CURACAO Geen taboes bij overleg in de polder KR AS.NL Beginnende hooligan harder aangepakt BOEK ONLINE of bel 0900-9697 4 BINNENLAND Een radar legt de bodem bij het hunebed van Borger bloot. Liggen er lichamen? TOP-accommodaties bij KRAS.NL Het is gedurfd, maar ik denk echt dat er menselijke resten onder die vloer liggen prijzen. SANTA CATHARINA Pearl of the Caribbean* WILLEMSTAD Trupial Inn Hotel*** Zie www.kras.nl/25310 Zie www.kras.nl/25809 Zie www.kras.nl/25796 serveringskosten en Calamiteitenfonds. Voor de mi "iX Ga voor het volledige aanbod naar: www.kras.nl/zon-curacao Werkgevers en werknemers laten zich niet opjagen door de tijdsdruk die het kabi- net-Rutte II wil opleggen door Wilko Voordouw DEN HAAG - Geen taboes en vooral geen tijdsdruk. Met die boodschap richting kabinet hebben de vakbon den en werkgevers gisteren hun eerste formele polderoverleg in de Stichting van de Arbeid afgerond. De komende weken gaan de vak bonden FNV, CNV en MHP sa men met werkgeversorganisaties VNO-NCW, MKB-Nederland en LTO praten over kwesties als ont slagrecht, de duur van de WW, de Participatiewet en de flexibili sering van de arbeid. „Er is geen enkel taboe", bezweren werkge vers en werknemers. Doel is om 'zo spoedig mogelijk' te komen tot een pakket maatrege len, dat met het kabinet bespro ken gaat worden. Al sinds decem ber voeren de zes partijen regel matig overleg. „Maar nu hebben we de bouwstenen, het cement en de steigers. Wat ons betreft kan het grote uitruilen nu begin nen, zodat dit land weer vertrou wen in de toekomst kan krijgen", aldus voorzitter Bob van der Wal van vakcentrale MHP. Het kabinet heeft haast en wil ei genlijk dat het hele proces voor 1 april wordt afgerond. Mede om dat Brussel voor 1 mei een begro ting voor 2014 wil zien. Maar, en dat is een succes voor FNV-voor- man Ton Heerts, ook voorman Bernard Wientjes van VNO-NCW noemt de problemen te groot om een einddatum te noemen. „We nemen de tijd die nodig is." Ton Heerts waarschuwt Rutte: „Ik zeg: na 1 april is er een 2 april." waarom zou je meer betalen den haag - Een voetbal hooligan die zich voor de allereerste keer misdraagt, kan direct al een sei zoen lang worden geweerd uit een stadion. De regering wil de Voetbalwet aanscherpen. Nu is het zo dat beginnende relschop pers doorgaans een paar wedstrij den uit een stadion worden ver bannen. Pas bij herhaling kunnen ze zwaardere straffen krijgen. Burgemeesters kunnen hooligans verbieden om bij wedstrijden in de omgeving van het stadion te komen. Dat gebiedsverbod kun nen burgemeesters 90 dagen op leggen, maar die dagen hoeven niet langer aaneengesloten te zijn. Burgemeesters gaan alleen over het thuisstadion. Rechters kun nen iemand weren uit alle sta dions in Nederland. Dat kan maxi maal 2 jaar, maar minister Opstel ten wil dat verlengen naar 5 jaar. door Paul Bots borger - Is het een vossenhol, of zijn het menselijke resten? De dis cussie loopt hoog op tijdens een overleg tussen archeologen in het Hunebedcentrum in het Drentse Borger. Op een groot scherm zijn zojuist de beelden geprojecteerd van een grondscan. Beelden die geofysicus Dick van der Roest en kele weken geleden maakte rond Nederlands grootste hunebed, de D27 in Borger. Het is niet de eerste keer dat Van der Roest een scan maakt bij het hunebed. In 2010 deed hij er ook al eens onderzoek. Hij legde een keienvloer bloot die nog vrijwel intact is. Onder die vloer zag hij 'objecten'. Nader onderzoek was nodig, zo werd geconcludeerd. En kele weken geleden was het zover en had Van der Roest de mogelijk heid om ongestoord rond te lopen met zijn nieuwste sterk verbeter de scanner: de Infraradar die zijn bedrijf GR Frontline ontwierp voor netwerkbeheerder Alliander. Bedoeld om kabels te vinden bij graafwerkzaamheden. „Het is misschien een gedurfde uitspraak, maar ik ben er echt van overtuigd dat er menselijke resten onder die vloer liggen", stelt de geofysicus. „De beelden die ik zie, zijn vergelijkbaar met beelden die ik eerder heb gemaakt in kerkvloe ren. Plaatsen waar vervolgens op gravingen zijn gedaan, en waar ook echt menselijke resten zijn ge vonden. Daarom durf ik nu ook zo stellig te zijn." De opgetrommelde archeologen zijn kritisch en voorzichtig. Dat de ondergrond anders is dan die in de omgeving, kan ook ver klaard worden door het feit dat het hunebed jarenlang de onder grond heeft afgeschermd. De vlek ken op het radarbeeld kunnen theoretisch gezien ook boomwor tels of een oud vossenhol zijn, stellen ze. Kritisch of niet. „Je Geofysicus Dick van der Roest hebt wel iets te pakken op zo'n veertig tot zeventig centimeter on der de grond", erkent een aanwe zige Groningse hoogleraar archeo logie die niet met zijn naam in de krant wil. Gepleit wordt voor ver gelijkend onderzoek onder ande re hunebedden. De hoogleraar is enthousiaster over een andere vondst van de ra dar. Die heeft de contouren bloot gelegd van de zogeheten 'dekheu- vel'. De heuvel die bij de bouw van het hunebed over de stenen werd aangebracht maar in de voor bije vijfduizend jaar is verdwe nen. Op radarbeelden is een lich te cirkel te zien rond het hune bed. Een teken dat er in het verle den in de bodem is gerommeld. De radar laat nog iets zien. Een soort puntjes die rond het hune bed oplichten. „Kransstenen", denkt directeur Hein Klompma ker van het Hunebedcentrum. Veel hunebedden hebben zo'n extra krans van stenen. In Borger zijn die echter tijdens eerdere on derzoeken nooit gevonden. Ook nu zullen de stenen zelf niet ge vonden worden, maakt Van der Roest duidelijk. De vlekjes op de radarbeelden laten zien dat de on dergrond er afwijkend is, maar dat er geen steen meer ligt. „Die kleinere stenen waren in later tij den aantrekkelijk bouwmateriaal. Ik denk dat ze zijn weggehaald. De gaten zijn opgevuld met ander materiaal, en dat zie je op de scans." De geofysicus tekende de stenen in op zijn scan. Het levert volgens directeur Klompmaker een 'zeer aannemelijk' plaatje op. De archeologen zijn beroepsmatig minder stellig, maar sluiten niet Kleinschalig en rustig gelegen bungalowpark op ca. 6 km van Willemstad. Geniet van de parelwitte stranden, het tropische klimaat, de Caribische keuken, een schitterende onderwaterwereld en ontdek de kleurrijke hoofdstad Willemstad! Boek onderstaande accommodaties inclusief autohuur! Beschikt over een privéstrand en ligt aan één van de beste duik- en snorkelplaatsen. Geheel gerenoveerd, kleinschalig hotel in de rustige woonwijk van Willemstad. V*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4