Parzival luistert naar muziek SPORT 5 VAN LIEREN ZESDE Eerste zege Carlsen, Aronian aan kop Herlings dicteert in eerste race ONK Gouden rentree kunstrijdster Yuna Wales prolongeert titel in Six Nations Schroder vijfde bij Indoor Brabant MAANDAG 18 MAART 2013 door Giel Hendrix DEN BOSCH - Met het 'eerbetoon aan mijn rode ridder', zoals de nieu we kür heet, kan Adelinde Cornelis- sen met Parzival met vertrouwen naar de finale om de wereldbeker in Göteburg en het EK in Herning. Natuurlijk, de score van 85,900 pro cent is nog geen garantie voor de eerste plaats, maar voor een combi natie die de proef voor de eerste keer laat zien, is dat een veelbelo vend juryoordeel. Bovendien won ze er voor de derde keer achter el kaar de World Cup mee. Pas dinsdag legde de Nijkerkse amazone, met componist Viktor Kerkhof, de laatste hand aan de kür. De proef werd geoefend in losse onderdelen en slechts één keer had ze met Parzival alle oefe ningen achter elkaar gereden in de zes minuten die daarvoor staan. Parzival begreep in de Bra banthal zaterdag in Den Bosch precies wat de bedoeling was. „Het lijkt wel of hij naar de mu ziek luistert. Parzival heeft dat vol gens mij, andere paarden totaal niet. Ik heb in het verleden wel eens gemerkt dat Parzival opkeek als de muziek van de oude kür in de stal werd afgedraaid." Maar tot nu toe heeft nog nooit ie mand een paard erop kunnen be trappen dat het de bijbehorende kunstjes gaat doen als de muziek van de kür in de stal wordt afge draaid. Het paard is een gewoonte dier en weet wel wat de volgende oefening is als de kür maar vaak genoeg herhaald is. Dat maakt het voor de berijder een stuk makke lijker, zoals Cornelissen nu ook in Den Bosch ondervond. „Ik ga de proef op video bekijken om de muziek verder af te stemmen, zo dat het allemaal nog beter gaat passen. Ik moest nu steeds den ken aan wat we als volgende moesten doen. Dat is ook de oor zaak van de kleine foutjes die we gemaakt hebben." Die misstapjes zorgden er wel voor dat Edward Gal met zijn Glock's Undercover dicht in de buurt kwam van de score van Cor nelissen: 85,900 om 85,100. Begin vorig jaar kwam Undercover bij hem op stal en gebruikte hij In- door Brabant nog als óefenrondje. Nu werd hij tweede en plaatste hij zich voor de wereldbekerfina le. De hengst is zwart, net als zijn voorganger Totilas, die nu in Duitsland op stal staat bij Alexan der Rath. Maar verder houdt voor Gal de vergelijking voorlopig op, al gaf hij wel toe: „Vandaag had ik het gevoel dat ik herkende van mij en Totilas. Het gevoel dat je sa men een eenheid bent. Het is mooi om dat terug te hebben." Laurens van Lieren is met de mer rie Hexagons Welnetta zesde ge worden in de wereldbekerwed strijd dressuur in Den Bosch. De ruiter van Stal Hexagon uit Schore haalde een score van 75,575 pro cent. Het was de laatst wereldbe kerwedstrijd voor de finale, eind april in Göteborg en het waren de eerste wereldbekerpunten van Van Lieren dit seizoen. In de andere kür op muziek van de Grand Prix, die niet meetelde voor de wereldbeker, eindigde Hans-Peter Minderhoud uit West- kapelle met Lord of Loxley als der de, met een score van 73,95. Met Ulysses La Haya werd Laurens van Lieren vijfde, met 72,475. In de Futuretest, een wedstrijd voor jonger ruiters, werd Dinja van Liere uit Kapelle tweede. Met Hexagons Roumanda haalde ze 69,941 procent. Van Liere is opgenomen in het Ra- bo Talententeam. Zij krijgt nu de ondersteuning om zich verder te ontwikkelen. Kimi Raikkönen koos in Melbourne met zijn Lotus voor de juiste banden en slechts twee pitstops. Daardoor won de Finse coureur de eerste Grand Prix van het seizoen, foto Srdjan Suki/EPA LONDEN Magnus Carlsen heeft in de derde ronde van het kandi datentoernooi in Londen zijn eerste zege geboekt. De Noor versloeg zondag met zwart de Israëliër Boris Gelfand. Twee andere partijen wer den eveneens beslist. Levon Aronian nestelde zich met tweeënhalve punt bovenaan door te winnen van Vassili Ivantsjoek. HALLE Jeffrey Herlings heeft zon dag in Halle de eerste wed strijd van het open Neder landse kampioenschap mo torcross gewonnen. De we reldkampioen in de MX2 was voor eigen publiek in beide manehes de beste. In de eerste heat eindigde Glenn ColdenhofF als twee de achter Herlings en de Fransman Jordi Tixier als derde. In de tweede manche werd de Franse rijder twee de en ColdenhofF derde. LONDON Olympisch kampioene Kim Yuna heeft zondag in het Ca nadese London overtuigend de wereldtitel veroverd bij het kunstrijden. De vrije kür van de Zuid-Koreaanse schaatsster op de muziek van Les Miserables was van sublieme kwaliteit. 'Queen Yuna' kwam na de waarde ring van de jury uit op een totaal van 218,31. Kim vierde in London haar rentree in een groot kam pioenschap na een afwezig heid van twee jaar. CARDIFF De rugbyers van Wales heb ben op de slotdag van het zeslandentoernooi voor een sensatie gezorgd. De Welsh men versloegen zaterdag Engeland met liefst 30-3, de grootste zege ooit in het on derlinge vergelijk. Ze pro longeerden daarmee de titel in de befaamde 'Six Na tions'. Schotland, met Tim Visser, verloor met 23-16 van Frank rijk. Visser drukte één try. DEN BOSCH Twee Nederlandse spring ruiters hebben zich ge plaatst voor de finale van de wereldbeker, die over ruim een maand in Göteborg wordt gehouden. Dat zijn Gerco Schroder en Mare Houtzager. Ze reikten bei den bij de laatste kwalifica tiewedstrijd, zondag in Den Bosch, tot in de barrage. Dat was voldoende. Schroder werd met zijn vijfde plek de beste Nederlander.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 79