Zelfs de jeugdherbergen verhogen hun prijzen voor 30 april 4 BINNENLAND NOORD-ZUIDLIJN Duizend Amsterdammers mochten gisteren een wandeling maken door de buizen van de Noord-Zuidlijn. de opvolging Scheidsrechter gemolesteerd Ttirkse PvdA'ers in bres voor pleegzorg In 2012 werd veel vaker ingebroken Van Houwelingen (CDA) overleden LEIDEN Een 2i-jarige man uit Leider dorp is vrijdag na een potje zaalvoetbal zwaar mishan deld door twee spelers. De stagiair van een jeugdwerk organisatie was tijdens die wedstrijd scheidsrechter. Hij liep een dubbele kaak- breuk op en een zwaar gek neusde neus. De politie heeft twee verdachten aan gehouden: twee broers van 15 en 20 jaar uit Leiden. DEN HAAG Turkse Nederlanders kun nen verontwaardigd zijn over de plaatsing van het 9-jarige Turkse jongetje Yu- nus bij lesbische pleeg ouders, maar ze kunnen ook hun verantwoordelijkheid nemen en zich aanmelden als pleeggezin. Dat stellen Tunahan Kuzu en Selguk Öztürk, twee Turks-Neder landse PvdA-Kamerleden. HILVERSUM Het aantal inbraken in Ne derland is in 2012 fors geste gen ten opzichte van 2011, zo meldde de NOS gisteren. De politie herkent het beeld dat het aantal inbraken toe neemt. Cijfers over het aan tal inbraken worden later in de week pas bekendge maakt. Er zouden inbraak- golven zijn in de regio's Oost, Midden en Rotterdam. DEN HAAG Oud-staatssecretaris Jan van Houwelingen is op 73-jarige leeftijd overleden. Hij was al enige tijd ziek. Van Houwe lingen was in de jaren tach tig drie keer staatssecretaris van Defensie. Ook nam hij meerdere malen plaats in de Tweede Kamer. Hij sloot zijn carrière af als burge meester van Haarlemmer meer. Zondagse wandeling door Cyril Rosman AMSTERDAM - Het kan wel, maar het mag niet: door de 7,1 kilome ter lange tunnel lopen die is gegra ven voor de Noord-Zuidlijn in Amsterdam. De tunnelbuis is klaar, de boren Molly en Victoria hebben hun werk gedaan. „Maar als je het hele stuk zou willen lo pen, ook onder het IJ door, zou dat nu echt nog kruipdoor, sluip- door werk zijn", zegt Duco Vail- lant van de Noord-Zuidlijn. Wel was gisteren een stuk tunnel buis van zo'n 800 meter opge ruimd en schoongemaakt zodat duizend omwonenden een wan delingetje onder hun stad door konden maken. Een spectaculair stuk: vanaf de bouwput vlak voor het Centraal Station, onder het Damrak en de Dam door, tot aan wat straks station Rokin is. Vijfen twintig meter onder de grond. Schuin onder de Bijenkorf, het monument op de Dam en Mada me Tussauds door. De tunnelbuis heeft iets futuris tisch: een kale, grijze buis die zich door de grond kronkelt, en kel verlicht door tl-lampen aan de zijkant. Niet uitgegraven, maar ge boord door twee enorme boorkop pen. Een worm van 800 meter, tussen twee diepe bouwputten in. 16 Zestien minuten kost het straks om het hele traject van de Noord-Zuidlijn per metro af te leggen: 9,7 kilometer, waarvan de metro 7,1 kilometer on dergronds rijdt De Noord-Zuidlijn heeft de wan deling georganiseerd om omwo nenden te laten zien wat er nu ei genlijk allemaal onder hun voe ten gebeurt. De Amsterdammers hebben er namelijk al jaren last van, van die Noord-Zuidlijn. Al sinds 2003 liggen delen van de stad open en de aanleg van de lijn kostte steeds meer geld. Toppunt van ellende waren de huizen op de Vijzelgracht die tot twee keer toe vele centimeters verzakten door het boren onder de grond. Het leverde vertraging, woede en veel kosten op. Maar voor sommigen had ook dat nadeel een voordeel. „Wij zijn misschien wel de grootste fans van deze metrolijn", glimlachen Dorine van Oenen en Roemer Warners, 25 meter onder grond. „Door de verzakkingen op de Vij zelgracht zijn daar mensen ver trokken en konden er huizen wor den verhuurd. Dus konden wij er gaan wonen." Het jonge stel merkt nog wel dat het huis beweegt. „Soms klemt een deur opeens en een andere niet meer. Maar de echte proble men die er zijn geweest, hebben wij niet meer meegemaakt." De wandeling door de tunnelbuis geeft hen antwoorden op de vra gen van hun vrienden. „Die zit ten altijd te zeuren wanneer die metro nou eindelijk een keer af is en waarom het zo duur moet zijn. Nou, als je hier loopt, begrijp je waarom het zo'n enorm, moeilijk project is." De aanleg van de 9,7 kilometer metrolijn (waarvan 7,1 onder gronds) tussen Station Noord en Station Zuid begon al in 2003. Ze lag tussen 2008 en 2009 door ver zakkingen een jaar stil, kostte een wethouder de kop, stond op het punt onafgebouwd te blijven lig gen, was nationale kop van Jut toen er zelfs even werd gevreesd Belangstellenden wandelen door de tunnel tussen het Damrak en het Rokin. De tunnel werd eenma lig opengesteld voor het publiek. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP dat de Bijenkorf op de Dam zou verzakken. Maar de lijn moet nu toch in 2017 klaar zijn. Een vertra ging van zes jaar. Of het dat allemaal waard zal zijn? „Ja", zeggen de Amsterdam mers die door de tunnel wande len. Want anders loopt het ver keer in de stad nog verder vast. Of: 'het levert ook veel werk voor de stad op'. En: 'de aanleg van de Oostlijn kostte dertig jaar geleden ook veel moeite, maar daar heb ben we nu nog plezier van." Het sentiment rond de metrolijn lijkt daarmee alsnog gekeerd. In 1997, toen er al een referendum over de ondergrondse werd ge houden, was ruim 60 procent van de Amsterdammers tegen de aan leg. Dat werd er niet beter op toen de kosten met 1,4 miljard overschreden werden en er hui zen gingen verzakken. door Sandra Donker AMSTERDAM - Nog geen vijf minu ten nadat koningin Beatrix had aan gekondigd dat zij zou aftreden, zat Jan de Jong achter zijn computer. Met zijn creditcard boekte hij 'een stuk of tien' kamers in vijfsterren hotels in Amsterdam. „Mijn zoon en ik zijn gek op handelen." „We zaten voor de televisie toen de troonswisseling bekend werd en dachten: hoe kunnen we hier op inspelen? We proberen de ho telkamers nu voor het dubbele te verpatsen." Op Marktplaats heeft hij het Oku- ra-hotel in de aanbieding, 950 eu ro voor twee nachten voor twee personen. Het Krasnapolsky, pal aan de Dam, heeft hij ook en zo nog wat toppers. Serieuze biedin gen heeft De Jong nog niet bin nen. „Maar", zegt hij, „het duurt nog wel even voordat het 30 april is." De Jong is niet de enige die een fi nancieel slaatje wil slaan uit de in huldiging van de nieuwe koning. Een rondje langs hotels, jeugdher bergen, b&b's en huurapparte- menten laat zien dat vrijwel alle Amsterdamse aanbieders geld rui ken. De prijzen van kamers die nog beschikbaar zijn, gaan over de kop en soms nóg een keer. Het Eden Hotel aan de Amstel, om er maar een te noemen, vraagt 239 euro voor een standaard tweeper soonskamer - tegen 79 euro in de voorjaarsaanbieding. Bij het Amrath-hotel, strategisch vlak bij het IJ gelegen, mag de be zoeker voor een luxe suite 432 eu ro neertellen (met vroegboekkor- ting), tegen 261 een weekje eer der. De duurste suites van het vijf sterrenhotel blijven in prijs onge wijzigd, maar dat mag ook wel bij een bedrag van 1.750 euro per nacht. De VW in Amsterdam meldt dat rond de troonswisseling nog vol doende accommodatie beschik baar is in de categorie drie of vier sterren. „Wij zagen na de aankon diging een run op hotelkamers, vooral uit Brabant en het oosten", zegt een medewerkster. „Een deel van de hotels zat meteen volge boekt, zoals l'Europe en Krasna polsky. Daarna is het wat rustiger geworden." Ze beaamt dat de prij zen een stuk hoger liggen dan nor maal. „Zo'n feestje maak je na tuurlijk niet vaak mee." Niet alleen de reguliere hotels, ook particulieren pikken een graantje mee. Campers, woonbo ten, kelders; er is van alles op de markt. Oranjefans kunnen voor 1.973 euro per nacht terecht bij ene Manuel, die een zestien- de-eeuws huis in de binnenstad in de aanbieding heeft. Hij is kop loper op de website Wimdu, waar reizigers appartementen kunnen boeken bij particulieren. Aan het Vondelpark probeert Marco zijn appartement te slijten voor 1.000 euro, het drievoudige van nor maal. Ook de budgetreiziger wordt niet gespaard. De nog schaarse plek ken in jeugdherbergen moeten het dubbele van het normale be drag opbrengen. Voor vijf tientjes kun je nog terecht in een tienper- soonskamer met stapelbedden bij Durty Nelly's Inn, of anders voor 65 euro bij concurrent hostel Co- comama. De kamer moet je daar delen met vijf anderen. „Gasten begrijpen de prijsstijging wel", zegt manager Elke. „Het is in heel Amsterdam zo."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4