Sprookjesachtige, verhalende muziek Je moe nie douwe mè vrieve Verhalenwedstrijd in het Zeeuws CULTUUR 27 Trio Nordanians treedt morgen op in Porgy en Bes. En ze nemen een gast mee: de Brit Fraser Fifield. ZATERDAG 16 MAART 2013 Frisse door Mischa Beckers TERNEUZEN - Ruim een jaar gele den kwam het album Tabla rasa van Nordanians uit. Op deze plaat laten Niti Ranjan.Biswas, Oene van Geel en Mark Tuinstra op res pectievelijk tabla, altviool en gi taar een frisse mix horen van In diase raga's, Afrikaanse ritmes, funk en kamermuziek. De naam Nordanians heeft alles te maken met Amsterdam-Noord. Mark Thinstra en Niti Ranjan Bis- was kwamen er bij elkaar in de buurt wonen. Al snel maakten ze samen muziek. „Wat meteen tot wederzijds enthousiasme leidde", zegt Oene van Geel, die twee we ken geleden de VPRO/Boy Edgar- prijs 2012 kreeg toegekend. „Toen Mark mij ook uitnodigde, zaten we zo lekker te jammen in zijn muziekkamer, dat we wisten dat het een nieuwe band zou worden. Meteen kwamen er ideeën en van uit die ideeën kwamen de eerste stukken. Vaak komt een van ons met een stuk of idee waar we dan flink als collectief mee in de weer gaan zodat de uiteindelijke vorm ontstaat. Daarbinnen blijft dan veel ruimte voor spontaniteit en improvisatie." De heren houden van diverse mu zikale stromingen en brengen ie der hun eigen achtergrond mee. Die belanden vervolgens in de stukken en speelwijze. „Om een paar voorbeelden te geven: jazz, in de brede zin, Indiase muziek, Braziliaanse muziek, onversne den funk en kamermuzikale klan ken." Het leidt tot een breed spec trum aan muzikale uitingen. Van Geel benadrukt het belang van Amsterdam-Noord daarin. „Daar gebeurt een hoop gaafs op het ge stijlenmix MIDDELBURG - De Zeeuwse Taele houdt samen met SCEZ voor de eerste keer de verhalenwedstrijd Uutgesproken Zeeuws. Het verhaal, in Zeeuws dialect en maximaal 2500 woorden, moet vóór 1 mei worden ingestuurd. Een jury kiest tien finalisten, die vrijdag 14 juni in De Haestinge in Sint Maartens dijk hun verhaal komen vertellen. Zie ook: www.scez.nl/intzeeuws Nordanians, met Oene van Geel, Mark Tuinstra en Niti Ranjan Biswas. bied van muziek, kunstuitingen et cetera." Nordanians werkt graag met gast muzikanten. Die brengen hun ei gen interesses en werkwijzen mee, maar samenwerken gaat als vanzelf. „We vinden het ook al tijd erg leuk om materiaal van on ze gasten te spelen, naast ons ei gen repertoire. We repeteren al tijd een of meerdere keren met de gasten. Vaak inspireren zij ons ook weer om nieuwe stukken te schrijven:" In Porgy en Bess krijgt de band ge zelschap van Fraser Fifield. Van Geel ontmoette hem op Take Five Europe in Engeland.„Het klikte meteen heel goed en we stonden RECENSIE Voorjaarsserie Het Zeeuws Orkest. Werken van Prokofiev, Liadov en Rimsky-Korsakov. Gehoord: 14/3, Scheldetheater, Temeuzen. door Jeanette Vergouwen Er was eens... een orkest. Een orkest met enthousiaste mu sici uit Zeeland en Noord- Brabant. Ze speelden jaren samen en genoten van de muziek en de reacties van het publiek. Maar mooie sprookjes krijgen vaak on verwachte wendingen en toen de grote weldoener zijn subsi diekraan dichtdraaide, zat het or kest plots met een probleem. Vele sprookjes kennen een happy end, maar Het Zeeuws Orkest gelooft hier niet echt meer in. Het cultu rele klimaat waarin HZO nu leeft, dwingt te zoeken naar creatieve oplossingen. Een van de oplossin gen denkt het orkest gevonden te hebben in het jongeren warm ma ken voor klassieke muziek. De helft van het publiek in het Schel detheater bestond donderdag uit leerlingen van middelbare scho len die met het bezoek aan het voorjaarsconcert voldeden aan de eisen van hun CKV-pakket. Twee musici van HZO hadden de leer lingen voorbereid voor de uitvoe ring. Het orkest hoopt dat de inte resse voor klassieke muziek zo zal toenemen. Het programma was uitermate ge schikt om die interesse op te wek ken. Sprookjesachtige, verhalende muziek. Russische romantische muziek, die bovendien prima ge orkestreerd is. Er viel dus veel te zien en te beluisteren. Of het be oogde effect gehaald wordt, is af wachten. In de rij achter mij werd meer gepraat en gegiecheld dan met deze musici al op grote jazz festivals. De combinatie met de Nordanians leek me supergaaf en de eerste keer dat Fraser over kwam om met ons te werken, was reeds een groot plezier. We kunnen niet wachten om die lijn weer op te pakken." Fifield speelt in Porgy en Bess doe delzak, low whistle en sopraan sax. „Hij zit evengoed in de jazz als in de Schotse traditionele mu ziek en weet dat op een heel spe ciale manier te combineren, waar bij je ook invloeden uit allerlei windstreken hoort langskomen." Nordanians en Fraser Fifield, morgen, Porgy en Bess, Terneuzen, 15.00 uur. geluisterd en dat is erg storend. De opmerking van dirigent Ivan Meylemans was treffend: „Jullie aanwezigheid haalt meteen de ge middelde leeftijd van het publiek naar beneden." Het orkest musiceerde geconcen treerd en speelde met overtui ging. Het begin van de tweede sui te Romeo en Julia van Sergej Proko fiev was overdonderend en daar na werden de verschillende motie ven gebracht door de blazers. Het hele concert was er overigens veel (en vaak moeilijk) werk voor de blazers, die stuk voor stuk bewe zen dat ze kwaliteit in huis heb ben. De spanningsboog werd niet in alle zeven delen doorgetrok ken, het fragmentarische kreeg de overhand, maar het was heerlijk om naar de gevarieerde stijlen en stemmen te luisteren. De twee symfonische gedichten Het betoverde meer en Baba Yaga van Anatoli Liadov zaten vol ver rassingen. De orkestratie is gewel dig. Liadov schildert met klank en kleur en weet sfeer op te roepen. De solo van de fagot in Baba Yaga was vinnig en bijtend. Shéhérazade van Nikolai Rims ky-Korsakov behoort tot het vaste repertoire van HZO. Meylemans loodste de musici langs alle muzi kale klippen. Het werk werd met de nodige dynamiek gespeeld en de vele soli klonken overtuigend. Ook het Shéhérazade-thema werd door concertmeester Marcus Vliegen goed (op één enkele keer na) gebracht. Samengevat: een smaakvol con cert dat te weinig concertpubliek trok. Het happy end van het sprookje van HZO is nog niet in zicht. Nog te horen vanavond in De Mythe in Goes. Aanvang: 20.00 uur. door Frans van der Heijde Sinds een paer weken bin'k in het spannende bezit van een nieuw mo bieltje. Temissen... vö mien is 't nieuw, mè 't is een derdehans ding. Onze doch ter was t'r as eêste een stuitje ge lukkig mee, mè di komme aolmè betere en mooiere, dus.... Onze kleinzeune van twaolve wier de twide eigenaer, mè nae verloop van tied merkte'n toch dat er te weinig mogelijkheden op zaete om te doen. En zodoende kreeg 'opa' het mobieltje gratis angeboöie. Ik moe eerlijk zeie, vó mien was 't êle ding nog twi bruggen te vère. M'n alléén in noodgevallen ge- bruukte apparaat mee de uustrae- ling van een Fred Flinstone- voor werp, vorzie van een boste in het venstertje, wier ontmanteld. Ik ieuw hetzelfde nummer a weet ik de ciefers zelf hlad nie! En...ik kreeg een spoedcursus van onge veer vier minuten van onze doch ter, die 'aoles' in die korte tied docht uut te leien...! Belle, foto's neme, sms-berichten, google én misschien nog vee meer, mè toen waere de vier minuten a om. Het belangriekste om te weten was; Dat gae vaneihens, dat merk je vaneihens, dat zie je vaneihens en dat leer je vaneihens! Toen de 'helpdesk' vertrokke was, ebb'ik samen mee m'n vrouwe het apparaat nog es grondig onder zocht. Een ondekkingstocht, die nie vlekkeloos verliep! Belle, nè ons vaste nummer, hieng goed, mè gebeld ore lukte a nie! Sae- men op de bank zittend probeer de m'n vrouwe contact te kriehen mee me. Mè oe of ik ook drukte op dat 'groene tillefontje', ik kreeg hin verbinding. Op zö'n ogenblik wenste je, dao je nog j'n ouwe, simpele tillefon ao! 't Is aol wi goed gekomme, wan ik ebbe de 'helpdesk' gebeld en ge- vrohe of ze me es wilde belle. Dat was hlad nie nódig, wan ik dee't eêl verkeerd. Ik moest nie douwe op dat 'groene tillefontje', ik moest er gewoon mee "vrieve", van d'êne nè d'andere kant van 't schermpje..! Da'k ook nog een nieuwen op- laoier moest ebbe was een schoonheidsfoutje. En da'k 'm aol- tied bie me moest ouwe, was een deu 't naegeslacht bedoenge eis! Tot op heden ei t'r onderwehe nog niemand nè me gebeld. Ik eb be dus nog nie moete 'vrieve'... Het geeft mien zó'n onmachtig ge voel ao je de 'techniek' nie ankan, nie de baas bin. En was 't mobiel tje noe mè t'ênige. Elder stae me nog vó de geêst, da'k een auto uurde, op vakantie in Portugal. Me wouwe een een- voudigen en nie zó dieren,mè me krehe een Ford S-max, een 'slurp- bak' vó de pries van een simpe- lenJ 't Was wè even wenne, hin sleutel mi in 't contact steke en eêl ohe zitte mee zó'n dier ding 'onder' en voral achter je kont. Ik kon dien auto alléén nie op slot kriehe. Bie iedere controle bleek 'n wi open te wezen. Om 'jatten' te vorkommen ree ik trug nè 't veruurkantoor en vertelde over m'n probleem! De mensen di ke- ke me an mee een blik van: Zoiês maek je noe alleên mè mee as je zó'n ouwe 'Ollander' dienkt te 'matsen'. Een vrouwtje ook dat nog. stoeng op en dee't zelfde as ik. Ze liep alleên nie drek nè d'n auto. Dat mocht ik doe! Op slot natuur lijk...! „Voortan nie mi drek con- trolere of'n op slot zit wan dan haet 'n automatisch wi open.." En dat was de korte spoedcursus, ook van een vrouwe! M'n lach was t'r eên van die bekende boer. Wat was 't vroeger toch aol een voudig..!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 127