QLr Servicecoördinator is de spin in het web H a GEZOCHT WERKEN 5 if,. K li GELDKWESTIES ij y a8 dk ani flraiTÏ ofli dHa Sri Je kind helemaal loslaten als het gaat studeren? Niet verstandig. Financieel plannen is niet de sterkste kant van studenten. Lenen gaat heel gemakkelijk, over rente maakt bijna niemand zich druk. Maar de re kening kan hoog oplopen. En wie voortijdig stopt met zijn studie, moet alles terugbetalen. Een vijfde deel van de studenten die geld lenen, doet dat om iets relaxter te leven ,1:;; PAREE B.V. Groei met ons mee! ZATERDAG 16 MAART 2013 Iln het artikel 'Bankspaarhypo- theek op den duur goedkoper1 staat dat ik mijn aflossingsvrije hypo theek tot 1 april kan omzetten naar een bankspaarhypotheek. Maar mijn bank heeft de deadline op 1 maart ge zet Mag dat zomaar? Ja, dat mag. Veel hypotheekverstrek kers geven aan dat ze momenteel worden overstelpt met vragen. Daar om hebben er flink wat de deadline voor het omzetten van een aflos singsvrije hypotheek naar voren ge haald. Dat mogen ze doen. Het heeft met de kwaliteit van dienstverlening van de bank of hypotheekadviseur te maken tot wanneer ze hun klan ten willen blijven helpen met de overschakeling naar een bankspaar hypotheek. Het omzetten hoeft ove rigens op 31 maart nog niet hele maal formeel afgehandeld zijn. Klant en bank moeten dan wel zijn over eengekomen hoe de lening wordt omgezet en de bank moet de omzet ting hebben aangemeld bij de Belas tingdienst. 2 Ik heb bij mijn bank mijn aflos singsvrije hypotheek omgezet naar een bankspaarhypotheek. Krijg ik nu een factuur voor de advieskosten? Zolang u bij dezelfde geldverstrek- ker blijft, vindt de wijziging onder hands plaats. Het advies valt dan on der de zorgplicht van de bank. Daar zijn geen kosten aan verbonden. Wel kan de hypotheekverstrekker beslui ten een bedrag aan administratieve kosten in rekening te brengen. 3 Ik heb al een bankspaarhypo theek. Heeft het zin om nog voor 1 april van aanbieder te veranderen? Ik heb begrepen dat dat daarna niet meer mogelijk is. Met een bankspaarhypotheek heeft het doorgaans geen zin nog voor 1 april van geldverstrekker te verande ren. Ook niet als u er een vindt met een lagere rente. U betaalt dan name lijk meestal een hogere verzekerings premie of u moet meer inleggen op de bankspaarrekening. Uw brutolas- ten blijven dan vrijwel gelijk maar uw nettolasten lopen op door een la gere hypotheekrenteaftrek. Boven dien kan uw huidige geldverstrekker een boete in rekening brengen voor het oversluiten en betaalt u oversluit- kosten zoals taxatie en advies. is weggegooid geld door Agnes van Brussel illustratie De Persdienst Roel (22) komt niet meer zo vaak in het weekend naar huis. Hij studeert in Til burg en heeft daar zijn eigen kamer en vriendenkring. Dat maakt een bezoek aan het ouder lijk huis speciaal. Maar deze keer is het niet zo gezellig als anders. Roel vertelt dat hij wil stoppen met zijn studie. Hij was altijd wat vaag over zijn studieresultaten, maar nu blijkt dat hij in twee jaar nauwelijks een tentamen heeft ge haald. Roel had al een bijbaantje in de horeca en wil dat nu uitbrei den. Dat is even slikken voor bei de ouders. Na de eerste emoties volgt een zakelijk gesprek. Want wat betekent het stoppen met stu deren financieel? Wie niet binnen tien jaar afstu deert, moet de ontvangen presta tiebeurs terugbetalen. In principe zijn de prestatiebeurs en de OV-studentenkaart leningen die worden omgezet in een gift, als je je diploma behaalt. Roels ouders betaalden hun zoon 500 euro per maand en dachten dat hij zich daarmee kon redden, ook gezien het bijbaantje van hun zoon. Maar Roel leende daarnaast nog maandelijks 200 euro bij de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO). Nu is zijn schuld opgelopen tot 13.723 euro en de rente tikt door. „Iedereen leent", zegt hij veront schuldigend. „En je hoeft alleen maar terug te betalen, als je een baan hebt. En dan krijg je vijftien jaar de tijd." Met verantwoord lenen is niets mis. Uitgangspunt is dat je door je opleiding een betere inkomens positie krijgt. Uit onderzoek van het Nibud blijkt echter dat veel studenten een te rooskleurig beeld hebben van hun inkomen na afstuderen. Komt bij dat een vijfde deel van de studenten die lenen, dat niet doet uit pure nood zaak, maar om iets relaxter te le ven/De meeste studenten die le nen, geven aan dat zij liever iets minder hadden geleend en erva ren hun lening als een last. Ze vin den dat het lenen door DUO te ge makkelijk wordt gemaakt. Gaan studeren, is dan ook een enorme overgang, zeker als de jon ge student direct op kamers gaat. Ouders verliezen controle. De stu die vertoont weinig structuur, heeft weinig contacturen. En er is niemand die de jonge student maant op tijd op college te zijn. Het middelbaar onderwijs kent ouderavonden met informatie over studieresultaten. Bij een hogeschool of universiteit hoeven ouders niet aan te klop pen. Die verstrekken hen geen ge- gevens. De student is immers vol wassen. Ouders zijn vaak ook niet op de hoogte van het leengedrag van hun studerende kinderen en krij gen van de DUO alleen informa tie als de student zijn ouder mach tigt. Misschien toch geen gek idee om aan je studerend kind een machtiging te vragen. Zeker wan neer je als ouder een aanzienlijke bijdrage levert aan de financie ring van zijn studie. Goed kunnen rondkomen en ver antwoord omgaan met leenmoge- lijkheden heeft volgens het Ni bud veel te maken met een goede financiële opvoeding. Maar hoe goed je je kinderen ook voorlicht over financiën, het kunnen plan nen op langere termijn is voor de meeste studenten geen verwor venheid. Als de resultaten wel goed zijn en het afstuderen in zicht is, heeft menig student een flinke studie schuld opgebouwd. Die kan nog hoger oplopen als de plannen van de regering voor het sociaal leen stelsel doorgaan, want dan ver dwijnt de basisbeurs. Het Nibud studentenonderzoek 2011-2012 HBO en WOleert dat 38 procent van de afgestudeerden een rente dragende lening heeft bij DUO. De gemiddelde schuld van stu denten die in 2009 hun studie beëindigden was, volgens gege vens van DUO 14.450 euro. Na het bespreken van alle mogelij ke consequenties, besluit Roel toch zijn studie weer op te pak ken. Met zijn ouders maakt hij een begroting en een financieel studieplan. Het is immers nooit te laat. Slimmer is het, zegt het Nibud, dat bij aanvang van de studie te doen. Stel vragen als: biedt de stu die perspectief op een baan, wat is het inkomen dat je kan ver wachten, hoeveel geld heeft een student nodig? Hoe vergaar je dat geld? Eigen bijdrage? Lening? Bij baantje zoeken? Het Nibud heeft een Geldwijzer Studenten ontwikkeld voor stu denten en hun ouders. Heel verhelderend is ook de Stu- dieleenwijzer van het Nibud, www.nibud.nl/studieleenwijzer. ELEKTRO TELECOM Paree B.V. Elektra - Telecom te 's-Heerenhoek is opgericht in 1930 en is een begrip in Zuidwest Nederland. Met haar afdelingen Industriële Automatisering, Elektra - Branddetectie en Tele com - IT - Beveiliging en haar 130 medewerkers heeft Paree als doel haar klanten volledig te ontzorgen. Paree B.V. Elektra - Telecom is een professio nele organisatie, die er naar streeft om met behulp van de nieuwste producten, technieken en technologieën haar klanten te voorzien van Door toenemende activiteiten zijn wij op zoek naar versterking van ons teim! Wij bieden daartoe goede primaire en secundaire arbeids voorwaarden. Als Pj graag in een informele, professionele organi satie werkt - waarin je ruimte krijgt jezelf verder te ontwikkelen - dan is ëën van de onderstaande vacatures misschien wat voor jou. Servicecoördinator Software Engineer Projectleider Telecom Projectleider Elektro Allround Monteur Brandmeldinstallaties Elke week belichten we hier een personeelsadvertentie die elders in deze krant staat. Vandaag spreken we met Freek van Kol, managerfinanciën en organisatie. De advertentie staat op pagina 6. Waar komt de servicecoördinator te wer ken? „In 's-Heerenhoek, op onze afdeling Tele- com-IT-Beveiliging. Dat zijn de drie acti viteiten waarmee deze afdeling zich be zighoudt. Op de hele afdeling werken 35 medewerkers. Servicecoördinator is een nieuwe functie. Paree B.V. Elektro-Tele- com is een gestaag groeiend familiebe drijf dat bestaat sinds 1930. Op dit mo ment staan er zeven vacatures open. Naast servicecoördinator zijn dat: soft ware engineer, projecdeider telecom, pro jectleider elektro, allround monteur brandmeldinstallatie, telecom engineer en werkvoorbereider industriële automa tisering. Wat houdt het werk van de servicecoördina tor in? „Hij houdt zich voornamelijk bezig met het aannemen van meldingen en storin gen, verzoeken om uitvoering van kort durende werkzaamheden en het inplan nen daarvan. Tot zijn taken behoort ook het bijhouden en inplannen van onder houdswerkzaamheden voor abonnemen thouders." Waar bent u naar op zoek? „Een commerciële, klantgerichte instel ling. iemand die communicatief vaardig is en goed kan organiseren. Wij sluiten geen mensen uit op basis van leeftijd. Er varing is een pre, verder is vooral belang rijk dat de sollicitant over de gevraagde vaardigheden beschikt en de juiste instel ling heeft. Bovendien moet hij passen in de bedrijfscultuur. Die is heel open, met ruimte voor eigen inbreng. Wij zijn bes te leerbedrijf van Nederland geweest. Flexibiliteit en bereidheid om mee te groeien met ontwikkelingen zijn hier heel belangrijk." Wanneer moet de nieuwe servicecoördina tor beginnen? „Het liefst gisteren!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51