, oprichter van DARPAS, de branchevereni ging voor op afstand bestuurbare luchtvaartuigen. De vereniging is nog maar kort geleden in het le ven geroepen. „Er vliegen nu zo'n driehonderd drones rond in Ne derland", stelt Van Nieuwland. „En de bedrijfjes blijven als padde stoelen uit de grond schieten." De meeste ondernemingen maken fo to's of filmpjes voor media of an dere bedrijven. Maar daar blijft het niet bij. De vliegende camera's worden ook in gezet voor dijkbewaking, het op sporen van wietplantages en de bestrijding van bosbranden. „Steeds meer partijen zijn over tuigd van het nut van drones", zegt Ruurd Reitsma, expert op het gebied van militaire en civiele samenwerking. Zo zijn onder meer akkerbouwers, het Kadaster Rejo Zenger, Bits of Freedom en ProRail razend enthousiast over de mogelijkheden. Ook de politie laat regelmatig drones vlie gen in het Nederlandse lucht ruim. Toch is niet iedereen blij met de opkomst van de onbemande vlieg tuigjes. „We moeten ons ernstig afvragen of we dit allemaal wel willen", zegt burgerrechtenacti vist Rejo Zenger, actief voor privacy-organisatie Bits of Freedom. Zenger onthulde begin deze maand dat de politie veel va ker drones inzet dan we tot nu toe wisten. Uit zijn onderzoek door Hans Goossen WOERDEN - Het kabinet dacht dat het wel zou meevallen met het ont- wijkgedrag van ouderen, maar nota rissen spreken andere taal. Neder landers op leeftijd blijken wel dege lijk pogingen te doen hun eigen vermogen te drukken. Zo voorko men ze dat ze bij een opname in een zorginstelling een hogere ei gen bijdrage moeten betalen. Volgens een onderzoek van Net werken Notarissen, een koepel van 160 kantoren, kwam de afgelo pen drie maanden een op de tien klanten met de vraag hoe ze die hogere bijdrage kunnen omzei len. Een kwart van de cliënten met die vraag nam daarop direct maatregelen. Het gaat in de mees te gevallen om ouderen die nog niet in een zorg- of verpleeginstel ling verblijven. „In veel mensen blijkt een diepe angst te zitten het vermogen te moeten opeten terwijl ze in het verpleeghuis zit ten. Ze vrezen hun kinderen geen erfenis te kunnen nalaten", meldt Netwerken Notarissen. Ook ouderenbond Anbo bevestigt dat de koppeling van vermogen en de eigen bijdrage in het kader van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) voor on rust bij de leden en een toename van het aantal telefoontjes zorgt. Die koppeling komt er ruwweg op neer dat wie meer te besteden heeft, ook meer meebetaalt aan de zorg. Een logische koppeling, ~ïT? boek on-line of bel met 020 - 66 22 222

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4