Let goed op bij vooraf ingevulde aangifte Zekerheid is uiteigen regie is in! 4 WERKEN PENSIOENZAKEN Nergens in de wet staat dat iemand na pakweg 40 jaar werken met pensioen mag door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer De Belastingdienst vult steeds meer gegevens van tevoren in op de be lastingaangifte. Contro leer die gegevens goed. Want als de fiscus een fout maakt, ben je zelf verantwoordelijk. De aangifte inkomstenbelasting levert bij veel Nederlanders stress op. Er moeten allerlei gege vens worden opgezocht en inge vuld. De vooraf ingevulde aangif te (VIA) moet een deel van die spanning wegnemen. In de aan gifte over 2012 heeft de fiscus de spaartegoeden, leningen, aande lenbezit en de premie voor de ar beidsongeschiktheidsverzeke ring al ingevuld. Toch kun je als belastingplichtige niet achter overleunen. Als de fiscus foute getallen invult en jij laat die staan, dan kun je worden gecon fronteerd met een correctie (met rente) of zelfs een boete. Volgens de wet is de belastingplichtige namelijk zelf verantwoordelijk voor de aangifte en de juistheid daarvan. Het vooraf invullen van gegevens is dus slechts een servi ce van de fiscus. Ie mag hier niet blindelings op vertrouwen, al gaat het volgens de fiscus wel bijna altijd goed: „In bijna 99 pro cent van de gevallen, kloppen de getallen die er staan. Als we er gens over twijfelen, dan vullen we de gegevens niet in", zegt Paula Keun van de fiscus. De Consumentenbond is wat kri tischer; 2 jaar geleden onder zocht deze de juistheid van voor af ingevulde getallen en conclu deerde dat 9 procent niet klopte. De Belastingdienst behandelt de vooraf ingevulde gegevens alsof je ze zelf hebt ingevuld. „Als bij voorbeeld bepaalde freelance werkzaamheden niet staan inge vuld, dan is het onverstandig om te denken: daar kom ik lekker mee weg", zegt Ruud Zuidgeest van beroepsvereniging Register Belastingadviseurs. Goed controleren dus en aanvul len waar nodig. Anders loop je het risico door de mand te val len. „Het komt geregeld voor dat de Belastingdienst weet dat een openstaande post moet worden ingevuld, maar deze openlaat omdat we niet zeker zijn van de cijfers", zegt Keun. Wie opzettelijk een onjuiste of onvolledige aangifte doet, loopt het risico op een zogeheten ver- grijpboete. De hoogte daarvan hangt af van of er sprake is van opzet of grove schuld. Het ver schil tussen beide begrippen ligt heel subtiel. Opzet is willens en wetens handelen; bij grove schuld gaat het om verwijtbare nalatigheid of onzorgvuldigheid. Bij opzet bedraagt de boete de helft van de belasting die opzet telijk is verzwegen. Bij grove schuld is dat een kwart. Heb je inkomen uit sparen en beleggen niet of onjuist aangegeven? Dan is de boete nog hoger: 150 pro cent van de belasting die u opzet telijk hebt verzwegen; bij grove schuld 75 procent. Is de vooraf in gevulde aangifte wel gemakkelij ker als de belastingplichtige zelf verantwoordelijk is? „Ik vind van wel. Het is heel prettig dat bij voorbeeld de naam van de hypo theekverstrekker en bijbehoren de administratieve nummers al zijn ingevuld", stelt belastingad viseur Zuidgeest. reageren? Sjjr geld@depersdienst.nl PRESTATIEBEURS De kosten die een thuiswonende student (HBO of WO) maakt voor studie en levensonderhoud bedra gen volgens het Nibud (studentenonderzoek 2011-2012) gemiddeld: 603 euro voor een thuiswo nende en 1093 euro voor een uitwonende student. Studenten (HBO en WO) tussen de 18 en 30 jaar met de Nederlandse nationaliteit hebben recht op een basisbeurs van 95,61 euro voor thuiswonenden en 266,23 euro voor uitwonenden. De basisbeurs, een OV-kaart en de aanvullende beurs vormen de Prestatiebeurs. Alleen als het di ploma binnen tien jaar wordt gehaald, is het een gift. Gebeurt dit niet dan moet het gehele bedrag met rente in vijftien jaar worden terugbetaald in maandelijkse termijnen. Een aanvullende beurs is af hankelijk van het inkomen van de ouders. Waarschijnlijk verandert het huidige systeem van studiefinanciering en komt er een sociaal leenstel sel waarbij de basisbeurs vervalt en alle studiekos ten moeten worden geleend. Zie: www.nibud.nl en www.duo.nl. Theo Gommer Mijn vorige co lumn 'Met nie mand medelij den' viel niet bij iedereen in goede aarde getuige de ingezon den brieven en overige reac ties. De werkkop van toen was gelijk aan de kop van deze co lumn: 'Zekerheid is uit, eigen regie is in!' De meeste reacties raakten de kern van de pen sioenkwestie. Daarom wil ik er graag op ingaan. Overigens sta ik nog altijd 100 procent achter deze column, zowel wat be treft inhoud, woordkeus en adressering van alle doelgroe pen. Want neem het rapport van de commissie Goudswaard uit 2010. Dit concludeerde dat, als we het huidige pensioensys teem in stand willen houden, we 50 procent meer pensioen premie moeten betalen. Als we dat niet willen, getuige de pre miemaximering op het huidige niveau in het PensioenAk- koord, krijgen we beslist min der (zeker) pensioen, dat ook nog eens later ingaat. Ook de rapportage van het CBS van afgelopen jaar haal ik aan. Een 65-jarige leeft gemiddeld nog ruim 18 jaar. En op termijn kan dat nog oplopen naar 25 jaar en meer. Het CBS heeft ook onderzocht dat we van die 18 jaar nog 14 jaar in goede ge zondheid leven. Vertel mij dan niet dat het 'normaal' is dat een militair anno 2010 nog op 55 jaar met pensioen kan gaan. In 1957, toen de AOW werd geïntroduceerd, was juist 50 jaar werken het uitgangspunt. De AOW is het ultieme solida- riteitspensioen. De werkenden betalen voor de gepensioneer den. Het aanvullend pensioen van de werkgever is feitelijk ge woon sparen. Nergens in de wet staat dat iemand dus na pakweg 40 jaar met pensioen mag, dus ook niet als u op 16-ja- rige leeftijd bent begonnen met werken. Dat het u altijd is voorgehouden, is wat anders, maar wellicht bent u er ook wat 'te' gemakkelijk in gaan ge loven. Dus, of we betalen meer premie c.q. sparen zelf meer, of we werken langer en harder door. En zelfs dan nog halen we de vroeger beloofde, goud gerande pensioenen niet. Van mijn ouders heb ik geleerd dat, als het economisch tegen zit, je juist harder moet wer ken in plaats van minder. Har der werken is ook bijleren of omscholen. Ook ik ben in 'pen- sioenland' terechtgekomen, met een opleiding die ik met een lening betaalde. Als niet-er- varen algemeen jurist kon ik toen geen baan vinden. Toen ben ik nog op m'n 35e alsnog advocaat geworden. Ik moest gewoon alle examens doen en was de eerste drie jaar formeel stagiair-advocaat. Ook heb ik onlangs het examen Wft Pen sioenverzekeringen gedaan, omdat de wetgever dit oplegt. Zo kan iedereen iets doen om kansrijker te worden op de ar beidsmarkt Géén kwestie van kunnen, maar van willen. Waarom lees ik nooit dat werk nemers aanbieden meer uren te gaan werken? Tegen hetzelf de salaris dan? Tot slot: dat mij zelfs werd ver weten 'vriendelijk' lachend op de foto bij mijn column te staan, ontlokte mij dan wel weer een glimlach. De overige 'persoonlijke' verwijten accep teer ik, ik was tenslotte zo 'scherp aan de pen'. Blijft u ove rigens vooral doorgaan met rea geren. Maar realiseert u zich wel dat ik 'maar' de boodschap per ben. Voor uw eigen pen sioen bent u toch echt zelf ver antwoordelijk. Mr. Theo Gommer is pensioendeskundige

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50