Cyprioten woest over heffing op spaargeld Compensatie C&A aan Arrestaties in India na groepsverkrachting Processen Silvio Berlusconi 6 BUITENLAND BANGLADESH i) Kleermakers in Bangladesh staken voor betere werkomstandigheden. Bezoek minister Ploumen is afgelast. Als ratten in val van NICOSIA - „Ze zeggen dat de maffia op Sicilië zit, maar ze zitten op Cy prus. Dit is doodgewoon diefstal", Andy Georgiou (54) heeft geen goed woord over voor de ingreep van de EU. Dankzij EU-steun lijkt de eiland economie voorlopig gered, maar 'gewone' Cyprioten als Georgiou zijn nu als de dood voor hun spaargeld. Tot vorig jaar heeft de Brits-Cypriotische Georgio kei hard gewerkt, vertelt hij in de Cy prus Mail van gisteren. Hij kwam in de zomer van 2012 terug om te rentenieren. Dat kan nog steeds, alleen legt de staat op last van de EU morgen beslag op 9,9 procent van zijn spaargeld als dat meer dan 100.000 euro bedraagt - is het minder dan kost dat een spaarder 'slechts' 6,7 procent. Vandaag zijn de Cypriotische ban ken gesloten vanwege een natio nale feestdag. Morgen zouden ze weer opengaan, zo werd aange kondigd. Maar gisteren werd be kend dat het betalingsverkeer op last van de president van de cen trale bank tot nader orde is uitge steld. Of dat betekent of de ban ken dan ook dicht blijven, is niet duidelijk. Spaarders als Georgio worden hoe dan ook keihard gekort. Of ze hun geld nu van de bank halen of niet; de heffing is vrijdagavond vastge legd door de Europese ministers van Financiën. Want de EU pompt weliswaar 10 miljard euro in de bijna failliete economie van het eiland, ook spaarders moeten via heffingen meebetalen. Net als Rusland, dat heel wat (zwart) geld in de eilandeconomie zou hebben gepompt. Naar verluidt zou meer dan de helft van het Cy priotische spaargeld toebehoren aan Russische rekeninghouders. Honderden Cyprioten probeer den zaterdag geld van hun reke ning te halen. Banken hadden die bank run voorzien en hun syste men voor internetbankieren tijde lijk stilgelegd. Ook hebben de weinige bankfilia len die open waren, hun deuren gesloten en is er een beperking aan het bedrag dat spaarders kun nen opnemen. door onze correspondent Wilma van der Maten DHAKA - „Bengalese kledingfabrie ken zijn dodelijke vallen. Vanwe ge de grote onveiligheid in de ge bouwen, zoals het ontbreken van fatsoenlijke nooduitgangen, brandblusapparatuur dat niet werkt en gewoonweg te veel men sen op een vierkante meter", stelt voorzitster Kalpona Akter van het Centrum voor Arbeid Solidariteit in Bangladesh. Nog geen vier maanden geleden kwamen 112 mensen als ratten in de val om bij een grote brand in het kledingbedrijf Tazreen Fashi on buiten Dhaka. Uit een recent rapport van Kalpona's vakbond blijkt dat er sinds de ramp veertig branden in Bengalese textielfa brieken uitbraken waarbij nog eens tientallen mensen om het le ven kwamen. Shati Akter Shuchona (25) werkte in de Tazreen-fabriek en heeft nog steeds nachtmerries over de enorme hitte en haar sprong door het raam vanaf de vierde verdie ping. Zij overleefde, haar collega's niet. „Er zijn sinds deze brand geen be tere veiligheidsvoorschriften geko men ondanks alle mooie beloften van onze regering, fabriekseigena ren en westerse inkopers", mailt Bij een grote brand in het kledingbe drijf Tazreen Fashion buiten Dhaka kwamen 112 mensen om. Sindsdien braken er nog eens veertig branden uit met tientallen doden tot gevolg. Kalpona Akter vanuit Bangladesh. Vakbondsmensen gebruiken zo min mogelijk de telefoon omdat de geheime dienst ze afluistert. Ie dereen is voorzichtiger geworden sinds vorig jaar april het levenlo ze lichaam van vakbondsman Aminul Islam (40) vol kneuzin gen en blauwe plekken ergens aan de kant van de weg in de hoofdstad werd aangetroffea In de politiestaat Bangladesh wor den vakbondsleiders die zich te openlijk uitspreken tegen de slechte arbeidsomstandigheden bedreigd, gearresteerd of uit de weg geruimd. De textielindustrie is het goudhaantje van de Benga lese economie geworden die voor 80 procent aan het nationale inko men bijdraagt en zich na China nu het grootste textielproduce- rende land ter wereld mag noe men. Ondanks de risico's hebben vak bondslieden vandaag nieuwe sta kingen uitgeroepen. Voor 4 mil joen textielarbeiders eisen de bon den een beter salaris dan de der tig euro per maand die nu wordt betaald voor een zesdaagse werk week van twaalf uur per dag. Dat is niet eens genoeg om bijvoor beeld de kinderopvang te betalen. Moeders nemen vaak hun baby's mee naar hun werk. De reden dat na de brand in de Tazreen-fabriek het lichaam van een kind werd ge vonden. „Het wordt tijd dat fabriekeigena- ren zich verantwoordelijk voelen voor de levens van hun werkne mers, die ook families hebben. Maar is er ook maar een bewinds voerder, werkgever of westerse kledinginkoper te vinden die zich werkelijk bekommert om de tex tielarbeider?", vraagt voorzitter Kalpona Akter van het Centrum voor Arbeid Solidariteit zich af, die zelf al sinds haar twaalfde in de kledingindustrie werkt. Bengalese textielarbeiders gaan regelmatig de straat op uit protest tegen AMSTERDAM - Minister Ploumen voor Buitenlandse Handel en Ont wikkelingssamenwerking zou van daag ter plaatse met de Bengalese regering praten over de slechte ar beidsomstandigheden in de textiel industrie. Maar de missie, samen met onder anderen vertegenwoor digers van de Schone Kleren Cam pagne, werd op het laatste mo ment afgeblazen vanwege de sta kingsgolf. Om de slechte arbeidsomstandig heden hoger op de agenda te krij gen, publiceerde de actiegroep aan de vooravond van het bezoek samen met de Stichting Onder zoek Multinationale Onderneme- ning (SOMO) het lijvige rapport Fatal Fashion over de twee grote branden afgelopen jaar in een Bengalese en in een Pakistaanse textielfabriek in Karachi. Een van de conclusies is dat zowel de be- NEW DELHI - De Indiase politie heeft gisteren vijf mannen gear resteerd die hebben bekend be trokken te zijn geweest bij de groepsverkrachting van een Zwit serse toeriste. De vrouw (39) werd door een groep mannen ver kracht toen zij met haar man op fietsvakantie was in India. Het slachtoffer overleefde en heeft met de Indiase autoriteiten gesproken. Ze mocht zaterdag uit het ziekenhuis in Gwalior maar verkeert in shocktoestand, aldus Zwitserse media. Voor het zieken huis eisten demonstranten een hardere aanpak van dit soort ver krachtingen. India is berucht van wege seksueel geweld tegen vrou wen. Eind vorig jaar ontstond daarover internationale veront waardiging, toen een studente be zweek aan de verwondingen die ze opliep bij een brute verkrach ting en marteling. Sindsdien zijn er tientallen nieuwe verkrachtin gen in de media gemeld. Het fietsende echtpaar werd op een camping aangevallen. Eerst overmeesterden de mannen de echtgenoot, die ze vastbonden. Nadat de vrouw was verkracht, vluchtten de mannen het bos in. Ze beroofden het echtpaar van spullen ter waarde van ruim 140 euro en een mobiele telefoon. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - De eindafrekening is in de maak voor Silvio Berlusconi. De 76-jarige ex-premier doet er alles aan om te ontkomen aan het oor deel van de rechters in verschillen de processen, maar staat zwak. In het nieuwe parlement is nu een meerderheid om voor zijn arresta tie te stemmen. Vandaag zal het Openbaar Minis terie in Milaan het requisitoir en de strafeis uitspreken in het zoge naamde proces-Ruby, waarin Ber lusconi wordt beschuldigd van seks met een minderjarige en machtsmisbruik. Later deze maand wordt eveneens in Milaan het vonnis in hoger beroep ver wacht in een belastingfraudezaak. Het OM vraagt om bevestiging van het eerste vonnis: vier jaar ge vangenis en vijfjaar geen publie ke functies. Berlusconi is in paniek en grijpt terug naar beproefde methodes. Hij verdween een week in een Mi lanese kliniek om zittingen te la ten opschorten en heeft nu zijn advocaten opdracht gegeven het hoogste gerechtshof te vragen de twee processen van Milaan naar Brescia over te hevelen. Omdat in Milaan voor hem 'geen serene si tuatie heerst' en de rechters 'be- Silvio Berlusconi foto ANP vooroordeeld zijn'. Tien jaar gele den deed Berlusconi hetzelfde en won hij kostbare tijd. Een 'ja' van het hof tegen overhevelen bete kent weer opnieuw beginnen. In

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6