GS tegen nieuwe Zeeuwse heffing Dijkwerken waterschap achtvlinders bedreigd Bijeenkomst over solliciteren I 14 ZEELAND m Sprinkhaan NATUUR Met Op de bres voor de Zeeuwse zes wil de Vlinder- en Libellengroep Zeeland zes vlindersoorten beschermen. Daarbij willen ze de ogen van Zeeuwen gebruiken. MAANDAG Wim Hofman In 1969 zag ik ergens in Oost-Afrika een zwerm sprinkhanen. Vrouwen en kinderen renden er en thousiast heen met doeken en twijgen. De twijgen waren nodig om de insecten naar de grond te slaan, de doeken werden ge bruikt om de gevangen sprink hanen te verzamelen. Later werden de diertjes in een pot boven het vuur geroos terd. Ik mocht er ook wel een paar hebben. Met de eerste had ik wat moei te, het was alsof de sprinkhaan me verwijtend aankeek. Het was dus even doorbijten. Ik vond dat de sprinkhanen op chips leken. Nu was er onlangs sprake van een buitengewoon grote zwerm sprinkhanen bij Egyp te en het kan niet anders of het verhaal uit het Oude Testa ment duikt weer op. De sprinkhanenzwerm was in dat boek de achtste plaag van Egypte. En nog liet de farao de Israëliërs niet gaan, wat vanuit het oogpunt van de verteller lo gisch was. Er waren nog twee plagen nodig. De sprinkhanen echter vraten de oogst op en tot overmaat van ramp zorgde de God van de Israëliërs voor een harde wind uit het westen, die de beestjes wegblies, zodat de lek kernijtjes ook nog aan de neus van de farao voorbijgingen en vanzelfsprekend ook aan die van de stammen van Israël, want die leden waarschijnlijk ook wel onder die plaag. Later mochten de Israëlieten bepaalde sprinkhanen niet meer eten, maar dat betrof een eigenaardige soort die maar vier poten had en die komen in de natuur niet veel voor. De laatste tijd staat sprinkhaan wel in exquise restaurants op de menukaart. Een handvol sprinkhanen wordt dan bij voorbeeld roergebakken met paddenstoelen, champagne, ka neel en gemalen zoethout en rode peper of ze worden zon der kop, poot of vleugels in deeg gefrituurd en geserveerd met slagroom. Desnoods ook zonder kop, zodat je die oogjes niet ziet. Maar er gaat natuurlijk niets boven gewoon een sprink haan. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns MIDDELBURG - Gedeputeerde Sta ten van Zeeland voelen niets voor de suggestie van GroenLinks in Provinciale Staten om een nieuwe belasting voor alle inwoners van Zeeland in te voeren. Die belasting zou in de plaats moeten komen van de provinciale heffing op de motorrijtuigenbelas ting en de waterschapsbelasting. Argument van GroenLinks is dat dat eerlijker is omdat dan alle Zeeuwen daar aan meebetalen en niet alleen bezitters van auto's. In een antwoord op het voorstel van GroenLinks geven GS aan dat het aantal auto's ook in Zeeland nog steeds stijgt, waarmee er spra ke is van een min of meer zekere inkomstenbron. Anders is dat met het aantal inwoners, dat juist in Zeeland daalt, waardoor een nieuwe provinciale belasting juist steeds minder wordt. Verder vervalt in 2014 de vrijstel- COLIJNSPLAAT - Het waterschap Scheldestromen begint begin april met dijkversterkingswerken tussen Colijnsplaat en Wissenker- ke. Over een lengte van 3,7 kilo meter wordt de glooiing vervan gen. Bij het schor De Oesterput wordt de dijk een meter ver hoogd. Om dat te kunnen realise ren moet de dijk verbreed wor den. dat gebeurt binnendijks in verband met het waardevolle schor. Tijdens het werk is het dijk vak niet toegankelijk en dat geldt ook voor het strand Zandhoekje en het haventje. Reddingsactie voor door Edith Ramakers We hebben in twintig jaar tijd een derde van het totaal aan tal van onze vlinders verspeeld", rekent Hans Eckhardt van de Vlinder- en Libel lengroep voor. „Dat heeft allerlei oorzaken en daarom beginnen we de actie voor de Zeeuwse zes. Op 20 maart gaan we van start." De belangrijkste oorzaak voor de terugloop van een aantal vlinder populaties komt door verkeerd be heer van het landschap, intensief gebruik van landbouwgrond en vergrassing van de duinen. „De biotoop waarin vlinders zich pret tig voelen is in de loop der jaren veranderd. Als bijvoorbeeld de waardplanten verdwijnen waarop een vlinder graag haar eitjes afzet, verdwijnt ook de vlinder." Het romme lige land- schap heeft ling van motorrijtuigenbelasting van zuinige auto's, wat de provin- «1 cie een structurele nieuwe inkom stenbron van 1 miljoen euro ople vert. GS wijzen er verder op dat het vaak ouderen, minder validen en jongeren of inwoners met een laag inkomen of een uitkering zijn, die geen auto hebben. Die be talen in de huidige situatie geen belasting aan de provincie via de motorrijtuigenbelasting. In het voorstel van GroenLinks wel. Dat de administratieve lasten druk lager wordt voor de provin cie in het voorstel van Groen Links gaat volgens GS ook niet op, omdat de huidige heffing via de motorrijtuigenbelasting geïnd wordt door de belastingdienst. Bij een provinciale belasting zou de provincie dat werk voor zijn reke ning moeten nemen en dat brengt weer extra kosten met zich mee. Koninginnenpage plaatsgemaakt voor een keurige omgeving. Het landschap is eentoniger ge worden. „En daar houden vlin ders niet van. Die houden van vel den met kruiden, dan weer open plekjes, maar zeker een variëteit aan alles wat groeit en bloeit." Eckhardt zegt dat soms duidelijk de vinger te leggen is op de oor zaak van de terugloop. Door stads uitbreiding kunnen insecten ver dreven worden. „Vlinders hebben dan geen rijke grond meer, of be schutte plekjes. Maar neem de mooie kleine Parelmoervlinder. Daar is een kleine populatie ge meld op Schouwen-Duiveland. We weten dat de rups van viool tjes houdt. Ie zou zeggen, plant dan viooltjes en de vlinder komt terug. Maar we hebben ook een melding in de buurt van Dishoek doorgekregen van deze vlinder. Daar zijn geen viooltjes te beken nen." Toch houdt alles verband met el kaar. Als de kleine Parelmoervlin der zich lekker voelt bij de holle tjes van konijnen, maar de konij nen gaan dood door de ziekte myxo- j matose, dan ver dwijnt ook de kleine Parelmoer. De rupsen zijn een belangrijke voedselbron voor vogels en dat is al genoeg reden om je in te zetten voor een gezonde populatie. Maar de werkgroep stipt aan dat het landschap 'gewoon mooier is als er meer vlinders zijn'. „Dat is na melijk altijd een gebied waar iets te zien is, waar het rustig is en de na- >J tuur rijk en gevarieerd." Het actie- p 1 a n voor de karakte ristieke Zeeuwse zes neemt zeker vijfjaar in beslag. „De eerste jaren zijn we bezig met het inventariseren en het be ter in kaart brengen van de zes soorten. „We moeten kennis bun delen en erop uitgaan, het veld in gaan en gegevens van Zeeuwen noteren en nagaan." Ze hopen nieuwe leefgebieden van vlinders te vinden, om de be heerders van het landschap, zoals Waterschap Scheldestromen, Stichting het Zeeuwse Landschap Bruinblauwtje Kleine Parelmoer Niet alleen gaat het slecht met veel dagvlin ders, ook nacht vlinders worden bedreigd. Dat maak te de Vlinderstichting bekend. 35 procent van de Nederlandse nachtvlinders wordt momenteel niét be dreigd. Deze conclusie staat in een voorstudie voor de Rode Lijst, die is opgenomen in het boekje 'Nachtvlinders belicht'. Van de 841 soorten nachtvlinders die zijn meegenomen in de bere keningen zijn er 70 uit Nederland verdwenen, 63 soorten zijn ern stig bedreigd en 102 staan als be dreigd op de lijst. Ruim 230 soor ten zijn kwetsbaar of gevoelig, ter wijl 300 soorten in de categorie 'momenteel niet bedreigd' vallen. Over 81 soorten kon geen uit spraak gedaan worden. De belang rijkste oorzaak is de verstedelij king, aanleg van wegen en indus trieterreinen en de intensivering van de landbouw. MIDDELBURG - De Ondernemers club Zeeland houdt woensdag 27 maart een bijeenkomst over het nieuwe solliciteren en succesvol profileren. Het motto van de bij eenkomst is 'Kom kennis halen'. Aan de orde komen zaken als; Hoe maak ik een goed Linked- In-profiel en wat is een goede ele vator pitchDe passietest en hoe kom je in gesprek met een werk gever? Ook is er weer informatie over (tijdelijke en vaste) arbeids contracten. En het is mogelijk een aantal CV's kritisch te bekijken en ze kunnen worden voorzien van tips en adviezen. Nieuw is de workshop 'kledingad vies' (ook voor mannen!). Verder is er een speciale workshop met als titel 'Start je eigen baan' voor mensen die als ondernemer of ZZP'er willen starten. De bijeen komst is bij Van der Valk Middel burg. De toegang is gratis. Het is niet de eerste keer dat de ondernemersclub Zeeland een dergelijke bijeenkomst houdt. Naar aanleiding van het eerdere succes kwamen er verzoeken bin nen om weer een bijeenkomst over solliciteren te houden voor werkzoekenden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14