Zeeuwse Zes hollen achteruit Meldpunt klachten apotheken Vertraging Tractaatweg met wet voorkomen ZEELAND 15 Waterschap houdt open dag in Ouwerkerk Voor de wind commentaar VAN RUPS TOT POP TOT VLINDER Patrick van de Vreede tweede Meeste punten Delta Brass Band Lezing^tichting ISIS in Middelburg MAANDAG 18 MAART 2013 Zeeuwse vlinders De Argusvlin der Grote Vos. foto's Henny Waanders, Angelique Belfroid, Vlinder- en Libellenwerkgroep Zeeland. Staatsbosbeheer en Vereniging Natuurmonumenten, tips te ge ven voor de inrichting van het landschap of voor een vlinder- vriendelijk beheer. Binnenkort verschijnt op de web site van de werkgroep een knop met informatie over de actie (www.vlinlibzeeland.nl). Daar kan iedereen meldingen van vlin ders doorgeven. „En op onze site staan hulpmiddeltjes om vlinders te herkennen en te determineren. Na twee, drie jaar willen we ant woord hebben op de vraag waar om deze vlinders achteruit gaan om gewapend met veel informa tie en hopelijk conclusies gesprek ken met beheerders aan te gaan." Soms kan het gaari om subtiele tips, zoals het inzaaien van de dij ken met bloemen die in juni en augustus bloeien. Maar het strekt verder, zoals de verschillen van de vlinderstand op dijken, die ge klepeld, gemaaid of begraasd wor den. Gelukkig, zegt hij, is het niet alleen maar kommer en kwel. De populatie van bijvoorbeeld de Ko- ninginnepage is verrassend sta biel. Deze vlinder gedijt in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. „Het oversteken van de Westerschelde is een barrière, terwijl het wel een goede vlieger is. Ons doel is om met name in Oost-Zeeuws-Vlaanderen het ge bied zo,te versterken dat daar een populatie duurzaam kan leven." Knelpunt voor vooral de Konin- ginnepage is dat het agrarisch ge bied geen geschikt leefgebied meer is met weilanden en akkers, met gewassen die bespoten wor den en waar geen verschillende planten en bloemen groeien. „Vroeger zagen we vaak Koningin- nepages in moestuinen. Maar de vlinder heeft een hekel aan spui ten en dat gebeurt jammer ge noeg ook veel vaker in moestuin tjes. De rups houdt van de biologi sche wortelplantjes. En die richt daar geen schade aan." Een rups is de larve van een vlinder. Ecologisch gezien zijn rupsen een be langrijke groep; niet alleen werken ze enorme hoeveelheden plantaardig materiaal weg, ook zijn ze een prooi voor de meest uiteenlo pende dieren. Het zijn voedselbronnen voor veel dieren, van vogels tot sluipwespen. De energie die door de rups wordt opgeslagen wordt niet alleen gebruikt om de verandering van pop tot vlinder mogelijk te maken. Veel vlinders nemen geen voedsel meer op als ze uit de pop komen. Vrijwel alle rupsen hebben een waardplant, dit is de plant waar de rups van eet. De rupsen van sommige vlinders kunnen soms door vraat zucht schade aan gewassen aanrichten. De grote Vos wordt nu ernstig bedreigd, terwijl de rups ooit zelfs schade veroorzaakte. MIDDELBURG - De achteruitgang van de Argusvlinder, Lasiommata megera, was de aanleiding voor de actie Op de bres voor de Zeeuwse zes. Het is een relatief onopval lende vlinder, die houdt van de rijke Zeeuwse polders en dijken. Vroeger was deze vlinder veel voorkomend, nii is de stand lande lijk en in Zeeland sterk gedaald. En er is geen duidelijke verkla ring voor. Deze actie moet daar duidelijkheid in verschaffen. Het Bruin blauwtje, Plebeius age- stis, is lastig te onderscheiden van algemenere Icarusblauwtje. Op de Rode Lijst hebben ze de note ring 'gevoelig' gekregen. Hoogste tijd om actie te ondernemen om deze vlinder terug te krijgen. De grote Vos, Nymphalis polychlo- ros, lijkt op de kleine Vos. De gro te staat op de Rode lijst, met de notering Ernstig bedreigd. Lande lijk is deze heel zeldzaam. Aan de Zuidwestkust van Walcheren is een kwetsbare populatie gezien. De Heivlinder, Hipparchia semele. is een vrij grote maar door goede camouflage lastig waar te nemen soort. Staat op de Rode Lijst als ge voelig en komt voor op zandgron den, in duinengebied. De Kleine Parelmoervlinder, Isso- ria lathonia, is een van de mooiste dagvlindersoorten in Zeeland. Hij is 'Kwetsbaar', volgens de Rode Lijst. Deze vlinder komt voor in de duinen van vooral Schouwen. De Koninginnepage, Papilio machaon is een sierlijke vlinder en komt meer voor in Zeeland dan in de rest van Nederland. De Heivlinder MIDDELBURG - Klaverblad Zeeland sluit zich aan bij de landelijke meidactie over apotheken. Klaver blad Zeeland wil graag weten of er meer mensen zijn die klachten hebben over hun apotheek. Erva ringen met de apotheek kunnen tot eind maart gemeld worden via een korte vragenlijst op www.kla- verbladzeeland.nl. Mensen kun nen ook bellen naar ASK Klaver blad Zeeland via 0113 - 212 783 (ma t/m vrij van 09.00 - 13.00 uur). Klaverblad Zeeland verzamelt de verhalen (anoniem) en zal vervol gens bekijkenop welke manier hiervoor aandacht gevraagd kan worden. Klaverblad Zeeland en de andere Zorgbelangorganisaties in Neder land ontvangen signalen van men sen over de apotheek en medicijn verstrekking. Soms kregen men sen niet het medicijn dat ze voor geschreven hadden gekregen van hun huisarts of specialist. Soms moesten mensen de medicijnen voorschieten of direct betalen. Niet altijd wilde de verzekeraar dit bedrag (helemaal) vergoeden. Klaverblad Zeeland wil graag we ten of meer mensen hier een pro bleem mee hebben. OUWERKERK - Het Waterschap Scheldestromen houdt zaterdag 15 juni de jaarlijkse open dag. Deze keer is als locatie het krekenge- bied bij het Watersnoodmuseum te Ouwerkerk gekozen. Daar vertellen medewerkers van het waterschap waar ze mee bezig zijn, zoals kustversterking, mus- kusrattenbestrijding en er zijn de monstraties met onder meer het wagenpark van het waterschap. Er zijn ook speciaal op kinderen afgestemde activiteiten. Verder is er de mogelijkheid een bezoek te brengen aan de rioolwaterzuive ring in Bruinisse. Zo nodig kan het waterschap voor vervoer per bus naar de zuivering zorgen en er is een fietsroute. TERNEUZEN - Mocht het tot be roepsprocedures tegen de verdub beling van de Tractaatweg tussen Terneuzen en Zelzate komen, dan kan de Crisis- en Herstelwet uit komst bieden. Als die wet wordt toegepast mag de beroepsprocedure niet langer dan een half jaar in beslag nemen, antwoorden Gedeputeerde Staten op vragen van de Statenleden Ruud Muste (Partij Natuurlijk Zeeland) en Johan Robesin (Partij voor Zeeland). Maar, voegt het col lege er ietwat somber aan toe: 'in de praktijk blijkt dat rekening moet worden gehouden met een vertraging van maximaal één jaar'. GS doen er alles aan om de verdubbeling van de Tractaatweg tussen Terneuzen en Zelzate zon der verdere vertraging uit te voe ren. Door wijzigingen in het tracé en een nieuwe milieu-effectrap portage kan de aangepaste door gaande route op z'n vroegst in 2016 in gebruik worden genomen, een jaar na het gereedkomen van de Sluiskiltunnel. Maar het kan dus ook nog langer duren. Mo menteel wordt opnieuw uitge breid gesproken met de eigenaren van woningen en bedrijven, pal langs het nieuwe tracé. Mochten die de onderhandelingen afbre ken en een procedure starten tot voor de Raad van State, dan zou dat tot extra vertraging kunnen leiden. GS: „De hele communica tie en het overleg rond het plan is erop gericht in dit stadium, nu wijzigingen nog mogelijk zijn, aan zoveel mogelijk van de bezwa ren tegemoet te komen, zodat het niet tot procedures hoeft te ko men." Op de vraag of de bewo ners ooit zijn benaderd met de vraag of zij daadwerkelijk willen verkopen en aan welk bod de pro vincie dan denkt, geven GS toe dat dit tot nu toe inderdaad niet is gebeurd. „Er is geen bod ge daan, enerzijds omdat in eerste in stantie niet alle bewoners leken mee te willen werken én omdat er vervolgens in het ontwerp ver soberingen zijn doorgevoerd waar door aankoop niet nodig bleek." Breskens is een natuur lijke thuishaven voor veel zeezeilers. Water sportvereniging Bres kens ziet een nieuwe mogelijk heid om Breskens in het mid delpunt van de belangstelling van zeezeilers te plaatsen: reali satie van een kennisinstituut voor zeezeilvaart. Maar het moet niet blijven bij een ken nisinstituut. De watersportver eniging ziet ook graag een in ternationaal zeezeilcentrum verschijnen en wijst op de mo gelijkheden voor realisatie van topsportfaciliteiten, onderwijs en leerpakketten. De afgelopen tijd is met een reeks potentiële partners over de mogelijkhe den gesproken. Diverse par tijen reageren positief. Deze po sitieve respons verdienen de initiatiefnemers ook. De regio kampt met de negatieve gevol gen van krimp. Dit is een uitge lezen mogelijkheid om Zeeuws-Vlaanderen te profile ren als hét centrum voor de zeezeilers. Dat is goed voor het imago, het toerisme en de werkgelegenheid. KRABBENDIJKE Patrick van de Vreede uit Krabbendijke is tweede ge worden bij de Nederlandse strijd Telematica/infra. Zijn opdracht was de installatie en het aansluiten van een ijs- klimwand en een luchtge- koelde verdamper. Dat ge beurde dit weekeinde in de Rotterdamse Ahoy waar de Skills Masters werd gehoud- den. HULST Delta Brass Band heeft de meeste punten gehaald op het Zeeuws Muziekfestival voor hafabra-orkesten en slagwerkensembles dat za terdag in Hulst werd gehou den. De score was 88,5 pun ten. Daarna kwam de Slag- werkgroep OKK uit Westka- pelle (87,75) en Euphonia uit Goes (85,75). MIDDELBURG Op 3 april 2013 houdt de Stichting ISIS een lezing over 'De mystieke weg van groei Het Bodhisattva-ide- aal'. Flip Difki lid van het theosofisch genootschap houdt de lezing. De lezing begint om 19.45 uur in De Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk 7 in Middel burg. De zaal is open vanaf 19.15 uur. De toegang is vrij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49