Special: 17 C ndememer Watersport BEDRIJF: Holland Spar Aluminium WAAR: Terneuzen PRODUCT: Scheepsmasten TROTS OP: Tuigage-onderdelen, maatwerk op bestelling Persoonlijk WIE: Frits en Marcel Mastenbroek Flexibel Beter Motto: 'Niets is onmogelijk' Foto's: Mark Neelemans hebben van personeel en zo. Ik streef naar perfectie, ik wil verder gaan dan wat de markt te bieden heeft. Dat is mijn passie, een mix van misschien wel gekte maar ook van geloof in je product." Met inmiddels tientallen ja ren ervaring op zak is hij spreekwoor delijk dag en nacht op zoek naar ver nieuwing dan wel verbetering. Inno vatie, heet dat. Zelf is Marcel geen echte zeiler, maar dat beschouwt hij als een pre. "Zo houd ik een gezonde afstand van de boot." Sinds 2005 is het mechanische hart van Holland Spar een computerge stuurde vijfassige freesmachine, waar mee uit de grondstof aluminium zo wat elke vorm kan worden geprodu ceerd. Voor de Mastenbroeks is de aanschaf van bewerkingscentrum en software de grootste investering in de geschiedenis van het familiebedrijf. "Ik moest een psychologische drem pel over. Maar het is ook de grootste stap vooruit gebleken", stelt Marcel vast. Hij doet er niet moeilijk over: de crisis heeft de productie van mas ten meer dan gehalveerd, anderzijds heeft die frees de weg geopend naar nieuwe, innovatieve producten. "Wantje moet meebewegen met de markt." In het magazijn laat hij zien wat hij bedoelt. Glanzende producten, mast en dekbeslag met voor de buitenstaan der soms Bommeliaanse namen. Lum- melbeslag bijvoorbeeld, en kikkers, patrijspoortjes, giekbakken, gaffels, lierkoppen."We hebben een hoge graad aan productvernieuwing gereali seerd", legt Marcel uit. "De freesma chine heeft ons in staat gesteld com plexe aluminium producten naar ge wenste vorm te ontwerpen en effi ciënt te produceren. En dat past hele maal in onze bedrijfsfilosofie." Ruim twintig jaar al bouwen va der Frits (65) en zoon Marcel (42) Mastenbroek met hun tweemans- bedrijf Holland Spar aluminium scheepsmasten. Sinds zes jaar ont wikkelt het familiebedrijf ook tui gage-onderdelen. Custom built, maatwerk op bestelling. Het is een nichemarkt, met wereldwijd hooguit vijftien spelers. Holland Spar begeeft zich in de top van het segment. Trefwoorden zijn kwaliteit en innovatie. Motto: niets is onmogelijk. Tekst: Peter Oggel TERNEUZEN - Marcel Masten broek droomt in technische toepassin gen. "Iedere nacht weer", lacht hij. Want, is zijn overtuiging: voor elk probleem is er een oplossing, op elke vraag een antwoord. En het gaat hem natuurlijk ook om de uitdaging. Die is: bedenk en ontwerp vrijwel vanuit het niets slimme en effectieve modifi caties en producten. "Zoeken naar de randen van de tech niek", noemt Marcel dat. "Waar het om gaat is de vraag van de klant te vertalen naar een ontwerp, met als ba sis soms niet meer dan een sms je, een mailtje of een simpel tekeningetje. Als bedrijf innoveren wij voortdu rend, dat is ook onze kracht. Flexibel maatwerk. Het gaat hier nooit om massaproductie, maar om kleine se ries, tien stuks hooguit, vaak minder. Elke mast, vrijwel elk onderdeel is an ders, ontworpen en gemaakt naar spe cifieke eisen:" Verwacht van Holland Spar Masten reclame noch brochures, de naam en het product moeten het doen. Marcel Mastenbroek is autodidact, eigenlijk bij toeval in de mastenbouw gerold. Terug naar 1989, het jaar waarin va der Frits zijn tectyleerbedrijf in Ter- neuzen noodgedwongen -de branche li- wat meer kosten, maar de kwaliteit is er dan ook naar." Masten zijn er van hout, aluminium of carbon fiber. Die van Holland Spar zijn van alumini um, een bewuste keuze, duidt Mar cel. De Mastenbroeks bouwen er tot voor enkele jaren zo'n vijftien per jaar, met lengtes van acht tot veertien meter. Maar na de eeuwwisseling sluipt standaardisatie de jachtbouw steeds meer in; vanaf 2008 verstoort de recessie de markt. Het zijn ontwik kelingen die het aantal bestellingen van masten doet afnemen. In het ruim twintigjarig bestaan van Holland Spar hebben vader en zoon nimmer de intentie gehad voor grote expansie. Weliswaar zijn er kansen ge weest, maar de bescheiden schaal van een tweemansbedrijf is van meet af aan ook de kracht. De trefwoorden zijn efficiënt, korte lijnen, professio neel. "En flexibel in mindere tijden", zegt Marcel, met verwijzing naar de huidige economische dip. Kleinschalig maakt buigzaam, zegt hij. En creatief. "Ik wil zelf aan het roer zitten, en niet de rompslomp is eindig- inruilt voor Holland Spar. Marcel, koud uit militaire dienst, stapt eveneens in. De Basis van het be drijf is passie voor de zeilsport, in het bijzonder bij Frits, enthousiast zeezei ler, boot in Breskens en dus met con necties in het wereldje. De werkver deling tussen vader' en zoon past won derwel: Frits verkoop en administra tie, Marcel techniek, ontwerp en ont wikkeling. "Nooit discussie", zegt Marcel. Het is in een nieuwe zakelijke omge ving aanvankelijk even zoeken, maar de Mastenbroeks hebben de overtui ging dat zij beter kunnen dan de con currentie. Vanzelfsprekend met zeil(en) is de mast de 'motor' van de. boot, en begrippen als stabiliteit, ge wicht en zeilvoering bepalen de kwali teit. Scheepsmasten zijn doorgaans standaardproducten en in serie gefabri ceerd; voor een selecte groep, de fijn proevers zeg maar, gaat het om hand made. Custom built mastenbouw is daarmee een klein marktsegment, een kleine wereld, waar iedereen elkaar kent. Maar nieuwkomer Holland Spar bewijst zich in een handvol jaren in een min of meer elitaire wereld waarin met dure (zeiljachten veel geld omgaat. "Dat klinkt simpel, maar het heeft ons letterlijk bloed, zweet en tranen gekost om kwalitatief en technisch op het hoogste niveau te komen", duidt Marcel. "Voor je een naam hebt opgebouwd, ben je zes jaar verder. We hebben een trouwe klantenkring, kleine werven en' indivi duele afnemers die een betrouwbaar product willen met toegevoegde waar de. Afwerking, vormgeving, functio naliteit. Wij zijn heel nauw betrok ken met wat wij doen. Het gaat om arbeidsintensief maatwerk, oplossin gen voor soms complexe en specifie ke vraagstukken. Wij maken een pro duct dat wordt herkend. Dat mag dan Marcel Mastenbroek: 'Voor elk probleem is een oplossing.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 103