Winnen zonder Pellè, dat is de volgende uitdaging voor Feyenoord 11 Advocaat weer terug bij eerste keus 2 SPORT EREDIVISIE Ajax wint nipt met 3-2 van AZ. De slap spelende koploper ontsnapt in Alkmaar aan een gelijkspel. 4 door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Dat hij doelpunten maakt is geen verrassing meer. Dat hij na afloop van een wedstrijd zijn excuses aanbiedt, is wel een novi teit. Graziano Pellè deed het na het duel met FC Utrecht, waarin hij zijn seizoenstotaal op 21- bracht maar ook zijn vijfde gele kaart incasseer de. Hij betuigde daarom spijt tegen over trainer en medespelers. „Want ik had beloofd dit seizoen geen kaart meer te pakken", zei de Italiaan. Daarin slaagde hij niet, waardoor de topscorer en talisman van Feyenoord het uitduel met Heerenveen op 30 maart mist van wege een schorsing. Ronald Koeman maakte zich na afloop van de zeventiende compe titiezege nog niet druk over de af wezigheid van Pellè. „We hebben voldoende mogelijkheden om het op te lossen", zei Koeman. „Daar ga ik de komende twee weken eens over nadenken." De coach was tevreden over het resultaat, maar had ook gezien dat een aan tal spelers onder zijn niveau bleef. Jordy Clasie leed opvallend vaak balverlies, Stefan de Vrij blunder de bij de gelijkmaker van FC Utrecht en de jonkies Jean Paul Boëtius en Tonny Vilhena speel den niet zo onbevangen als in de afgelopen maanden. Koeman: „Misschien is het een ge volg van de druk of komt het door de komende duels met het Nederlands elftal. Ik weet het niet." Die druk kan de komende weken alleen nog maar toene men, als Feyenoord de titelrace vol weet te houden. Ajax heeft slechts één punt meer, de Rotter dammers staan op gelijke hoogte met PSV en voelen de hete adem van Vitesse in de nek. „Er komen nog zeven heel mooie weken aan", zei Daryl Janmaat. „Ik heb er nu al zin in." De rechtsback hield tegen FC Utrecht zijn goede vorm vast en maakte de winnende treffer. Eén minuut na de gelijkmaker van Cedric van der Gun, die gestuntel van De Vrij afstrafte, stoomde Jan maat nog maar eens op. Hij kreeg een vrije doortocht, zocht de com binatie met Ruben Schaken en punterde de bal ouderwets langs doelman Robbin Ruiter (2-1). „Het is mooi om te zien dat we in deze fase van de competitie nog fris zijn", vertelde de internatio nal. „Ik meld me nu bij het Neder lands elftal, waar ik het goede ge voel vast wil houden. Daarna moet het gebeuren met Feye noord." Na de lastige uitwedstrijd in Hee renveen treft Feyenoord achter eenvolgens VW (thuis), RKC (uit), Vitesse (thuis), Heracles (thuis), ADO Den Haag (uit) en NAC (thuis). Het duel in Fries land en de ontmoeting met Vites se lijken op voorhand cruciaal te kunnen worden. Koeman merkte vooraf in de kleedkamer al aan de stilte dat er een andere sfeer is ontstaan binnen zijn groep. Feye noord heeft na de onnodige neder laag in Zwolle (3-2) een sterke se rie neergezet en is daardoor een voorname kanshebber voor het kampioenschap. Het vertrouwen is de afgelopen tijd alleen maar toegenomen. Dat bleek alleen al uit het gebaar van Pellè na de gelijkmaker van FC Utrecht. Geen paniek, maakte hij met twee handen duidelijk, nu zijn wij weer aan zet. Eén minuut later was de 2-1 al een feit. „We speelden niet heel erg goed", vond Janmaat. „Maar we hadden het wel al eerder af kunnen en moeten maken. Ieder puntenver lies kan nu vanaf nu dodelijk zijn." Janmaat richt zich vanaf vandaag op de interlands met Estland en Roemenië. Daarna gaat hij met Feyenoord op bezoek bij zijn voor malige werkgever Heerenveen. Het is een duel waarover vorig sei zoen veel te doen was. Feyenoord mocht winnen in Friesland, zo leek het, zodat beide ploegen Eu ropees voetbal veiligstelden. „Ik denk dat het één van de lastigste wedstrijden van het seizoen wordt", zei Janmaat, die vier sei zoen voor Heerenveen speelde. „Cadeautjes zullen ze deze keer niet weggeven. Als wij kampioen willen worden, moeten we daar winnen. We gaan er vanuit dat we dat kunnen. Ook zonder Pel lè." Aj ax komt door Geert Langendorff ALKMAAR - Enigszins besmuikt zochten de spelers van Ajax gister middag de bus op. De zege op AZ (3-2) zorgde logischerwijs voor een glimlach, maar de wijze waar op die tot stand kwam, gaf geen reden tot grote vreugde. De landskampioen liet zich bijna verrassen in Alkmaar. Dankzij aanvoerder Siem de Jong bleef een uiterst zwakke tweede helft zonder pijnlijke gevolgen. Ajax be hield de koppositie in de eredivi sie. Niets wees op een lastig duel. In gegeven door de lage positie op de ranglijst en angst voor de te genstander liet AZ zich gedwee wegzetten. Ajax kon doen en la ten wat het wilde. Het positiespel liep gesmeerd, de bal ging gemak kelijk rond en het tempo lag vrij hoog. Een doelpunt kon gezien de verhoudingen op het veld niet lang op zich laten wachten. Er leek geen vuiltje aan de lucht. Het gewenste scenario kwam er. De Jong toonde zijn slimheid door uit de rug van Nick Vierge- Hoofdrolspelers Graziano Pellè (links) en Daryl Janmaat vieren de 2-1 van laatstgenoemde tegen FC Utrecht, foto Jasper Ruhe/ANP Siem de Jong is met elf doelpunten topscorer van Ajax in de competitie. Tegen AZ scoorde de spits de winnen de treffer voor de ploeg uit Amster dam. ver te lopen, toen de verdediger eventjes opzij keek. Alderweireld zag dit en schoof de bal strak het strafschopgebied binnen. De Jong passeerde vervolgens met een dro ge knal keeper Esteban (0-1). AZ rammelde, raakte het geloof kwijt en leek zich neer te leggen bij een ruime nederlaag. Ajax voelde dit haarscherp aan. T\vee minuten na de openingstref fer vergrootte Daley Blind met een prachtige uithaal met rechts de marge (0-2). Een betere uit gangspositie kon de ploeg zich niet wensen. De Jong maakte de score kort voor rust bijna uitzicht loos voor AZ. Zijn knal spatte op de kruising uiteen. Van Adam Maher, begeerd door Ajax, moest het eerste teken van leven nog komen. Zoals vaker de laatste weken ging de spelmaker ongemerkt mee in het (lage) ni veau van zijn elftal. Hij haalde echter alsnog zijn gram. Een mo noloog tijdens de pauze van trai ner Gertjan Verbeek lag hier vol gens hem aan ten grondslag. „Hij zei: 'Of we laten Ajax uitlopen tot 4-0 of we maken snel 2-1." Dat laatste gebeurde. AZ begon fel en profiteerde van weinig doortas tend handelen van de verdediging van Ajax bij een corner. Markus Hendriksen kopte raak (2-1). De Jong zorgde met een van richting veranderde vrije trap voor rust (3-1). Totdat Maher zich onder scheidde met een geweldige pass op Jozy Altidore. De Amerikaan kon vrij doorlopen en rondde de buitenkans koel af. Meer dan het moment van brille van Maher bleef de slappe hou ding van Ajax hangen. De Jong en i door Rik Elfrink EINDHOVEN - Precies een halfjaar geleden speelde Wilfred Bouma voor het laatst als centrale verdedi ger in een competitieduel. Na (weer) een verloren uitwedstrijd in de Utrechtse Galgenwaard vloog hij uit het defensieve hart van PSV. Niet om sportieve redenen, maar vanwege een lichte blessure. Met succes klopte Dick Advocaat zaterdagavond voor het thuisduel met RKC weer aan bij de routi nier, die negentien jaar geleden al zijn debuut bij PSV maakte. „We zijn defensief alleen niet echt op de proef gesteld", vond Advocaat na de magere 2-0-zege op de slap opererende ploeg van Erwin Koe man. Hetzelfde realisme was bij Bouma te bespeuren. „Ik geloof niet dat Boy Waterman veeF te doen heeft gehad." Bouma (34) kreeg vorig jaar in mei een nieuw contract van PSV aangeboden in de wetenschap dat hij de concurrentie met Marcelo, Derijck en Zanka moest aangaan. Het gepuzzel met de centrale de fensie van PSV werd daarna een gebed zonder einde. Alle duo combinaties van het kwartet kwa men voorbij, alleen Marcelo was steeds onomstreden. Advocaat koos na de voorberei ding in augustus voor Bouma en de Braziliaan. „Ik had misschien wel beter moeten spelen. Na een kleine blessure raakte ik mijn plek kwijt en begon het achterin te lopen", herinnert Bouma zich. PSV zette in de eredivisie een se rie neer en won acht duels op rij. „Dan weet je dat je langer moet wachten op je kaiis. En met mij als centrale verdediger liep het ook niet altijd, zo eerlijk moet je zijn." Bouma zag vooral vanaf de bank en als linksback hoe het seizoen zich ontwikkelde. Alleen in een bekerduel met de amateurs van EHC (in oktober) mocht de oud-international nog een keer de defensie leiden. „De afgelopen weken heb ik hard getraind en ge probeerd het team vanaf de kant bij te staan." Timothy Derijck kreeg vrijdag bij de laatste training van PSV voor het duel met RKC een slecht- nieuws- gesprek te verwerken. Ad vocaat praatte een paar minuten op de Belg in, aan zijn lichaams taal was te zien wat er gebeurde. Met een blik naar de grond spoed de hij zich naar de kleedkamer, Bouma kon slechts gissen. „In de trainingspartijen stond ik vorige week gewoon bij de reserves inge deeld. Ik voelde wel iets, maar kreeg pas een paar uur voor de wedstrijd de bevestiging." Bouma lijkt bij het slot van de competitie zijn kans gepakt te hebben. Ondertussen viel hij zijn collega niet af. Bij de leiding van PSV is de conclusie onderhand wel getrokken dat Derijck voor de basis net tekort komt. De Belg zeurt niet en blijft professioneel. Dat maakt hem binnen het huidi ge PSV wel geschikt voor een gro tere bijrol, bij schorsingen en bles sures van de basisspelers. Dat laat ste geldt ook voor Tim Matavz, die zaterdag stond te schutteren. De Sloveen wordt gewaardeerd in zijn rol als afmaker, maar zijn bij drage aan het spel was zaterdag weer beperkt. De opnieuw scorende Wijnal- dum gooide de wedstrijd tegen RKC na zeventig minuten defini tief in het slot, nadat Mertens al snel een penalty had benut. Daar mee was alles gezegd, vond RKC-trainer Erwin Koeman. „Ik Wilfred Bouma (rechts). weet niet wat ik hier doe, want we hebben niets laten zien van avond. Ik heb me lopen ergeren", waren zijn enige woorden bij de persconferentie. Zonder te impo neren, maakte PSV gebruik van het zwakke verweer uit Waal wijk. Na de rumoerige start van het jaar kan de ploeg toch nog in rust naar de climax van het sei zoen toewerken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30