9. VERDIEPING 9 M ZATERDAG 16 MAART 2013 derwijsinspectie kwamen vorig jaar in het totaal 386 meldingen van vermoedens van seksueel misbruik en intimidatie bin nen. De meeste klachten komen uit het basisonderwijs: 183 stuks, 145 uit het voortgezet onderwijs. De rest wordt ge meld in bijvoorbeeld het volwassenenon derwijs. In 2011 leidde de 'bangalijsten' tot een piek van 441 meldingen. Uit een onderzoek van actualiteitenru briek KRO Brandpunt bleek twee jaar gele den dat 48 procent van de ondervraagde leerkrachten in het voortgezet onderwijs meent dat er op hun school wel eens spra ke is geweest van een relatie tussen leraar en leerling. Seksueel contact tussen do cent en leerling, maar ook seksueel getint gedrag als toespelingen, zijn verboden. Al lereerst omdat het om minderjarigen gaat, natuurlijk. „Maar het is ook niet ac ceptabel, omdat het de gezagsverhouding aantast", zegt Martin van Oosten van de CNV Onderwijsbond. „Bij twijfel niet doen. De leerkracht is aangesteld om les te geven." Hoe groot het probleem werkelijk is, weet niemand. „Alleen voor gevallen van sek sueel misbruik geldt een meldingsplicht (zie kader)", zegt woordvoerder Hans van der Vlies van de Onderwijsinspectie. Volgens vertrouwenspersoon Irma van Hezewijk van Fontys-Fydes, met name werkzaam in het basisonderwijs, legt niet iedereen de regels hetzelfde uit. „Er wordt creatief omgegaan met het begrip 'gering ste vermoeden', zoals in de wet ge noemd", zegt ze. Het onderwijzend perso neel is onderling loyaal. „Ze hebben het gevoel een collega te verraden", vertelt Van Hezewijk. „Vaak is het ook niet meer dan een verhaal. En soms denken ze het intern wel te kunnen oplossen." Het aantal meldingen bij de vertrouwens- inspecteurs zegt niets over het feitelijk aantal gevallen van misbruik, zo is de alge mene opvatting in het onderwijs. Maar klinisch psycholoog Jan Hendriks van de Waag, die zedendelinquenten behandelt, rept over een 'veelvoud van het aantal meldingen'. „Uit wetenschappelijke litera tuur over zedendelinquentie blijkt dat maximaal 10 procent aan de oppervlakte komt", zegt hij. Seksueel grensoverschrijdend gedrag. Het is een onderwerp van alle tijden. Net als het roken van wiet op het schoolplein. Maar vraag een willekeurige rector van een middelbare school of een directeur in het basisonderwijs om toelichting en de kans is groot dat hij of zij dicht klapt. KRO Brandpunt repte eerder over een 'doofpot'. Bamber Delver van de stichting De Kinderconsument benadrukt dat scho len dit gedrag van hun personeel liever stil houden. „Ze vrezen reputatieschade", zegt hij. De directeur van het Ichthus College uit Kampen, die eerder dit jaar een docent op staande voet ontsloeg vanwege seksueel getinte smsjes aan een leerlinge, heeft weinig behoefte aan publiciteit. Hij wil niet weer commotie, zegt hij. De Brabantse scholenkoepel Ons Middel baar Onderwijs, een schoolbestuur met 35 instellingen voor voortgezet onderwijs, is opener. De club hanteert een 'zero tole rance beleid' ten aanzien van seksueel grensoverschrijdend gedrag. Het niet nale ven van (interne) regels kan leiden tot dis ciplinaire maatregelen, met in het uiterste geval ontslag op staande voet. De OMO-scholen zijn op één gebied vrij naar eigen inzicht te handelen: sociale me dia. Nu het internet een onuitwisbaar deel uitmaakt van onze levens, kan inter actie via Facebook, Twitter en Hyves tot ongemakkelijke en zelfs ongewenste situa ties leiden. Dat vindt ook Leenderd van der Deijl van het (zelfstandige) Strabrecht College in Geldrop. „Daarom hebben wij regels opgenomen in onze gedragscode", zegt hij. In het verleden heeft hij één keer een collega erop aangesproken. „Ik begrijp wel dat docenten het leuk vinden om op vriendschappelijke manier met hun leer lingen om te gaan. Maar vanwege de ge zagsverhouding is het niet goed als je dan 'vriend' wordt op Facebook." Als regel geldt dan ook dat een docent dit soort gedrag nalaat. Het Gemini College in Lekkerkerk ontsloeg enkele maanden geleden nog een docent vanwege een sek sueel getint Facebook-contact met een leerlinge. Volgens Van der Deijl is aandacht voor het onderwerp goed. Maar tegelijkertijd relativeert hij: JLaten we alsjeblieft niet vergeten dat de meerderheid het goed voelt. Het gaat om slechts enkele ten die in de fout gaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9