Failliet. Het taboe moet eraf Hans Hooghuis nog iedere dag aan het werk. Offshore is een groeimarkt voor VDS. hangen. Ondanks de economische cri sis is er in Zeeland nog altijd een schreeuwend tekort aan technische vakmensen. Ook bij ons zijn er een aantal vacatures, zoals voor construc tie bankwerkers. In de metaalbranche is het moeilijk om aan vakbekwame mensen te komen. Vandaar dat we een beroep doen op buitenlanders en ouderen." Zuid-Europa Van de 120 werknemers bij VDS Staal- en machinebouw is de helft af komstig uit het buitenland, met name uit Polen, Spanje en Portugal. „Het aanbod van technische vakmensen uit Nederland is te weinig voor de be hoefte. Vandaar dat er steeds meer een beroep gedaan wordt op werkne mers uit Oost- en Zuid-Europa. Pro bleem is echter dat uitzendbureaus uit die landen het vaak niet zo nauw ne men met de wet- en regelgeving, zo als op het gebied van salariëring, af dracht van loonbelasting en sociale premies of met betrekking tot huisves ting. Daardoor kunnen inlenende be drijven in moeilijkheden komen. Ne derlandse uitzendbureaus huren vaak Foto's: Johan van Eijzeren arbeidskrachten in van buitenlandse bureaus. Nederlandse bedrijven lopen daardoor risico, bijvoorbeeld als er on der het minimum loon wordt betaald. Omdat er bij ons veel Portugezen en Spanjaarden Werken, hebben we sa men met Prior Advies in de afgelo penjaren zowel in Portugal als in Spanje zelf een uitzendbureau opge start: H&S Flexworks." Jongste loot Naast civiele werkzaamheden, zoals bruggenbouw, is offshore voor VDS een groeimarkt. Offshore wind energie is de jongste loot aan de VDS stam. Er is een vergelijkbaar soort schepen en expertise nodig als voor de olie- en gassector. Het voordeel voor VDS is dat op de locatie in de haven van Vlissingen, ook de grootste en zwaarste constructies gebouwd en verscheept kunnen worden. Naast nieuwe windenergieprojecten, is er ook een nieuw leven voor traditione le offshore gerelateerde activiteiten zo als olie- en gaswinning. „Olie en gas. is nog altijd een veel grotere markt dan offshore windenergie. Bij de gro te olieplatforms in de Noordzee lig gen er nog veel kleine bronnen. Van wege de steeds stijgende olieprijzen, is het rendabel om ook die te exploite ren. De schaarste aan olie brengt met zich mee dat conventionele werk zaamheden in het kader van olie- en gaswinning blijven bestaan." Op mijn vorige column heb ik best wat reacties gehad. Een aantal ondernemers die failliet zijn gegaan, voelden zich zeker aange sproken. Zij hadden er alles aan gedaan, het was hen wel degelijk overkomen en hün administratie was ook prima in orde. En inder daad: ze hadden meer tijd gewild. Uiteraard komt het vaker voor dat het niet meer gaat. Dat de on dernemer niet veel te verwijten valt en datje beter schoon schip kunt maken om met de opgedane ervaring een nieuwe start te maken. In Amerika is het zelfs een teken van goed ondernemer schap om ooit een keer failliet te zijn gegaan. 'Als je alles onder controle hebt ga je gewoon niet hard genoeg',zei een succesvolle autocoureur ooit. Dus als je een keer failliet gaat, dan wekt dat in Amerika juist vertrouwen; je zult er wel veel van geleerd hebben. In Nederland zit dit gedachtegoed helaas niet in onze cultuur. Er is vaak schaamte en ondernemers denken dat er op ze wordt neergekeken. Jammer, want veel, op dit moment zeer succesvolle ondernemers zijn inderdaad weieens plat op hun bek gegaan, om het maar eens 'plat' uit te drukken. Zij weten inmiddels dat het erbij kan horen. Regie houden is lastig Het komt dus inderdaad voor dat er geen andere uitweg is dan failliet gaan. De vraag rijst dan: hoe houd je het heft in eigen handen? En hoe kom je er voor jezelf en voor je medewerkers zo goed mogelijk uit? Zelf de regie voeren is juist met de huidige wetgeving in de hand lastig. Een goed plan wil nog niet direct de instemming hebben van de benoemde curator en vooroverleg is niet mogelijk. Wat dan? Wachten op nieuwe wetgeving lijkt mij geen optie. Op tijd in overleg Belangrijk is datje in gesprek bent en blijft met je belangrijkste schuldeisers. Betrek ze er op tijd bij. Ga ook na of belangrijke klanten of leveranciers,die voor je voortbestaan extra belangrijk zijn, betrokken kunnen worden in dit proces. Je kunt in samen spraak met hen proberen een zachte landing te maken of een gezonde doorstart. Negeer ze in ieder geval niet. Hulp inroepen is nooit een teken van zwakte. Deel de ervaring Eigenlijk zou veel meer kennis gedeeld moeten worden over wat ondernemers in de praktijk hebben geleerd tijdens en na een fail lissement. Het taboe moet eraf, zou ik zeggen. Heb bewondering voor de ondernemers die zijn blijven volharden in het constant zoeken naar uitdagingen en nieuwe kansen. Zij zijn het die zor gen voor de ontwikkeling in onze economie. Over ontwikkeling gesproken. Ondernemers blijven, als het goed is, innoveren in hun diensten, producten of het proces dat zorgt voor de totstandkoming daarvan. Immers, die ontwikke ling maakt je uniek. De overheid stimuleert op dit moment niet zoveel, maar dat gelukkig wel. Laat de mogelijkheid om te in noveren niet voorbij gaan en maak gebruik van deze faciliteiten. Innovatie zorgt voor gezondheid en energie in je organisatie. Wij helpen graag bij het benutten van deze mogelijkheden. DRV DRV Accountants Adviseurs is met een team van 450 medewerkers en 11 vestigingen in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers. ZATERDAG 16 MAART 2013 oensi oen De heer M.J.P. (Marco) Utermark AA Partner accountant Vestiging Goes 0113-200900 m. utermark@drv. nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 89