ZEELAND 25 Dinsdag 12 maart Tja ik ben nu eenmaal een echte Hollander met een sterk nationaal gevoel Woensdag 13 maart Donderdag 14 maart Wel wat onwennig, stijf in het pak tussen de toeristen ZATERDAG 16 MAART 2013 in de cruisemarkt dus moeten wij er bij zijn. Ik wist op voor hand dat in de planning ik het nooit zou kun nen halen om tijdig aanwezig te zijn, onze vrouwelijke collega heeft de taken waargeno men en dus Zeeland zit er bij. 's Avonds een hapje gegeten met de vertegen woordigers van Zeeland, Riga en Tallinn en om middernacht naar bed. Na het ontbijt een taxi in en via het drukke ochtendverkeer van Miami op naar de beurs, de afstand is maar een paar mijl maar net iets te ver om te lopen. Komt nog bij dat je met de ze hitte na een paar minuten lopen druipnat bent van het zweet. Op de beurs is het al vroeg redelijk druk in de ochtend ben ik met een collega een ronde gaan doen op de beurs. Er staan standhouders uit alle hoeken van de wereld, van Korea en Ja pan tot Duitsland, Marokko, Canada, noem maar op alles staat er en een ieder doet zijn best om de rederijen te verlokken om hun ha vens aan te lopen. Het is altijd weer een goed gevoel als je van een afstand het grote knal oranje Holland Paviljoen ziet staan, een stukje nationale trots in den vreemde. Tja ik ben nu eenmaal een echte Hollander met een sterk nationaal gevoel. In de middag hebben we drie afspraken gehad met rederijen, die het nodige huiswerk meege geven hebben, zo moeten er berekeningen ge maakt worden voor schepen, we moeten een aantal dagtochten binnen het Zeeuwse her zien en men wil garanties van ons voor gid sen die hun Spaans, Frans en Italiaans beheer sen. Dit laatste wordt nog een uitdaging. Om 16.00 uur begint ons Happy Hour, dit is een kleine receptie georganiseerd door de Ne derlandse bedrijven op de beurs voor hun scheepvaartklanten. Alex Nelis foto Lex de Meester hotel om opgehaald te worden door onze agent, het is al bloedheet en daar sta je in je pak gereed om naar het Nederlandse consu laat te gaan. We hebben afgesproken met de consul-generaal en de Senior Commercial Of ficer om een presentatie te geven over Zee land, de havens en de toeristische attracties in onze provincie. Steeds meer cruiserederijen en organisaties melden zich bij het consulaat om informatie over Nederland en de trekpleis ters te krijgen, dus vonden we het een goed idee een presentatie en foldermateriaal over Zeeland op het consulaat te hebben. De ontvangst bij de consul-generaal is hartver warmend, een stukje Nederland in de USA, ge weldig, een dame met een meer dan helder vi sie die een ambitie heeft om Nederland op de kaart te zetten. Geweldig. Na de presentatie gaan de gesprekken door over promotie in z'n algemeenheid en het mooie product dat Ne derland heet. In totaal bijna twee uur gespro ken, de consul weet voldoende en zal Zeeland en Vlissingen in haar promotie meenemen en verder gaan wij mee in alle mailinglijsten naar rederijen en promotie organen in de USA Hierna door naar een bespreking met een crui se rederij die belangstelling heeft voor Zee land, afspraak is pas om 15.00 uur, dus tijd voor een kop soep aan de bay side in Miami, geweldig mooie lokatie aan het water, wel wat onwennig, stijf in het pak tussen de toeristen, samen met de commerciële man van het ha venbedrijf. Alex Nelis Na de lunch door naar de afspraak waar we ontvangen worden door een oude bekende, een Griekse Amerikaan die ik 'door vele vakan ties in Griekenland' in het Grieks kan begroe ten en de sfeer is meteen goed. We praten over veranderende markten in cruise, de crisis en hoe kosten te besparen, door de nieuwe op zet van gebruik van de terminal te maken aan de buitenhaven van Vlissingen en de reductie van havenkosten door Zeeland Seaports is de interesse geprikkeld om een paar proefbereke- ningen te maken voor schepen die vlissingen kunnen aanlopen. Na de meeting door naar Miami Beach, hier is een vergadering om 16.00 uur met de leden van Cruise Europe, dit is de branche-organisa tie van cruisehavens in Europa. We zijn lid Een drukke dag op de beurs, veel mensen ge zien, vier rederijen gesproken en aardig wat huiswerk mee gekregen voor scheepsbereke- ningen, dagtochten en wat al niet meer. Het was een leuke dag waarin op momenten de meligheid ook wel eens toe heeft geslagen, las tig als je met een paar man de slappe lach krijgt, terwijl je met een serieuze bespreking bezig bent. Met de vertegenwoordiger van Zee land Seaports hebben we ondertussen heel wat reders gesproken en als iets duidelijk is dan is het wel dat we als Vlissingen een serieu ze speler in de cruisemarkt zijn. De laatste dag van de beurs. We komen een oude bekende tegen van de Holland America Line, dus gelijk naar onze stand en onder het genot van een bakje koffie bespreken we de laatste havenontwikkelingen van Vlissingen en de Vlissingse buitenhaven. We krijgen de bevestiging van de aanloop voor een schip in Vlissingen in 2014 september, yes dit soort dingen willen we horen. Concreet zijn er nu vijf aanlopen voor Vlissin gen bevestigd en moeten we solliciteren bij drie rederijen waarbij havenkosten, mogelijk heden voor excursies en het leveren van veel talige gidsen een belangrijke rol spelen. We sluiten vandaag iets eerder dan gebruike lijk, om 14.30 uur is het gedaan, Cruise Europe Miami zit er op. We kijken terug op een ge slaagde week waarbij de samenwerking met havenbedrijf Zeeland Seaports zeker zijn vruchten heeft afgeworpen. Morgen vertrekken we naar Nederland en dui ken we waarschijnlijk het koude weer in. Alex Nelis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27