Stoomcursus in keuken Chelsea 34 SPORT BOUDEWIJN ZENDEN Ik heb altijd een bepaald verantwoor delijkheids gevoel gehad. den kans, met een opmerkelijke carrièremo ve. Zenden kwam zijn voormalige trainer bij Liverpool, Rafael Benitez, bij toeval te gen rond een benefiet wedstrijd in Qatar. Die vroeg of hij interesse had om in de toe komst samen te werken. Twee weken later werd de Spaanse coach aangesteld bij Chel sea, als opvolger van de op straat gezette Ro berto Di Matteo. Zijn assistent: Boudewijn Zenden. „Benitez belde me 's avonds om acht uur op. Of ik de volgende dag om één uur in Londen kon zijn. Om samen te beginnen bij Chelsea. Moest ik halsoverkop vanuit Maastricht'een vlucht boeken. Het sprak me meteen allemaal enorm aan. Ik kan een hoop ervaring opdoen bij een grootmacht als Chelsea, een club die bekend terrein is. Ik ken de Premier League. Ik kan leren van Benitez, een topcoach die prijzen heeft ge wonnen. En Londen is m'n tweede thuis, ik heb er sinds 2002 een appartement. Het was een vrij gemakkelijke keuze." Nee, visioenen van een carrière als trainer had hij vroeger zelden of nooit. Daar dacht hij, levend van wedstrijd naar wedstrijd, ge woon nog niet over na. Anderen zagen wel dat hij een geschikt profiel zou kunnen heb ben. Steve McClaren, coach in zijn jaren bij Middlesbrough, noemde hem ooit 'het ce ment van de spelersgroep'. Hij roemde daar mee, zonder het letterlijk zo uit te spreken, zijn sociale en communicatieve vaardighe den. Benitez kwam jaren later bij Liverpool met een soortgelijke variant waarin hij Zenden prees als 'de lijm' van zijn ploeg. „Wellicht heeft het altijd wel een beetje in me geze ten. Vroeger, op de sportschool van mijn va der, gaf ik al judoles aan kinderen. Ik had de zwarte band, was veelvoudig Limburgs kam pioen. Dan kun je anderen wel iets leren. In mijn voetbaljaren gaf ik geregeld gasttrainin- gen aan jeugdteams. Ik heb altijd een be paald verantwoordelijkheidsgevoel gehad. Dat heeft, denk ik, Benitez ook wel gezien." De entree bij Chelsea had, op z'n zachtst gezegd, een stuk minder turbulent kunnen zijn. Zenden, die als (nog) ongediplomeerde assistent op de rij achter de bank moet zit ten, bevindt zich niet in het oog van de storm. Zijn chef des te meer. Veel fans van The Blues waren ontgoocheld dat Chel- sea-tsaar Abramovich zelfs Roberto di Mat teo durfde te ontslaan, de coach die zijn gro te droom - de kroon van de Champions Lea gue - had waargemaakt. De woede werd alleen maar groter toen uit gerekend Benitez werd ingevlogen. Voor veel Chelsea-fans niemand minder dan de aartsvijand. Zenden: „Liverpool en Chelsea hebben veel beladen wedstrijden tegen elkaar gespeeld. Waarin Benitez vaak wist te winnen. Zo zijn er fricties ontstaan. Nu zie je dat een deel van de fans de strijdbijl heeft begraven. Een ander deel niet. De pers licht dat alle maal eruit. Dat is voor ons niet altijd even gemakkelijk werken." Het kan zijn enthousiasme nauwelijks tem peren, integendeel. Bolo leidt trainingsvor- men, neemt talenten onder zijn hoede, maakt wedstrijdanalyses, geeft feedback aan de coach. En jubelt stiekem als er een one ven aantal spelers is: dan kan hij, de rasvoet baller, meedoen met het partijtje. Hij had zich geen betere stoomcursus kunnen wen sen, als de matroos die overal de geheimen van het schip leert kennen om ooit,'wel licht, zelf als kapitein op de brug te staan. Zo ver wil hij nog niet kijken. Zijn contract bij Chelsea loopt tot het einde van het sei zoen en Boudewijn Zenden weet als geen ander dat in de voetbalwereld van de ene op de andere dag alles kan veranderen. Het tv-werk blijft een uitdaging en hij wil ook graag in Zeist het diploma coach betaald voetbal halen. Waarheen het lot hem straks weer voert, hij ziet het wel. Eén ding is ze ker: wat hij nu doet is voorlopig the next best thing. „De ervaring die ik nu opdoe, kan me al leen maar verder helpen. Dit is de ideale ma nier om in de keuken te kijken." Roel Wiche Als sociaal vaardige voetbalprof was hij vaak het cement van een spelersgroep. Nu krijgt Boude wijn Zenden een gouden kans om te ontdekken of hij ook het DNA van een trainer heeft. Met een stoomcursus op het hoogste podium, bij Chelsea FC. Soms gaat hij gewoon te voet naar het sta dion. Waarom niet? Vanaf zijn appartement aan de Thames, waar hij bijna de boten kan aanraken, loopt hij door de kleurrijke stra ten van Chelsea, de trendy wijk in Londen waar filmsterren en popiconen graag flane ren langs prachtige Victoriaanse huizen. Hal verwege passeert hij Kings Road, waar ooit de Sex Pistols de stormachtige opkomst van de punkbeweging regisseerden. Daarna de spoorlijn over en langs Butcher's Hook, de pub waar Chelsea FC in 1905 werd opge richt. En dan doemt het blauwe paleis op, Stamford Bridge, dat eigenlijk in buurwijk Fulham ligt.' Tien minuten duurt de wandeling, meer niet. Boudewijn Zenden (36) kan de route dromen, want hij heeft zijn huis in Londen nooit meer verkocht na zijn jaren als prof voetballer bij Chelsea (2001-2003). Alsof hij diep van binnen, onbewust, wist dat het lot hem ooit terug zou voeren naar een van de grootste en machtigste clubs van Engeland, winnaar van de Champions League. Niet als de dynamische, creatieve speler op de linker flank, maar als de debuterende (assis tent-trainer die benieuwd is naar zijn ei gen horizon. „Ik zet mijn eerste stappen als coach en mijn inbreng hier is meteen heel gevarieerd. Dat is ook het leuke eraan. Zo zou ik het ook bij een bedrijf willen doen. Twee maanden lang op elke afdeling mee draaien, overal kunnen snuffelen, op alle fronten." Het liefst had hij nog tot in de eeuwigheid willen blijven voetballen. Bolo, zoals hij in het buitenland steevast wordt genoemd, was altijd vooral een pure liefhebber, een ar tiest in het theater van het volk. In naam profvoetballer, in zijn hart het jongetje dat met zijn vriendjes tot 's avonds laat partij tjes speelt in de parken van Maastricht, in de schaduw van de monumentale stads muur. Het leidde tot 54 interlands voor Oranje en een tournee lang een indrukwek kende serie clubs, van Barcelona tot Liver pool. Maar ook Boudewijn Zenden wordt ingehaald door de tijd. Na zijn vertrek anderhalfjaar geleden bij Sunderland, zijn laatste club, was hij nog op proef bij Celtic en Blackburn Rovers, maar tot een contract leidde dat niet Intussen kreeg hij steeds drukker als tv-analist, in de voetsporen van zijn vader Pierre, die ruim veertig jaar sport- commentator was bij de NOS. „Zelf voetbal len is natuurlijk het allermooiste. Maar als dat er niet meer in zit ga je op zoek naar, hoe noem je dat, the next best thing. Ik stond open voor alles." In november vorig jaar kwam plots een gou- Boudewijn Zenden doet als assistent-trainer veel ervaring op bij Chelsea, foto Kerim Okten/EPA Boudewijn Zenden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 36