De KNMG adviseert artsen terughou dend te zijn met euthanasie bij demen ten, zelfs als er een wilsverklaring ligt. Dat is een passende opstelling. SPECTRUM 9 Wilsverkla- haktbal laat op peuzelen, wijk je Ting IS af van wat, in her belangrijk van ^aar ^°"fc verzoek tre^ n*et w^s~ ZATERDAG 16 MAART 2013 Wilsverklaring geldt niet als garantiebewi j s men is het niet gemakkelijk extra geld vrij te maken voor de NVWA, maar voorkómen van deze schandalen be spaart de maatschappij juist veel geld. De bezuinigingen en reorganisaties waren niet de enige verandering in het toezicht van de NVWA. De NVWA ging ook anders handhaven. Het bedrijfsleven klaagde steen en been over de lastige NVWA; die moest maar eens rekening houden met de goede intenties van de onder nemers. De jaarplannen van de NVWA bevatten kreten als: 'handha ven met verstand en gevoel', 'vertrou wen in ondernemers' en 'vrijwillige naleving'. De NVWA ging bedrijven helpen met het naleven van de regels en werd zo een gratis adviesbureau. De boetes die de NVWA uitdeelt, staan in geen enkele verhouding tot de economische voordelen die bedrij ven hebben bij het verhandelen van onveilige of misleidende producten. Zo'n boete volgt meestal pas nadat er eerst al een waarschuwing is geweest en is dan zó laag dat die geen afschrik wekkende werking heeft. Inmiddels sluit de NVWA convenanten met be drijven en komt niet meer langs als het bedrijf belooft zich aan de wet te houden. Tekenend voor het ongerem de vertrouwen in bedrijven is een persbericht van de NVWA in oktober 2012 over de zalmaffaire (salmonella) waarin wordt gesteld dat slechts elf bedrijven zich niet aan de aanwijzin gen van de NVWA wensten te hou den, en besmette producten willens en wetens niet uit de handel haalden. Het kan niet zo zijn dat dit als positief nieuws wordt gebracht, nadat er men sen zijn overleden door salmonella in zalm. Hiermee wordt de NVWA het schoothondje van het bedrijfsleven. De autoriteit van de NVWA moet dus hersteld worden, maar andere maatre gelen tegen voedselfraude zijn ook noodzakelijk. De Consumentenbond dringt daar dan ook op aan. Zo moet de communicatie richting consumenten worden verbeterd. De informatie op de website van de NVWA komt vaak laat, roept vragen op of is onvolledig. De overheid mag communicatie over producten die uit de schappen zijn gehaald, niet overla ten aan de media, zoals gebeurde tij dens het paardenvleesschandaal en de salmonellazalm-affaire. Ook moeten overtreders bij naam wor den genoemd. Dat heeft een preven tieve werking: ondernemers hebben een extra reden om geen overtredin gen te begaan. Een andere maatregel is dat supermarkten en fabrikanten verplicht moeten controleren op echt heid van producten en dat er een meldplicht komt voor supermarkten en fabrikanten die gesjoemel constate ren. Daarnaast moeten voedselketens transparanter en kort worden: produc ten bedoeld voor menselijke consump tie, wisselen vele malen van eigenaar, komen uit steeds meer verschillende landen en worden in steeds ingewik keldere verwerkingsprocessen ge mengd en verwerkt. Tot slot moet het verplicht worden het land van her komst te etiketteren op alle vlees, pluimvee en visproducten. Het Neder landse kabinet moet voorstellen in Eu ropa hiervoor actief steunen. Consu menten zijn hierin geïnteresseerd en deze informatie leidt tot verbetering van de voedselveiligheid dankzij.ge makkelijkere traceerbaarheid, gevolgd door snellere terughaalacties. De politiek moet dus laten zien dat het lessen heeft geleerd uit het verle den. Met dit pakket maatregelen kan zij daadkrachtig ingrijpen en in de toe komst voedselschandalen voorkomen. door Annemarieke van der Woude Haar hele leven ve getariër geweest. Nu verblijft ze in een verpleeghuis. Ze zit aan tafel met mensen die, net als zij, demen terend zijn. Ze kijkt in het rond, pakt een gehaktbal van de schaal en begint die met smaak op te eten. Had me vrouw een wilsverklaring opgesteld, dan had ze misschien beschreven dat ze nooit vlees zou willen eten. Dat is voor haar immers een kernwaarde. Maar nu bevindt ze zich in een ande re fase van haar leven. En geniet ze van het stukje vlees. Wat moet je doen? De bal afpakken en tegen mevrouw zeggen dat dit te gen haar principes is? Of mevrouw haar gang laten gaan en concluderen dat thans andere dingen in haar leven belangrijk zijn? Nee, wel of geen bal gehakt is geen kwestie van leven of dood. Toch is de vergelijking zinvol. Het voorbeeld, op getekend uit de mond van een specia list ouderengeneeskunde, maakt dui delijk dat een wilsverklaring geen rou teplanner is die je op het kruispunt van behandelbeslissingen vertelt of je linksaf moet of rechtsaf. De tekst be hoeft interpretatie. Eerst even de feiten. Het aantal gemel de gevallen van euthanasie in 2011 be droeg 3.695, een toename van 18 pro cent ten opzichte van 2010. Bij 49 per sonen ging het om dementie. Ter ver gelijking: in 2010 betrof het 25 en in 2009 betrof het twaalf mensen bij wie die aandoening was vastgesteld. Er wordt een trend zichtbaar. Zowel het aantal sterfgevallen door middel van euthanasie stijgt, als ook het aan tal keren dat daarbij van dementie sprake is. Meestal gaat het om men sen in het beginstadium van de ziek te, maar in 2011 is ook een diep-de- mente vrouw gestorven door opzette lijke levensbeëindiging. Haar casus heeft in de media veel stof doen op waaien. Bij dementie en euthanasie is de wils verklaring een belangrijk document in de beoordeling van het verzoek. Op dit punt tekent zich een kloof afin de samenleving. Voor velen is dementie een schrikbeeld. Zij hebben een ver klaring opgesteld dat als zij er 'zo' aan toe zijn, het van hen niet meer hoeft: „En mijn dokter weet dat." Maar de artsen, bij monde van hun be roepsvereniging KNMG, zijn terug houdend om het leven te beëindigen als iemand, op het moment zelf, niet meer in staat is om te beamen dat hij werkelijk sterven wil. De beperking van een vooraf opgestel de wilsverklaring is gelegen in het feit dat deze uitgaat van zaken waaraan ie^ mand hechtte toen hij nog gezond was; terwijl niet per definitie is ge zegd dat de indertijd geuite wens in de meest volkomen zin zijn actuele belang dient. 66 Wanneer je me vrouw haar ge- grafie, past bij de- document ze mens. Maar je bij de sluit wel het meest adequaat beoordeling aan bij wat voor Van het haarhier-en-nu belangrijk is. euthanasie- Mijn aarzeling be- verklaring als zo danig, maar de hooggespannen verwachtingen ervan. Als praatpapier is het nuttig, maar laten we niet doen alsof het een garantiebewijs is. Een wilsverklaring blijft een vorm van in de toekomst kijken. En iedereen weet hoe moeilijk dat is. Annemarieke van der Woude is doctor in de- theoiogie, predi kant, geestelijk verzorger in een verpleeghuis en onderzoeker aan de Radboud Uni versiteit Nijme gen. Zij is auteur van het boek Het doodshemd heeft geen zakken. Naden ken over het levenseinde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 67