Publiek geniet en griezelt bij brandweerwedstrijden BEVELANDEN en THOLEN 17 Een verschoten kartonnen doosje in Wolphaartsdijk bleek een schat aan recente historie te bevatten. Bestuurder ontvlucht alcoholcontrole Dronken schaderijder sliep op polderweg Absynthe Minded op WeitjeRock Lenteconcert van OKK in De Wemel Juke Joints unplugged in t Kerkje Ellesdiek Schilderijen en Molukse trommels Eindexamenconcert leerlingen Ostrea MAANDAG 18 MAART 2013 bouwplannen door Claudia Sondervan Het doosje, er was ooit een slijptol in verkocht, was deel van de boedel van aannemer Bram den Herder te Wolphaartsdijk. Nel Bouwhuis en Kees Catsman von den het toen ze van de erven Den Herder het huis en de werk- schuur aan de Papeweg hadden overgenomen. De doos bleek gevuld met veertig bouwtekeningen van kantoren, schuren en huizen die begin vori ge eeuw door Bram en diens va der Adriaan den Herder zijn neer gezet. „Wij houden erg van histo rie, dus we besloten meteen: die zijn voor het gemeentearchief", vertelt Nel Bouwhuis. „Maar eerst wilden we de mensen uit de om geving de kans geven om er naar te kijken en kopieën te bestellen." Daar werd zaterdag tijdens een open huis in hun Gelachkamer aan de Papeweg druk gebruik van gemaakt. Henk en Marian Janse hebben de bouwtekening gevon den van de aardappelkelder uit 1951 die hun zoon Huibert op zijn bedrijf in de polder bij Oud-Sab- binge nog in gebruik heeft. „Moet je kijken, wat een vooruitstreven de constructie voor die tijd: het gewelfde dak is ontworpen op het vasthouden van kou; en zie je die luchtcellen in de wanden?" Liz Bouwhuis en één van de tien tallen bezoekers die zaterdag in Wolphaartsdijk wat bouwkundige historie kwamen zoeken in de Ge- lachkamer. foto Willem Mieras Ook van de bouwtekening van de Gereformeerde Kerk uit 1958 in Geersdijk is een kopie besteld. De kerk is te koop. Het raadhuis te Wolphaartsdijk, de Boerenleen bank in 's-Heer Arendskerke, een toilet in 1956 voor het huis van Joh. Eggebeen, twaalf huisjes voor camping De Duinrand te Haam stede uit 1965; alles is haarfijn uit getekend. Bram den Herder overleed in 2010 op 89-jarige leeftijd. Wat hij na liet aan gereedschap en hout wordt nu gebruikt door de vijf cliënten die bij de vof Eigen Rich ting hun dagbesteding hebben of arbeidstraining volgen. Sinds Bouwhuis en Catsman het huis in 2011 kochten zijn ze bezig om de vele bewaard gebleven histori sche elementen, zoals de gemet selde houtoven in de Gelachka mer, te restaureren. De cliënten werken met hout, schilderen, hel pen met de biologische teelt in de moestuin achter het huis en ver kopen de oogst aan voorbijgan gers. En ze helpen met de zwerf- boekenkast in de Gelachkamer: een soort gratis bibliotheek. Catsman en Bouwhuis deden zelf ook een ontdekking tussen de oude bouwtekeningen: een plan voor een rij garages die nooit ge bouwd zijn. Gelukkig maar. Die waren voorzien in wat nu hun moestuin is. De Gelachkamer is donderdag 21, vrijdag 22 (13.30-15.30 uur) en za terdag 23 maart (10.00-15.00 uur) het toneel van de gratis Lente- zwerfboekenmarkt. Voorwaarde blijft: de boekenvondsten moeten na lezing hun loopbaan als zwerf- boek voortzetten. RILLAND Bij een alcoholcontrole in de nacht van zaterdag op zondag bij Rilland is een onbekende automobilist de controle ont vlucht. De kentekenhouder van de auto krijgt de bekeurin gen thuisgestuurd. De bestuur der negeerde een stopteken van de politie en omzeilde een agent door over een verdrij- vingsvlak te rijden. Driehon derd automobilisten stopten wel bij de controleposten die de politie tussen zaterdag 21.00 uur en zondag 04.00 uur opstel de bij Rilland, Kapelle, Tholen en Sint-Maartensdijk. Drie be stuurders bleken in overtre ding. Eén van hen moest met een zijn rijbewijs inleveren. De politie controleerde in heel Zeeland: tussen Sluis en Eede zaten vrijdagnacht 3 van de 102 bestuurders boven de limiet. In Middelburg hadden zater dagnacht 2 van de 622 automo bilisten te veel op. SINT-ANNALAND Een 21-jarige man uit Bergen op Zoom is vrijdagavond door de politie aangehouden toen hij in zijn zwaar beschadigde auto, dwars op de weg gepar keerd zijn roes uitsliep in de Jo anna Mariapolder in Sint Anna- land. De man had drie keer meer gedronken dan toege staan. Hij is om schouderklach ten naar de HAP gebracht. IJZENDIJKE Absynthe Minded, Traumaheli kopter en Mozes The First born staan op 27 juli op het IJ- zendijkse festival WeitjeRock. Na tien jaar afwezigheid krijgt het herboren festival steeds meer vorm. Ook de plaatselijke singer-song writer Maarten Termont en de Vlaamse comedian William Boeva treden op. WEMELDINGE Muziekvereniging OKK viert de aanvang van de lente zon dag 24 maart met een lentecon cert in dorpshuis De Wemel in Wemeldinge. Het wordt een fa milieconcert dat om 14.30 uur begint. Het bijwonen is gratis. De leerlingen, de fanfare en de slagwerkgroep treden op met speciale act Clown Pingo. ELLEWOUTSDIJK De Juke Joints uit Kwadendam- me geven zondag 24 maart een akoestisch bluesconcert in 't Kerkje van Ellesdiek. De band brengt eigen repertoire en bluesklassiekers. De aanvang is 14.30 uur. Juke Joints zijn geno mineerd voor Beste Nederland se Bluesband 2012: zaterdag 13 april is bekend of de Dutch Blues Award voor hen is. HEINKENSZAND 't Kunstuus exposeert van woensdag 20 maart tot en met 13 april schilderijen van Joop Mailuhu en Molukse trommels van Jan Mastail. Zijn tifa's zijn de trommels waarmee van oudsher op Molukse eilanden boodschappen werden doorge geven. Mailuhu maakt landschapsimpressies in verf en zand. GOES De havo-leerlingen van de klas sen 4 en 5 van het Ostrea Ly ceum in Goes geven woensdag 20 maart bij podium 't Beest in Goes hun eindexamenconcert. Er zijn solo-optredens met zang of instrument en samen spel in een band. De muziek- leerlingen halen zo hun laatste praktijkcijfer. Aanvang 19.30 uur, toegang is gratis. door Claudia Sondervan COLIJNSPLAAT - De brand wee rgroe- pen Ovezande, Sint Maartensdijk en Heinkenszand-2 zijn de teams die doorgaan naar de gewestelijke wedstrijden in brandweervaardighe den. Zij eindigden zaterdag als eerste drie van de acht teams die in Co- lijnsplaat oefenden in hulpverle ning en brandbestrijding bij de provinciale vaardigheidstoets. De oefening temidden van de druk klussende bootbezitters bij de loods van Delta Yachts aan de Havenweg trok aardig wat pu bliek: supporters uit het thuis front van de ploegen en nieuws gierigen. Zij konden, geholpen door koffie en broodjes warme worst, de winterse oefening be schut gadeslaan. Het tafereel dat zich bij de oefeningen ontspon, was een drieluik: de teams ont moetten bij respons op de mel ding 'bedrijfsongeval' eerst een vrouw die bijtend spul in haar ogen had gekregen, vervolgens ontwaarden ze een man die met zijn been op een pin gespietst on deraan een steiger lag te kermen om daarna naar een brand te wor den geroepen op de verdieping in de loods. Het was voor de groe pen vooral zaak om de volgorde van aanpak goed in te schatten en de taken te verdelen onder de zes groepsleden, legt groepscomman dant Eric van Delft van gastkorps Colijnsplaat-Kortgene uit. Het sce nario was als volgt: de vrouw was met een transportkar tegen de steiger gebotst waarop een man met flessen terpentine aan een bootkiel aan het werken was. De flesinhoud raakte de vrouw, de man stortte naar beneden boven op de pin die heel onveilig naast de steiger omhoog stak. Ondertus sen had degene die op dé verdie ping in de loods bezig was van schrik zijn sigaret weggesmeten - in brandbaar materiaal - waarna dikke rook de ruimte vulde. Het publiek genoot en griezelde bij het 'gespietste' been. „De ploeg moet beslissen op welke manier ze snel en zonder verdere schade en te veel pijn bij het slachtoffer die pin loskrijgen. Ze kunnen za gen, slijpen of met de beton- schaar knippen. Het is de bedoe ling dat ze voor dat laatste kie zen", duidt Van Delft. Een oefe ning met publiek is goed voor de eigen motivatie, goed voor het imago van de brandweer en goed voor de ondernemer die het strijd toneel ter beschikking stelt. De groepscommandant: „Als er iets gebeurt, kennen we de omgeving, we weten waar de brandkraan zit. Zo heeft iedereen er wat aan." Groep Ovezande haalde 1275 pun ten. Groep Sint-Maartensdijk volg de met 1269 punten. Groep Hein- kenszand-2 kreeg er 1265. www.brandweercolijnsplaat-kortge- ne.nl Daar kwam ik vandaan vallen op die pin door mijn been, wijst het slachtof fer zijn hulpverlener bij de brandweerproeven. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63