4 'H Schonknecht legt nu vlekkeloos de eed af Rechtbank: tbs'er na 19 jaar vrij DE VIJF TROEVEN VAN ZEELAND MASSA-EVENEMENT A 'Geen banen extra als gerechtshof zaken behandelt in Middelburg' Met het evenement Dam7 heeft Zeeland er weer een toeristentrekker bij. 18 ZEELAND Tongzoen 'm ZATERDAG Maikel Harte oe kan dat nou? Dat je voor een verkrachting een werkstraf krijgt?' Heb je dat ook gelezen in de krant?' Als je als advocaat door het le ven gaat dan heb je af en toe wat uit te leggen op verjaarda gen en ik kan me nog een ver jaardag herinneren waarop ik deze vragen kreeg van een ver ontwaardigde vriendin. Er had toen net in die week in de krant gestaan dat een jongeman tot een werkstraf was veroordeeld, omdat hij in een discotheek een meisje had gedwongen tot tong zoenen. Dat het 'slechts' om een tongzoen ging had deze vrouw niet gelezen, althans, dat bleek toen ik haar dat zei. Ze ge loofde me niet eens, want een tongzoen, dat kon volgens haar nooit een verkrachting zijn. Toch bepaalde de Hoge Raad in 1998 in het 'tongzoen-arrest' dat ieder seksueel binnendringen van het lichaam, dus ook een tongzoen, moest worden gezien als verkrachting. En dus von den jarenlang veroordelingen voor verkrachting plaats we gens het dwingen tot een tong zoen. Op dat oordeel is altijd kri tiek geweest en daar komt de Hoge Raad nu dus op terug. De raad vindt nu dat het bestempe len van een tongzoen als ver krachting in strijd is met het al gemene taalgebruik, en stelt bo vendien dat het eigenlijk on rechtvaardig is dat iemand van wege een tongzoen de vermel ding van een verkrachting op zijn strafblad krijgt. Want zo'n vermelding heeft grote maat schappelijke gevolgen. Het blijft dus strafbaar, maar het zal een minder zwaar beladen bena ming krijgen. Qua straf zal het wel op een werkstraf uit draaien. Over het krijgen van een werkstraf na een gedwon gen tongzoen doet trouwens een mooi verhaal de ronde. Een wat zenuwachtige jongeman moest jaren geleden hier bij de politierechter verschijnen en be kende al toen hij binnenkwam. De wat nurkse politierechter maakte haast en veroordeelde hem meteen. „U heeft het ge daan, tongzoenen, 40 uur!" „40 uur?!" zei de jongeman, „maar Edelachtbare, dat klopt niet, het duurde nog geen twee minu ten! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ben Jansen MIDDELBURG - De tweede installa tie verliep vlekkeloos. Carla Schonknecht is gisteren opnieuw beëdigd als gedeputeerde. Op nieuw, omdat in januari bij het af leggen van de eed van alles mis ging- De statengrifïie liet commissaris van de koningin Karla Peijs de ver keerde tekst uitspreken en Schon knecht hief haar linkerarm op en zei 'allemachtig' in plaats van 'al machtig' bij de bekrachtiging van de eed. Misschien speelde bij die laatste twee onvolkomenheden een rol dat Schonknecht bij het af leggen van de eed haar kleindoch ter Veerle op de rechterarm droeg. Hoe dan ook, Veerle was gisteren voor alle zekerheid thuisgebleven en de herbeëdiging - ook voor al le zekerheid geadviseerd door een staatsrechtgeleerde - onder lei ding van Peijs' opvolger Han Pol man ging volgens het boekje. Schonknecht (WD) is in het da gelijks provinciebestuur de ver vanger van haar partijgenoot Sjoerd Heijning die in december overleed. Op de plaats van Schon knecht in de VVD-fractie zit nu Piet de Putter uit Kortgene. DEN HAAG - Ook al zou het ge rechtshof in Den Bosch hoger be roepszaken behandelen in Middel burg, dan betekent dat niets voor de werkgelegenheid. Dat zegt president Ronald Philip- part van het gerechtshof Den Bosch. Hij benadrukt dat het uit gangspunt blijft dat het gerechts hof zaken behandelt in het Paleis van Justitie in Den Bosch. „In bij zondere omstandigheden kunnen we besluiten om zaken te doen in Middelburg. In de praktijk zal dat zich zelden voordoen." Als het ge rechtshof een zaak in Middelburg behandelt, reizen raadsheren naar Middelburg, werken vanuit de rechtbank en gaan daarna terug naar Den Bosch. „Het enige voor deel is dat burgers die bij de zaak zijn betrokken niet ver hoeven te reizen." Minister Ivo Opstelten (Justitie) zei deze week dat het voor de hand ligt dat het gerechts hof Den Bosch hoger beroepsza ken met een groot Zeeuws belang in Middelburg behandelt. „Er -zit niet zoveel licht tussen wat de mi nister en ik hebben gezegd. Ook toen Middelburg tot het ressort Den Haag hoorde, zijn zelden za ken in Middelburg behandeld." SurfTestiin mikt door Cornelleke Blok en René Schrier SCHARENDIJKE - Naar verwachting komen in de tweede week van september ongeveer vijftigdui zend mensen naar de wereldtop op het gebied van windsurfen kij ken. Die surfers, in het jargon ri ders, bestrijden elkaar op het Gre- velingenmeer aan de Brouwers- dam. Het is dit jaar de eerste keer dat het evenement op die locatie gehouden wordt, maar het is de bedoeling er een jaarlijks terugke rend evenement van te maken. Stilletjes hoopt initiatiefneemster en organisator Pieternel van der Linde het evenement over een jaar of drie uit te bouwen met een kitesurfevenement aan de Noord - zeezijde van de Brouwersdam. Maar dat is dan aan de onderne mers daar. In totaal 120 tot 140 riders komen tegen elkaar in het strijdperk op de disciplines freestyle en slalom. Allemaal goed en gratis zichtbaar voor het publiek aan de kant. In talrijke grotere en kleine ten ten is gedurende de wedstrijd- week van 7 tot en met 14 septem ber van alles te zien. Van clinics en demonstraties tot optredens van bands en een openluchtfilm. Het is de bedoeling dat de plaatse lijke surfers Davy Scheffers uit Zierikzee en Rick Jendrusch uit Scharendijke ook aan de wed strijd meedoen. Sinds deze week is er definitief groen licht voor het evenement. Er is al overleg geweest met on der meer de gemeenten over aller lei zaken rond de organisatie. Zo kan bijvoorbeeld een beroep wor den gedaan op het rampenplan dat ook wordt gebruikt voor Con cert at Sea. Het is de bedoeling van Van der Linde om in samenspraak met on dernemers van Schouwen-Duive- land en Goeree-Overflakkee arran gementen op te zetten. „Mas sa-evenementen als Concert at Sea en nu het nieuwe surfevene- ment Dam7 zijn geweldig voor Zeeland. Het zijn de parels in het toeristische product dat Zeeland aanbiedt." Het is duidelijk, directeur Patrick Polie van Promotie Zeeland Del ta, is wel in zijn nopjes met het nieuwe initiatief op de Brouwers- dam. „Het is een evenement met een hippe uitstraling en het past pre cies in de manier waarop de Brou wersdam wordt neergezet." Zeeland heeft een handvol mas sa-evenementen in de buiten lucht waar enkele tienduizenden bezoekers op afkomen. Natuurlijk trekken het Zeeland Nazomer Fes tival en bijvoorbeeld Film by the Sea ook tienduizenden bezoekers, maar verspreid over verschillende dagen in afzonderlijke ruimten. Hoe anders is dat met Concert at Sea, de grote Sail De Ruyter, die eens in de vijf jaar gehouden wordt of het bevrijdingsfestival in Vlissingen. Daar kun je vaak let terlijk en figuurlijk niet omheen. De VW-directeur vindt dat voor al Concert at Sea een goed voor beeld is van het stimuleren van de Zeeuwse economie. „De orga nisatie gaat met allerlei onderne mers verschillende arrangemen ten aan en dat werkt heel goed. Van zo'n weekeinde profiteert de wijde regio en dat in een juni maand die meestal niet zo vet is." Ook de Kustmarathon geeft de Zeeuwse economie een flinke im puls, zo bleek onlangs uit onder zoek van bureau Trequar- tista-NHTV, in opdracht van de provincie Zeeland. Bezoekers in de gemeenten Schouwen-Duive- land, Noord-Beveland en Veere ga ven tijdens de tiende editie, begin oktober vorig jaar, 489.439 euro extra uit. door Emile Calon MIDDELBURG - Na negentien jaar mag een Terneuzenaar (39) de tbs-kliniek verlaten. De Middelburg se rechtbank vindt namelijk dat zijn tbs moet worden opgeheven. De opheffing gebeurt tegen de uit drukkelijke zin in van het Open baar Ministerie en de tbs-kliniek. Zij menen dat de Terneuzenaar nog steeds een gevaar vormt voor de maatschappij en pleitten daar om voor de verlenging van de tbs met wederom twee jaar. Zijn tbs is de afgelopen tijd steeds met twee jaar verlengd. De Terneuzenaar werd op 11 fe bruari 1994 veroordeeld door de Middelburgse rechtbank omdat hij op z'n achttiende, na een dief stal, iemand had geprikt met een mes. Hij kreeg een celstraf en tbs. Die tbs vooral omdat hij gedrags problemen heeft. Momenteel zit de Terneuzenaar al meer dan de helft van zijn le ven in een tbs-kliniek. Hij ver blijft op een zogenoemde longstay-afdeling en wordt daar niet behandeld. Hij mag het ter rein van de kliniek niet verlaten. De rechtbank meent dat het moei lijk is om in te schatten of de Ter neuzenaar weer geweld zal gebrui ken tegen anderen. Daar komt nog eens bij, aldus de rechters, dat de man goed reageert op de medicijnen die hij krijgt. Ook stellen ze dat de man de afge lopen jaren helemaal niet heeft kunnen bewijzen hoe het met hem gaat, omdat hij van de kli niek nooit met verlof mocht. De rechters wijzen er ook op dat de ze man, toen hij zijn misdaad uit voerde, een adolescent was. Om dat hij niet wordt behandeld zou de Terneuzenaar, aldus de recht bank, een levenslange straf uitzit ten. En dat is in strijd met het Eu ropees Verdrag voor de Rechten van de Mens. De Terneuzenaar komt niet per direct vrij. De recht bank heeft bepaald dat de tbs-kli niek hem de komende periode moet begeleiden. Zijn advocate wilde gisteren geen commentaar geven. „Dat is niet in het belang van mijn cliënt." Het OM legt zich niet neer bij de uitspraak en gaat in hoger beroep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 20