Sneeuw, kou en huilende renners Maze sluit in stijl af Warm onthaal voor De Graag blijft in het spoor van Oranje in finalestad koploopsters Hoekman en Doumesh 4 SPORT FORMULE 1 Bandenkeuze en pitstopstrategie van Raikkönen geven de doorslag in Grand Prix van Australië. VAN DER GARDE ACHTTIENDE door Ad Pertijs SANREMO - Gekkenwerk? Ergens was dat het wel natuurlijk, ant woordde de ene na de andere ploegleider na afloop van Mil- aan-Sanremo. Toch had bijna niemand erover gepiekerd om zijn team halverwege uit koers te ha len. „Ik kreeg alleen een berichtje van Nico Verhoeven van Blanco of wij overwogen om te stoppen. Stoppen? Ik dacht dat hij een grap je maakte", zei Jean- Paul van Pop- pel van Vacansoleil- DCM. Verkleumde en besmeurde ren ners zochten ondertussen in de hectiek achter de finish in een oerwoud van fans en toeterende teamwagens een weg naar de war me bus. Allemaal (135 van de 200 starters) hadden ze een legendari sche Primavera overleefd. In de aanloop naar de Uirchino-pas kwamen ze in een heftige sneeuwbui terecht. De organisa tie besloot de col uit het parkoers te halen en de renners in hun teambussen naar het vijftig kilo meter verderop gelegen Cogoleto te laten rijden. Daar zou de koers herstarten voor de laatste 125 kilo meter. Even verderop in de chaos van Sanremo legde Verhoeven uit dat die herstart voor Blanco niet meer had gehoeven, omdat de bei de kopmannen al te verkleumd waren om de koers nog te kun nen winnen. De onderkoelde Tom-Jan Slagter mocht in de bus blijven. Mark Renshaw ging wel door. „Toen ik de bus stapte, lag de sneeuw twee centimeter dik op mijn helm en kleding", vertel de Maarten Tjallingii. Die sneeuw en daarna de opwar ming in de bus zorgden voor hart verscheurende taferelen. Er wa ren huilende renners. Eerst van wege de kou, later vanwege de tin telende, 'ontdooiende' vingers en voeten. En toch stapte het merendeel om drie uur in de koude regen weer gewoon op de fiets voor het laat ste gedeelte van de race. „Ik heb renners horen vloeken van de kou, maar niemand die niet door wilde gaan", zei Dirk Demol van RadioShack. „Echt waar, ik heb het niet eens hoeven vragen wat ze wilden. Alle acht vonden het normaal om weer op te stappen." Van Poppel stond er ook niet van te kijken: „Er zijn altijd renners die willen blijven rijden. Die rui ken juist in deze omstandighe den hun kans." Opvallend genoeg viel er geen on vertogen woord te horen over de organisatie. „Ze hadden de ren ners misschien alleen wat eerder in de bus kunnen laten plaatsne men. Maar Milaan-Sanremo moet natuurlijk altijd doorgaan", stelde Demol. „In een kleinere koers was het misschien een ander ver haal geweest." lenzerheide - De Sloveense skies ter Tina Maze heeft zondag ook de laatste wedstrijd uit de wereld bekerreeks gewonnen. Het betrof een reuzenslalom tijdens de slot wedstrijden in Lenzerheide. Maze was al zeker van de winst in het klassement over alle disciplines. In Zwitserland hield ze de Franqai- se Tessa Worley en de Zwitserse Lara Gut achter zich. Ook de we reldbeker op de reuzenslalom was voor Maze, die op die discipline Verschillen zij n miniem door Koen Verhelst melbourne - Het zwaartepunt van de GP van Australië lag in de pitstraat. De strategie bleek essen tieel voor de winst. Lotus-coureur Kimi Raikkönen won de race - enigszins onverwacht - met een tweestopsstrategie, terwijl zijn meeste concurrenten drie keer banden wisselden. De Finse ex-wereldkampioen belandde op het podium met Fernando Alonso (tweede) en regerend kampioen Sebastian Vettel (derde). Het was een uitslag die in omgekeerde volgorde misschien logischer was geweest. Naar Australië had fabrikant Pirel li een superzachte en een me dium band meegenomen. Alle coureurs moeten in elk geval bei de types gebruiken, maar hoe vaak ze wisselen maakt niet echt uit. Winnaar Raikkönen en Force India-coureur Adrian Sutil had den de interessantste strategie met twee stops. De Fin startte op de zachte band, Sutil op de harde. Beiden reden in de slotfase voor aan mee, maar de keuze van Sutil bleek de verkeerde. Zijn laatste ronden op de zachtere band wa ren niet snel genoeg. Hij zag een podiumplek in rook opgaan. Raikkönen daarentegen sloot af met de hardere variant, waardoor hij geen tijd verloor en zijn twin tigste zege kon claimen. Dat de pitstops zo belangrijk wa ren in Melbourne, geeft ook aan dat de topteams enorm dicht bij elkaar zitten. Nog dichter dan vo rig jaar. Er springt nog geen auto dit seizoen vijf keer de beste was in de wereldbeker. Ook won ze de algemene wereldbeker met een puntenrecord: 2414. Lindsey Vonn had het oude record met 1980 pun ten. De Amerikaanse moest haar seizoen na een val tijdens het WK voortijdig beëindigen. Maze won in totaal elf WB-races, haalde 24 keer het podium en werd wereldkampioene op de su- per-G. „Het is een verbazingwek kend seizoen", zei de Sloveense. De Nederlander Giedo van der Garde (Caterham) kan best tevre den terugkijken op zijn eerste race weekend in de Formule 1Hij slaagde erin vóór zijn meer erva ren teamgenoot Charles Pic te kwalificeren. Een lekke band plaagde Van der Garde wel in het begin van de ra ce: hij moest een extra pitstop maken. De voorsprong die hij had op Pic en mededebutant Max Chil ton (Marussia) verdampte daar door. Hij kwam uiteindelijk als achttiende en laatste over de fi nish. Van der Garde gaf tijdens de voor bereiding op het seizoen aan dat hij geen onhaalbare doelen voor zichzelf stelt. Hij wil vooral races uitrijden en leren. In de Caterham waarin hij rijdt, zal punten scoren een wonder zijn. Wellicht zorgen consistente prestaties voor aan dacht van teams met beter materi eel. bovenuit als het op pure snelheid aankomt. Het vertrekpunt is ei genlijk de laatste race van vorig jaar: seizoen 2013 is een voortzet ting van 2012. De wagens voor 2013 zijn nauwelijks anders dan hun voorgangers. De teams bespa ren zich de moeite en het geld omdat er vanaf volgend jaar nieu we, kleinere motoren ontwikkeld moeten worden. Als er ^n team was dat op pits- topgebied jarenlang geen enkele fout maakte, dan was het Red Buil. Maar die voorsprong is flink geslonken. De timing van Red Bull in Australië was niet de sterk ste. Vettel pitte te laat en de pit- crew van teamgenoot Webber deed meer dan vijf seconden over een bandenwissel. In de voorbije jaren nam de top van Red Buil pas genoegen met minder dan drie seconden. Ferrari en Lotus waren juist nu foutloos. Vettel was desondanks ijzersterk in de kwalificatie. Onbedreigd reed hij naar een pole position. De Ferrari's konden zijn tempo in de race aanvankelijk niet bijhou den. Het leek een Grand Slam te worden voor de Duitser: pole, ze ge en snelste ronde. Zoals hij dat de afgelopen drie jaar heel vaak klaarspeelde. Totdat Alonso het initiatief nam en een pitstopserie opende. Hij kwam voor Vettel de baan weer op. Het is verleidelijk de Grand Prix van Australië als graadmeter te ge bruiken voor de rest van het jaar. Als er meer rijders - zoals Raikkönen - vanaf de zevende startplek gaan winnen, dan wordt het een mooi seizoen. De banden en daarmee de stops zullen van wege het kleine verschil buiten de pitstraat een hoofdrol gaan spe len. san francisco - Uitgerekend in de stad waar zo vaak met oranje vlag gen wordt gezwaaid, strijden de Ne derlandse honkballers om de hoofdprijs in de World Baseball Classic. San Francisco is de stad van de in oranje en zwart gehulde Giants, die in de afgelopen drie jaar twee keer de World Series wonnen, de finale van de Major League. De stad in Californië is ook de thuisbasis van Hensley Meulens, de manager van Oranje die als 'hitting coach' bij de Giants werkt. „Hensley is een begrip in San Francisco. De inwoners heb ben daarom veel sympathie voor het Nederlands team", aldus Peter Laanen. De oud-voorzitter van de Neder landse honkbalbond werkt op het consulaat in San Francisco. Laanen stond zaterdagnacht op het vliegveld om Meulens en diens ploeg welkom te heten in de stad waar de finaleronde van de WBC wordt gespeeld. „Dat was voor mij een weerzien met veel oude bekenden. Robert Eenhoorn debuteerde op negen tienjarige leeftijd in Oranje toen ik bondsvoorzitter was. En Meu lens hebben we hier vorig jaar op het veld van de Giants tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau ge slagen." Via de Amerikaanse televisie riep Hensley Meulens de circa 20.000 Nederlanders in de San Francisco Bay Area op naar het AT&T Park te komen om zijn ploeg naar de fi nale te schreeuwen. De belangstel ling is groot en daarom heeft het consulaat speciale vakken ge regeld voor de fans van Neder land. door Daaf Kasse zoutelande - In het Nederlands kampioenschap dammen voor vrou wen zijn nog slechts twee rondes te spelen, maar de uitkomst is on mogelijk te voorspellen. Nina Hoek man en Vitalia Doumesh gaan met acht punten uit zes partijen aan de leiding. Leonie de Graag, Heike Ver heul en Mei-Jhi Wu delen de derde plaats met een punt achterstand. Doumesh slaagde er zaterdag in langszij te komen bij haar grote ri vale Hoekman. De speelster uit Alkmaar had eerder in het toer nooi een offday tegen Leonie de Graag, maar maakt sindsdien een sterke indruk. Annemieke Stun- nenberg ondervond dat zaterdag in de ochtendronde aan den lijve. Al in het middenspel moest de hekkensluiter uit Bennekom een schijf offeren, waarna het snel ge beurd was. In de middagronde leek Mei-Jhi Wu het volgende slachtoffer te gaan worden, maar de Groningse overleefde een dam- combinatie en kwam met een re mise goed weg. Hoekman beleefde een zaterdag met toppen en dalen. In een aan trekkelijke partij won de titel- houdster 's ochtends van Rianka Rentmeester. De Nieuwdorpse leek in het middenspel voor een sensatie te gaan zorgen. Na een fout keerden de kansen echter, waarna Hoekman in het eindspel de winst veilig stelde, 's Middags nam Hoekman tegen Jorien Alink een doorbraak, maar liet ze zich daarna verrassen door een venijni ge tegencombinatie. Het was de eerste NK-nederlaag van de Zut- phense sinds 2010, toen ze van Rianka Rentmeester verloor. Zondag maakten de twee favorie ten er een spektakel van. Net na de opening toverde Hoekman een dam op het bord, die Doumesh vervolgens kon afpakken. Daarna liet geen van de speelsters zich nog op fouten betrappen en kab belde de partij naar remise. De Graag verspeelde zaterdag de koppositie door een nederlaag te gen Heike Verheul. Ze herpakte zich met een gelijkspel tegen Jac queline Schouten. Zondag hoefde ze niet in actie te komen omdat Linda Schnieders zich wegens ziekte moest terugtrekken. Rentmeester liet zich door haar nederlaag tegen Hoekman niet van de wijs brengen en pakte in haar volgende twee wedstrijden drie punten. Na een gelijkspel te gen Heike Verheul sloot ze zon dag het weekend af met een zege op Jacqueline Schouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32