REIZEN 17 Munstergeleen is een enigszins ingeslapen, Limburgs dorp, ingeklemd tussen twee steden op het smalste stukje Nederland. Wie verder kijkt, ontdekt een onder wandelaars nog niet zo bekend heu velachtig, grensoverschrijdend wandelgebied, waar je kunt genieten van verdragende uitzichten. WAAR EN WAT I ZATERDAG 16 MAART 2013 Het smalste deel van Nederland Zandtekeningen op het wegdek tijdens de sacramentsprocessie. door Elio Pelzers Wie door Munsterge leen rijdt, kan de in druk krijgen dat er weinig te beleven is. Maar dat is juist de kracht van dit foren- zendorp dat aan de voet van de noordelijkste heuvels van Zuid-Limburg ligt. De Kollenberg, geksche rend soms ook wel 'Sittards Zwitserland' genoemd, de Wanenberg en de Schlouner berg liggen binnen wandelafstand. Aan de westelijke rand van het dorp, op een steenworp van de Geleenbeek, ligt een drukbezocht bedevaartkleinood: het ge boortehuis van Pater Karei. Dit hoekje trekt jaarlijks 50.000 pelgrims, die de pater passionist Karei Houben vereren. Pater Ka- rel (1821-1893) genas in Ierland op wonder baarlijke wijze veel gelovigen. In 2007 werd hij door het Vaticaan heilig verklaard. Het religieus toerisme in Munstergeleen vaart er sindsdien wel bij. Op Eerste Pink sterdag, wanneer ook de kermis is het dorp is neergestreken, trekt nog steeds een tradi tionele sacramentsprocessie door de stra ten, waarbij bewoners op het wegdek fraaie zandtekeningen maken. Vanaf de Pancratiuskerk koers ik via de bui tenwijken in de richting van wat de lokale bewoners 't Hetje noemen, een bosschage die het boerenwerk en de ruilverkaveling heeft overleefd. Via het pittige klimmetje van de Stokselweg bereik ]k de Putherweg. Vanaf de top (95 meter) kijk ik uit over het Maasdal. Bij helder weer is zelfs de 25 kilo meter verderop gelegen, gasgestookte Clauscentrale van Maasbracht te zien. Het landschap golft hier behoorlijk. Holle wegen verbinden de ene heuvel met de an dere. In de verte duikt de Hondskerk op, een bosrestant dat halfmaanvormig langs een steile helling ligt. Mijn oog valt op een verse hoop aarde, die voor een hol van een dassenburcht ligt. De burcht ligt goed ver scholen op de steile helling in het bos. Das sen huizen hier al sinds mensenheugenis. Een volgende klim brengt me op de Wa nenberg en in de richting van het gehucht Windraak. Her en der verschijnt een graft, een knik in de helling midden in of langs de rand van een akker of weiland. Vaak zijn deze knikken lintvormig en groeien er hagen, struiken en zelfs bomen op. Boeren gebruikten de graften als strijdmiddel te gen bodemerosie en als perceelgrens. In de verte ligt de Selfkant, de meest weste lijk gelegen Duitse gemeente. Ik passeer de Watersley, een opvallend kloostergebouw, dat oorspronkelijk in de achttiende eeuw gebouwd is als landhuis voor een Maas trichtse regent. Boven de ingang doet een groot familiewapen nog herinneren aan die periode. Na 1876 maakten kloosteror des, die door Kanzier Bismarck uit het pas opgerichte Duitsland waren verdreven, ge bruik van het gebouw. De laatste tientallen jaren deed het dienst als zorginstelling voor verstandelijk gehandicapten. Het gebouw ligt op de flanken van Zuid-Limburgs meest noordelijk gelegen heuvel, de Kollenberg. Via enkele veldwe gen ga ik de grens over en kom in de Self kant. In 1949 lijfde Nederland de Selfkant in als vergoeding voor de schade die het ge volg was van de Duitse bezetting. Veertien jaar lang bleef de gemeente als drostambt deel uitmaken van Nederland. In 1963 ging het gebied terug naar Duitsland. De inwoners van de Selfkant spreken een dialect dat sterk lijkt op het dialect dat in Munstergeleen en Sittard wordt gesproken. Tegenwoordig heeft meer dan een kwart van de bewoners de Nederlandse nationali teit. Het dichtstbijzijnde plaatsje is het boe rendorp je Hillensberg dat door de eigen be woners liefkozend het bergdorp van de Selfkant genoemd. Dit komt onder meer door de Schlounerberg (101 meter), de hoogste heuvel in de gemeente met een voor Nederlandse begrippen fabuleus uit zicht over het Maasdal in westelijke rich ting. Hier bevinden zich enkele fraaie holle wegen. Een wegwijzer geeft de richting van de Kollenberg aan. Het pad leidt in de richting van de villawijk De Kollenberg, waar in de jaren tachtig de film Flodder werd opgenomen. Via de villawijk en de Sittardse buitenwijk Leyenbroek wandel ik terug naar Munstergeleen. Wie de bebouw de kom liever vermijdt, kan terugkeren langs het monumentale voormalige kloos ter Watersley. Veel wegen in Zuid-Lim burg lopen nu eenmaal langs het onvermij delijke katholieke verleden. Maastricht reageren? reizen@depersdienst.nl De Schlouner berg is het hoogste punt in de gemeen te Selfkant. Munstergeleen ligt 2 kilometer ten zuidoosten van Sittard en is bereikbaar per bus (Veolia lijn 16 vanaf NS station Sittard). Het dorp ligt op loopafstand van sta tion Geleen-Oost. Bij de Pancra tiuskerk in Munstergeleen zijn (gratis) parkeerplaatsen. In het dorp liggen enkele horecagelegen heden (cafés, frituur, restaurant). In het gehucht Windraak bevindt zich ijsboerderij Coumans met een aardig terras met uitzicht. Bij de Hondskerk bevindt zich een in structieve en aardige heemtuin met planten uit de regio van het IVN Munstergeleen (www.ivn-lim- burg.nl). Bij de wandeling is gebruikge maakt van Wandelkaart 4 Grens maasvallei 1:25.000, uitgegeven door VW Zuid-Limburg en van de Topografische Kaart van Neder land 1: 25.000 68D (Sittard) en 68G (Brunssum), uitgegeven door het Kadaster en verkrijgbaar bij VW, (reis)boekhandel en kadas ter (www.kadaster.nl). Websites: www.behoudkollen- berg.nl, www.vwzuidlimburg.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 75