70 PIANO'S Vier gewapende mannen plegen brute overval op juwelier in Sluis ZEEUWS-VLAANDEREN 21 ACUSTICA Vlaketunnel drie nachten dicht voor onderhoud The Delta Saints spelen rauwe blues in Porgy Zeventigplussers kunnen sinds gisteren een rijbewijskeuring ondergaan in De Veste in Terneuzen. Iedere zondag open Spinningmarathon voor Alpe d'Huzes 106 initiatieven in race Kroonappels Tentoonstelling licht bij La Vie en Rose ZATERDAG 16 MAART 2013 de eigen omgeving i door Tom Scheele TERNEUZEN - Wie de zeventig is gepasseerd moet iedere vijfjaar een rijbewijskeuring ondergaan. Of u nu wilt of niet, het is ver plicht. En dus rest ook Henk Pullens (71) niets anders dan deze vrijdagmid dag als een van de eersten het ka mertje van arts Gulsher Khaliq in dienstencentrum De Veste bin nen te lopen. „Ik merk niet dat ik iets mankeer, dus zal er ook wel niets aan de hand zijn. Ze zouden de leeftijd voor deze keuringen wat mij betreft kunnen verhogen naar 75. Tot die tijd is het een was sen neus." Khaliq is het daar niet mee eens. „Ik zie vaak genoeg mensen van tussen de 70 en 75 die iets mankeren. Vaak zijn het dan de ogen. Die zijn toch belang rijk tijdens het rijden, niet?" De arts zit voor het eerst in De Veste. Vanaf nu kunnen zeventig plussers elke derde vrijdag van de maand in het dienstencentrum te recht voor een keuring. Hij vraagt Pullens om zijn rijbewijs. „Als hij een bril op moet hebben tijdens het rijden, komt er op zijn rijbe wijs een V te staan. Zo kan een agent een boete geven als iemand zijn bril niet op heeft." Naast de ogen meet Khaliq ook de bloeddruk van Pullens op en hij bekijkt of hij diabetes heeft. Ie dereen die moet worden gekeurd, moet daarom ook een potje urine meenemen. Khaliq doet er een stripje in en kan zo aflezen of Pul lens' bloedsuikerspiegel te hoog is. „Diabetes kan veel complica ties aan de ogen met zich mee brengen, dus daar let ik op." De keuring kost Pullens 25 euro. „Sommige patiënten zijn voor de ze keuringen verzekerd. Dan geef ik een bonnetje mee. Maar meest al moeten ze gewoon zelf beta len", zegt Khaliq. De hal van De Veste, die vandaag als wachtkamer dient, zit inmid- Zeventigplussers moe ten verplicht eens in de vijf jaar een keuring ondergaan voor be houd van het rijbewijs. dels aardig vol. „Mensen van onze generatie zijn altijd te vroeg", zegt een wachtende mevrouw la chend. „Ik ben toch wel een beet je zenuwachtig. Ik durf ook al niet meer te fietsen. Als ik dan mijn auto ook nog kwijt raak, ben ik helemaal niet meer mobiel. En lopen wordt ook al steeds moeilij ker als je ouder wordt." De meesten zijn er niet bang voor dat het autoritje naar de keuring hun laatste was. „Waarom zou je zenuwachtig zijn", vraagt Roel Jans zich af. „Ik rijd al vanaf 1957 zonder schrammetje. Dan zal ik het de komende jaren ook nog wel kunnen, neem ik aan." De reden dat Jans naar De Veste komt voor zijn rijbewijscheck is simpel. „Bij een huisarts ben je al gauw vijftig euro kwijt. Daarnaast moet je bij de gemeente ook nog geld betalen voor een formulier dat je moet meenemen." Pullens deelt die mening. „Het is geldklopperij. Het kan allemaal goedkoper. Oudere mensen ko men toch al vaak bij de huisarts. Laat die gewoon een keer per jaar of twee jaar beoordelen of ie mand een check nodig heeft." Een uurtje later komt Pullens nog maals binnengewandeld. „De arts is iets vergeten te tekenen. Dus kom ik maar even terug. Anders krijg ik die brief gewoon weer te rug, kan ik straks weer 25 euro be talen." Hij begeleidt zijn commen taar met een knipoog. AANDACHTSPUNTEN BIJ RIJBEWIJSKEURINGEN VOOR ZEVENTIGPLUSSERS Wie een rijbewijskeuring krijgt, moet eerst een formulier ophalen bij het stadhuis. Dit moet aan een zijde zelf worden ingevuld. De an dere zijde is voor de arts. Het deel dat u zelf moet invullen bestaat uit vragen over uw gezond heid. Denk hierbij aan het gebruik van medicijnen of de effecten van een beroerte. Op deze vragen kan alleen 'ja' en 'nee' worden geant woord. Als er op een vraag 'ja' is geant woord, gaat de arts hier nader op in. Er wordt gekeken of er risico's voor het besturen van een auto zijn, die te maken hebben met de ingevulde gegevens. De arts kijkt bij binnenkomst of de persoon nog goed kan lopen en of hij zichzelf kan identificeren. Daarna wordt de bloeddruk geme ten. Volgens arts Gulsher Khaliq is die in veel gevallen hoog. Daarom probeert hij mensen de keuring in een vertrouwde omgeving te laten ondergaan. Er wordt ook gekeken of iemand diabetes heeft. Daarom moet iede re patiënt een potje urine meene men. Hierin wordt een stripje ge daan en zo kan de arts meteen zien of diegene diabetes heeft. Natuurlijk worden ook de ogen ge test. Als deze niet goed zijn, wordt u doorverwezen naar een opticien. Tijdens de keuring wordt enkel waargenomen. Na de test moet u het formulier opsturen naar het CBR. Het bu reau bepaalt of uw rijbewijs wordt verlengd. Dit doet het CBR aan de hand van het ingevulde formulier. Het duurt ongeveer zes weken voordat u antwoord krijgt van het CBR. Als dit positief is kunt u bin nen zes maanden uw nieuwe rijbe wijs ophalen. Openingstijden: 13.00 tot 17.00 uur Korte Huifakkerstraat 2 4815 PS Breda 076 560 24 23 www.acustica.nl Pianospelen, daar geniet je iedere dag van KLOOSTERZANDE Fitstudio Bikefun houdt zon dag in de Hontenissehal in Kloosterzande een sponsor- spinningmarathon voor Alpe d'Huzes-team Zeeuwsche Del ta. Zes uur lang, van 9.30 tot 15.30 uur, zijn vijftien fietsen bezet. Alpe d'Huzes, de in kor te tijd zeer populair geworden fietsactie voor kankerbestrij ding op en rond de Franse Al penreus Alpe d'Huez, vindt dit jaar op 5 en 6 juni plaats. TERNEUZEN Niet minder dan 106 sociale ini tiatieven uit Zeeland zijn in de race voor het predikaat Kroon- appel van het Oranje Fonds. Ter gelegenheid van de inhuldi ging van Willem-Alexander als koning wordt er een speciale editie van de Appeltjes van Oranje gehouden. In drie cate gorieën - jeugd, buurt en hel pende hand - kan worden ge stemd op lokale organisaties. Zij maken kans op een bedrag van 50.000 euro en een bron zen beeld, uit te reiken door Willem-Alexander en Maxima. Stemmen kan vandaag, zater dag, en morgen op de website www.kroonappels.nl. HULST In La Vie en Rose aan de Lange Nieuwstraat in Hulst is vanaf morgen, zondag, tot 21 april een expositie met als thema 'licht'. Schilderijen en lichtob- jecten van diverse kunstenaars zijn er tentoongesteld. Ope ningstijden: elke zondag van 13.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG - Rijkswaterstaat voert komende week nachtelijk onderhoud uit aan de Vlaketun nel in de A58 en het Dampoort aquaduct (rondweg Middelburg). De Vlaketunnel is in de richting van Bergen op Zoom naar Goes af gesloten op maandag van 20 uur tot 6 uur. Dinsdag van 20.00 tot 6 uur is de tunnel afgesloten in de richting Goes naar Bergen op Zoom. Woensdag (20 tot 6 uur) is de Vlaketunnel in beide richtin gen gestremd. Verkeer wordt om geleid via de N289. Het Dampoort aquaduct in de N57 is donderdag en vrijdag (20 tot 6 uur) in beide richtingen afgesloten. door Frank Gijsel SLUIS - Vier gewapende mannen hebben gisteren aan het einde van de ochtend juwelier Fliers aan de Nieuweweg in Sluis overvallen. De overvallers parkeerden hun grijze Golf net voor de toegangs deur. Drie mannen drongen de zaak binnen, terwijl een vierde man bij de toegang de wacht hield. Onder bedreiging van een wapen werd de eigenaar gesommeerd en kele vitrinekasten open te maken. Hieruit namen zij ongeveer tien horloges met een geschatte waar de van ruim een ton mee. De eige naar moest ook zijn eigen horloge afgeven. Volgens eigenaar Sven Fliers ging het om vier getinte mannen, van wie een aantal een honkbalmasker droeg. Ze waren zwaar bewapend met machinege weren en spraken duidelijk Neder lands. „Net op het moment dat de da ders binnen wilden komen, ver liet mijn vader de zaak. Onder be dreiging van een machinegeweer werd hij buiten onder schot ge houden. Binnen werden de eige naar, een medewerker en een klant bedreigd", aldus Fliers. De medewerker werd tijdens een korte worsteling ruw op de grond gegooid. Fliers: „Een medewerk ster bevond zich op dat moment achter de zaak. Zij verstopte zich in de bezemkast. Bij inslaan van een vitrinekast raakte een van de overvallers gewond. Hierdoor ble ven er bloedsporen achter." Na enkele minuten zijn de ver dachten langs de Sint Annastraat richting België gevlucht. Bij West- kapelle werd een brandend voer tuig aangetroffen, vermoedelijk de vluchtauto. Sven Fliers over weegt in de toekomst de toegangs deur voorlopig altijd uit voorzorg op slot te houden en pas te ope nen als hij de klant heeft gezien. TERNEUZEN - De Amerikaanse rootsband The Delta Saints zet zijn internationale opmars volgen de week zaterdag voort in Porgy Bess in Terneuzen. Het jonge gezelschap uit Nashvil le timmert aan de weg met hun mix van Southern rock, (swamp)blues en funk. Hun eer ste album Death Letter jubilee werd begin dit jaar met lof ont vangen. Ben Ringel (zang do- bro), Dylan Fitch (gitaar), David Supica (bas), en Ben Azzi (drums) staan voor een energieke, rauwe live-show. Het concert be gint om 21.30 uur. Tickets a 15 eu ro via www.porgyenbess.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 135