ALLES MOÉT WEG 11 L)e Uirator verkoopt UITVERKOOP Chris van Loon Vakbond De Unie Eric de Ruijsscher Bouwend Zeeland Ben de Reu Gedeputeerde Joris Janseri Auberge des Moules Nicky Broos Skidöme ZATERDAG 16 MAART 2013 De Curator Verkoopt Dé Cundor Verfc verder weg naar 'onweer' Het roer moet om, dat is wel duide lijk. Te beginnen in Den Haag, waar ook deze maand weer forse kritiek is op het kabinet. Instabiel, noemt Dick ten Voorde het. De plannen voor de woningbouw pak ken finaal verkeerd uit, constateert Eric de Ruijsscher en in de havéns van Zuidwest Nederland is het ook al geen feest. Reden voor de Zeeuwse havens om zich in Zuid Amerika te gaan profileren. Want in het buitenland is nog wat te ha len, daar gaat het een stuk beter dan hier. Vooralsnog staan alle sei nen op rood en vallen er meer vij ven dan voldoendes. Wie denkt dat met de hele voor zichtige tekenen van herstel, we het ergste van de recessie achter de rug hebben, komt helaas be drogen uit. Het herstel in de Verenigde Staten is gekocht door ontzettend veel (geleend) geld in de economie te pompen. Vooralsnog houd ik het er óp dat we nog steeds een langdurige pe riode van stagnatie tegemoet gaan waarbinnen geen grote groeipercentages meer bereikt worden. Deels houdt dit verband met een zekere herverdeling van de economische groei in de we reld; landen als Brazilië, China en India zijn steeds meer domi nant binnen de wereldeconomie, voor een ander deel zullen de ge staag toenemende energiekosten productie in West Europa steeds onaantrekkelijker maken. We le- venal jaren op te grote voet en zullen dus een stapje terug moe ten doen. Dat de overheid zijn fi nanciën op orde brengt is daarbij een prima zaak. We kunnen niet blijven lenen en die kosten doorschuiven naar toekomstige generaties. Het is evenwel onver teerbaar voor mij dat financiële bezuinigingen worden aangegre pen om de onderlinge solidariteit ten aanzien van werkloosheid en ziekte daaraan op te offeren. Sinds begin dit jaar zijn de voor spellingen voor de Algemene Economie en de Bouwproductie niet beter geworden. De bouw nijverheid heeft al 50.000 mede werkers verloren, en dat zullen er volgens de voorspellingen in 2013/2014 nog 27.000 extra worden. Daarmee dreigt een der de tot de helft van het totale aan tal directe medewerkers binnen onze sector hun baan te verlie zen! Het afgesloten woonak- koord kan iets van soelaas bie den, maar ik verwacht dat dit maar een geringe positieve in vloed zal hebben. Een impuls van 200 miljoen door de tijdelij ke verlaging van de BTW lijkt aardig, maar is op een totaal bouwvolume van ruim 50 mil jard niet veel. Daarnaast blijft de verhuurderheffing een dreiging voor wooncorporaties. Deze hef fing zal hun investeringsmogelijk heden beperken, terwijl ook zij een belangrijke opdrachtgever voor de Bouw zijn. Regelrecht negatief ben ik over de door het kabinet afgekondigde extra bezui nigingen vorige week. Absoluut een verkeerd signaal naar de in woners van Nederland die toch al niet overlopen van vertrou wen. En juist dat vertrouwen hebben we nu zo hard nodig om de economie er weer bovenop te helpen. Ik lees net dat er nog nooit zo- Veel gespaard is in Nederland als in januari 2013, totaal 328,4 mil jard euro, 16 miljard meer dan een jaar eerder en het hoogste totaal aan spaartegoeden sinds het CBS meet. Je zou verwach ten, geef het uit, leef, geniet, koop, leer iets nieuws, kies een extra hobby of sport luxer, ga op zoek naar dat huis watje al zo lang zou willen hebben, pak die extra vakantie naar je droom be stemming, geef het aan een goed doel. Bovenal, LEEF! Maar nee, niets van dat alles. We zijn met zijn allen nog nooit zo som ber geweest en nog nooit heb ben we 'zoveel te verwerken ge kregen' als de laatste jaren. Wat hebben we te verwerken gekre gen? Leugens, list en bedrog. En dat nog wel van hoog tot laag, in de volle breedte van de samenleving. De sportwereld, de bouwwereld, de bankensectQr, in woningcorporatieland, regeringen, binnen koninklijke families. Hoe anders? Laten ze eens beginnen met ons directere invloed te geven, zoals het hoort in een echte democratie gevolgd door de pijn daar te laten zitten waar die thuis hoort bij veroorza kers. Dromen dus?, jawel..dat klopt. Zo blijf ik positief. Veel restaurateurs hebben het zwaar en klagen over minder gas ten. Toch zijn er restaurants, zo wel duur als goedkoop, die het erg goed doen. Vooral budget merken en luxe merken scoren goed in deze tijd Dat geldt ook voor horeca. Veel zaken die er tussenin zitten hebben het erg moeilijk. Gasten verwachten een onderscheidend concept, een dui delijk verhaal met een transparan te prijsstelling. Het verlagen van prijzen werkt alleen als het struc tureel gebeurt binnen een goed concept. Tijdelijke korting acties trekken over het algemeen koop jesjagers aan .Mensen die niet te rugkomen of zich bedot voelen als er weer normale, gezonde prij zen gevraagd worden. Betaalbare ingrediënten gebrui ken wordt dan een must. Je kan geen Ferrari voor de prijs van een Daihatsu verwachten. De consument zal de komende jaren steeds bewuster omgaan met geld. Ze blijven de horeca wel bezoeken. Mensen hebben nu eenmaal de behoeft aan gezel schap, gezelligheid en leuke din gen. Zeeland speelt niet mee in de Champions League van interna tionale bedrijven, aldus een ver gelijkend onderzoek tussen alle Nederlandse provincies en 256 Europese stedelijke regio's. Wan neer ik zie dat in dit onderzoek veel belang wordt gehecht aan de massa van grote steden, vind ik dit geen verwonderlijke con clusie. Immers, de niches van de wereldmarkt waar Zeeland goed in is, vallen door de mazen van het onderzoek en verwateren in de grote getallen. Zeeland is niet de grootste speler en wil dat ook niet zijn. Zeeland zet juist in op onderscheidende kwaliteiten als contramal van de Randstad en op kansrijke markten die wel de gelijk van wereldklasse zijn. Zo zijn we samen met West-Bra bant een topregio in de biobased economy, en exporteren we veel foodproducten van echte pio niers. Ook in Europees verband blijft dit trouwens niet onopge merkt. Mooie kansen voor Zee land ais onderscheidende contra- mal zijn de zorgeconomie, als cross-over tussen zorg en toeris me, maar ook de komst van de marinierskazerne. Dit sterke land mark van ons bloeiende en boeiende LAND IN ZEE! zal voor de nodige dynamiek zor gen, in Vlissingen maar ook daar buiten!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 97