'Nul respect getoond voor mijn probleem' 'In 2017 voldoende huizen verkocht om zwembad te kunnen bouwen' 3'. 22 BEVELANDEN en THOLEN Gemeente Vlissingen heeft te veel bijstandsgerechtigden en vraagt daarom extra geld aan het Rijk Boek nu voordelig de mooiste excursievakanties incl. vele extra's €579 €539 geld voor uitkeringen Extra door Maurits Sep VLISSINGEN - De gemeente Vlissin gen komt al enkele jaren geld te kort voor het betalen van bijstands uitkeringen. Ook de komende jaren zullen er meer bijstandsgerechtigden zijn dan de gemeente geld krijgt van het Rijk. Daarom vraagt de ge meente voor drie jaar extra geld aan het Rijk. Uitkeringen worden formeel be taald door het Rijk. Dat doet het niet zelf; het geeft het benodigde geld aan de gemeenten en die moeten het uitkeren aan de men sen. Het budget dat Vlissingen krijgt, is echter lager dan nodig is. Het aantal mensen dat een bij standsuitkering nodig heeft, blijkt steeds groter te zijn dan waarvoor geld wordt verstrekt. In 2010 en 2011 was dat al zo. Toen was het tekort meer dan tien pro cent. Orionis Walcheren, waaron der de sociale dienst valt, heeft toen voor de drie Walcherse ge meenten eenmalig (per jaar) extra geld gevraagd. Alleen Veere kreeg dat, Middelburg en Vlissingen niet. Volgens Peter Dingemanse van Orionis - die voor de gemeen ten deze aanvragen verzorgt - werd de aanvraag voor die ge meenten afgewezen. „Omdat de situatie op de arbeidsmarkt hier niet negatiever zou afwijken van de verwachtingen dan in de rest van Nederland. Wij zijn het daar niet mee eens en hebben bezwaar aangetekend. Die procedure loopt nog." In 2012 hadden Middelburg en Veere wel voldoende aan het Rijksbudget voor bijstandsuitke ringen. Vlissingen kwam echter opnieuw geld te kort, meer dan 2,5 procent. „Daarom kunnen we voor Vlissingen opnieuw een aan vraag doen voor extra geld", zegt Dingemanse. Nu gaat het om een meerjarige aanvullende uitkering. Als die wordt toegekend, krijgt Vlissingen voor drie jaar (2013 tot en met 2015) meer geld. „Bij het beoordelen van die aan vraag kijkt het Rijk niet alleen naar het verleden, maar ook naar de toekomst: wat ga je doen aan extra pogingen om ervoor te zor gen dat er minder mensen in de bijstand belanden. Pas als blijkt dat je als gemeente ook echt je best hebt gedaan om tekorten te voorkomen. Het geld wordt altijd pas achteraf uitgekeerd", zegt Din gemanse. Eén van de pogingen die Orionis Walcheren doet om het aantal mensen met een uitkering te ver minderen, is meer moeite doen om hen te begeleiden naar werk. door Rob Paardekam SINT-ANNALAND - Raadslid Han van 't Hof van Algemeen Belang Tholen zal geen pogingen meer onderne men om samen met andere frac ties een alternatieve invulling voor het ambtsgebed te zoeken. Van 't Hof zegt in gewetensnood te komen door het uitspreken van het gebed tijdens de vergadering. Een gebed hoort wat hem betreft überhaupt niet thuis in zo'n bij eenkomst. Daarom deed hij donderdag het volgens hem uiterst fatsoenlijke voorstel om het gebed in de toe komst voorafgaand aan de verga dering uit te spreken. „Daarmee wilde ik respect tonen naar de mensen die er wél waarde aan hechten." SGP, CDA en CU wilden er ech ter niets van weten. De SP leek een opening te bieden. Die partij stelde voor om het gebed te ver vangen door een overweging. Daar kan iedereen op zijn eigen manier invulling aan geven. Het CDA had dit alternatief aan een meerderheid kunnen helpen, maar wilde er donderdag nog geen mening over geven. Van 't Hof zegt echter niet van plan te zijn om dit alternatief, waar hij zelf prima mee kan le ven, nog een keer aan de raad voor te leggen. „Ze hebben tot twee keer toe de kans gehad. Ik heb eerst geprobeerd om intern met de andere fracties een oplos sing te vinden. Dat is niet gelukt. Nu heb ik het in de openbaarheid geprobeerd met een voorstel dat in mijn ogen voor iedereen aan vaardbaar was. Weer zonder resul taat. Het houdt een keer op." Van 't Hof wil de kwestie nu voor leggen aan het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Waar zou het ministerie dan een uit spraak over moeten doen? „Ik zal vanwege mijn gewetensbe zwaren in de toekomst na het ambtsgebed de raadzaal binnenko men en kan dus niet niet meer de hele vergadering bijwonen. In die zin word ik beperkt in mijn werk als raadslid. Laat ze bij het minis terie maar eens zeggen wat ze daar van vinden. Ik mijn ogen is het uitspreken van het ambtsge- Han van 't Hof. foto Willem Mieras bed tijdens de raadsvergadering in strijd met de wet." Waarom heeft u eerst geprobeerd om intern een oplossing te zoeken? „Omdat ik besef dat dit een gevoe lig onderwerp is. In eerste instan tie stelden andere fracties voor dat ik na het gebed zou binnenko men. Buiten het feit dat ik dat geen goede oplossing vind, had dat natuurlijk een hoop stof doen opwaaien. Ik bedoel: er zitten journalisten in de zaal. Als die op merken dat ik steeds na het gebed binnenkom, gaan ze daar vragen over stellen. Later werd door ande re fracties voorgesteld om het on derwerp door te schuiven naar de coalitiebesprekingen van 2014, maar daarmee toonden ze aan mijn punt niet te begrijpen. Het is een gewetenskwestie voor mij, ik doe dit niet omdat ik het zo leuk vind. Na lang nadenken, heb ik besloten de kwestie in de open baarheid aan te snijden." Hoe zit het nu precies met die gewe tensnood? „Binnen het geloof gebeuren din gen die ik niet kan accepteren. Niet door iedereen, dat besefik. Daarom val ik ook niet de kerk als instituut aan. Maar er is in bepaal de kerkgenootschappen wel spra ke van bijvoorbeeld kindermis bruik of het veroordelen van ho moseksualiteit. Dat wil ik niet op mijn conto schrijven. In die zin gaat het tegen mijn geweten in om aanwezig te zijn bij het uit spreken van het ambtsgebed." Bent u heel erg teleurgesteld? „Zeker. Ik heb er bewust voor ge kozen om mijn voorstel aan te pas sen. Ik wilde het gebed niet meer afschaffen, maar voortaan vooraf gaand aan de vergadering laten uitspreken. Ik vind nog steeds dat ik daarmee respect toonde voor ie der z'n opvatting. Ik had echt ver wacht dat dit voorstel op de steun van een meerderheid kon reke nen. Daarbij had ik vooral mijn hoop gevestigd op het CDA, maar die fractie was volgens mij bang voor de reacties uit de achterban als ze met mijn voorstel had inge stemd. De opstelling van SGP en CU had u kunnen verwachten. „Misschien wel ja. Toch ben ik het meest teleurgesteld in de SGP. Die partij heeft altijd de mond vol over respect. Dat moet echter alleen hun kant op gaan. Zelf heb ben ze nul respect getoond voor het probleem waar ik mee zit. In die zin heb ik veel bewondering voor iemand als Jack Werkman van de WD. Hij is zelfbelijdend christen, maar heeft wél oog voor mijn gewetensbezwaren.' door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Wethouder Kees van Dis gaat er vanuit dat het nieuwe zwembad op vakantiepark De Pluimpot bij Sint-Maartensdijk uiterlijk in 2017 kan worden ge bouwd. Dat vertrouwen wordt niet door alle fracties in de gemeente raad gedeeld. De raad besprak donderdag het voornemen van het college om een samenwerkingsovereenkomst te tekenen met De Pluimpot. Daarin worden afspraken ge maakt over de forse uitbreiding van het vakantiepark en de komst van een nieuw zwembad. Dit zwembad zal in de toekomst ook toegankelijk zijn voor inwo ners van de gemeente Tholen. Het dient als vervanging voor het bestaande en sterk verouderde zwembad Haestinge in Sint-Maar tensdijk. De gemeente heeft be loofd dit bad open te houden zo lang het nieuwe bad op De Pluim pot er nog niet is. Daar wringt voor sommige frac ties de schoen. Ze hebben er geen vertrouwen in dat het nieuwe bad op de Pluimpot er in 2017 is. Tot dat jaar wordt het openhouden van het huidige zwembad door de provincie gedoogd. Als het nieuwe zwembad er tegen die tijd niet is, zal de gemeente forse in vesteringen moeten doen om zwembad Haestinge langer open te houden. De eigenaar van het vakantiepark wil pas met de bouw van het nieu we bad beginnen als hij een groot deel van de nieuw te bouwen va kantiewoningen heeft verkocht. Logisch, vindt wethouder Kees van Dis. Volgens hem moet eerst geld worden verdiend voor er kan worden gebouwd. „Dat snap ik best", reageerde Jaap Hage (CU). „Maar het moet na tuurlijk niet tot 2025 of 2030 gaan duren." Hij stelde voor om harde afspraken met de ondernemer te maken over een uiterlijke datum waarop hij begint met de bouw van het zwembad. Ook enkele an dere fracties deden voorstellen in die richting. Volgens hen is het een illusie om te denken dat de huisjes snel worden verkocht. Wethouder Van Dis voelt echter weinig voor een uiterlijke datum. „De gemeente en de ondernemer gaan er vanuit dat in 2017 voldoen de woningen zijn verkocht om te kunnen beginnen. Zo niet, dan zullen we tezijnertijd bekijken hoe we verder moeten." Een meerderheid van de gemeen teraad volgde de wethouder. Vertrek van mei t/m aug. Reiscode: BE40129 Vertrek van april t/m msv. Reiscode: BE39314 8-daagse busreis Hart van Engeland 10-daagse busreis Rome-Florence-Venetië Inclusief Vefblijf in Hotel Park Inn Northampton o.b.v. halfpension - Overtocht via de Kanaaltunnel Calais - Folkestone v.v. Excursiepakket t.w.v. 50,- o.a. naar Cambridge, Londen, Oxford al.v. een gids, Warwick Castle, Leicestershire, Nottingham Forest Inclusief - Verblijf in diverse middenklasse hotels o.bv. halfpension Comfortabele overnachting op de heen- en terugreis Excursiepakket t.w.v. 55,- o.a. naar Florence olv. een gids, Rome o.l.v. een gids, Boottocht Venetië, Orvieto, Fiuggi Terme Vraag nu gratis de brochure voor 2013 aan! peterlanghout.nl of 0172-468800 WEGENER"! 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 124