'EU moet lid sneller kunnen corrigeren' Topvoordeel Rondreizen CHINA 8 BUITENLAND SYRIË Varkensvlees gevonden in halal kipworstjes Fransen en Britten willen wapens leveren aan Syrische opstandelingen. Assad is nog maar zelden te zien. BOEK ONLINE of bel 0900-9697 KRAS.NL Eén dag voor de stemming kwam er een telefoontje uit Brussel Toen Asma al-Assad tijdens het bloedvergieten via inter net dure spullen bleek te ko pen, viel ze in ongenade De militaire kracht van het regime is verminderd: in de herfst was er nog maar de helft van het leger over MYSTIEK WUiïtta KLASSIEK 14591 COMPLEET door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Nederland, Finland, Duitsland en Denemarken willen een 'vroeg waarschuwingssysteem' ontwikkelen waarmee de EU snel actie kan ondernemen tegen lan den die het niet zo nauw nemen met mensenrechten. Aanleiding daarvoor is de maan dag door het Hongaarse parle ment aangenomen grondwetswij ziging die de persvrijheid aan ban den legt, de bevoegdheden van het Constitutionele Hof beperkt, dakloosheid verbiedt en familie definieert als een 'huwelijk tus sen een man en een vrouw'. Premier Rutte zei gisteren tijdens de EU-Top in Brussel 'grote zor gen' te hebben over de amende menten die de positie van homo's en andere minderheden ondermij nen en zijn Hongaarse collega Vik tor Orban daarop aan te spreken. Ook de Raad van Europa, het Eu ropees Parlement, de Europese Commissie en het Witte Huis hebben kritiek geuit. Orban beet echter fel van zich af. „Drie dagen voor de stemming in het parle ment kwam er plots kritiek. En één dag voor de stemming was er een telefoontje uit Brussel met de vraag de stemming niet te laten doorgaan. Is er iemand die een concreet punt kan aanbrengen dat verdere stappen rechtvaardigt?" vroeg hij op een persconferentie. Het enige wat de EU in uiterste gevallen kan doen is de boosdoe ner zijn stemrecht (tijdelijk) ont nemen. Die actie is nog maar één keer ondernomen, tegen de Oos tenrijkse FPÖ-leider Jörg Haider. Viktor Orban, premier Hongarije R3, Twee jaar bloedbad door onze redactie buitenland BEIROET - Frankrijk en Groot-Brit- tannië willen desnoods op eigen houtje, zonder instemming van de EU, wapens leveren aan Syri sche rebellen. „We kunnen niet aanvaarden dat Iran en Rusland wapens leveren aan president As sad en de rebellen zich niet kun nen verdedigen", aldus de Franse minister van Buitenlandse Zaken Laurent Fabius. De strijd in Syrië, die vandaag pre cies twee jaar geleden begon met het schieten op betogers in Deraa, lijkt nog wel even voort te duren. Er is nu een patstelling; de rebel len hebben heel veel moeite ter reinwinst te boeken en het regi me houdt zijn posities vast en slaat zelf hard terug. In de ogen van Fabius is een opheffing van het wapenembargo een van de enige overblijvende middelen 'om de situatie politiek te doen bewegen'. De Fransen en Britten willen dat de EU eerder bijeenkomt voor overleg. Midden februari besloten de 27 EU-landen nog het Europe se wapenembargo tegen Syrië met drie maanden te verlengen en de situatie in mei opnieuw te bekijken. Maar mei kan te laat zijn. Intussen lijkt de clan die Syrië sinds eind 1970 in zijn greep heeft - de familie al-Assad - uit het zicht verdwenen. Woensdag be richtte het Duitse persbureau DPA dat er in al-Qardaha, een dorp 230 kilometer ten noorden van Damascus, dertig doden zijn gevallen onder wie Hilal al-Assad, een neef van president Bashar al-Assad. Hilal zou het afgelopen weekeinde betrokken zijn geraakt bij een strijd tussen alawitische clans in de bergachtige streek ten zuidoosten van de havenstad Lata- kia, waar de Assads vandaan ko men. De stichter van de dynastie, Hafez al-Assad (1930-2000) ligt in al-Qardaha begraven. De man die hem in 2000 opvolg de, Bashar, vertoont zich nog maar zelden in het openbaar. Soms duikt hij nog onaangekon digd op in de hoofdstad, te mid den van een schare lijfwachten. Er wordt aangenomen dat hij nog steeds in zwaar bewaakte com- LONDEN - Op een basisschool in Londen zijn sporen gevonden van varkensvlees in halal kipworstjes. Dat maakte de gemeenteraad van het Londense stadsdeel Westmin ster gisteren bekend. Ook werden sporen van lamsvlees aangetrof fen. De zaak kwam aan het licht na het testen van vleesproducten op scholen naar aanleiding van het paardenvleesschandaal. De gemeenteraad heeft het con tract met de leverancier van de worstjes opgeschort, in afwach ting van de resultaten van een na der onderzoek. Het betrokken cateringbedrijf le vert maaltijden aan 40 scholen in Westminster. Ruim 1.400 leerlin gen hebben de worstjes gegeten, aldus de gemeenteraad. Tot nu zijn monsters genomen op drie scholen. Paardenvlees werd niet aangetroffen. De stichter van de al-Assad-dynastie Hafez (midden) met zijn zoons Bashar (huidige president, rechts) en de in 1994 omgekomen Bassel op een muur in het Noord-Syrische Aleppo, foto Ahmad Charabli plexen in Damascus woont on danks geruchten dat hij zich in de streek bij Latakia ophoudt. Bashars vrouw, de in Londen ge boren Asma al-Assad (37), zou sa men met haar man en hun kinde ren ook nog steeds in Damascus huizen. Ze zou zelfs in verwach ting zijn van hun vierde kind. As ma was eerder een seculiere lieve ling van westerse media die in haar een modebewuste, moderne Arabische first lady zagen. Toen ze tijdens het bloedvergieten in haar land in maart vorig jaar via inter net dure spullen bleek te kopen, viel ze echter alsnog in ongenade en kreeg ze zelfs internationale sancties opgelegd, die haar koop woede moesten beperken. Maher Assad is de enige broer van de president die nog in leven is. Hij geldt als de commandant van de lijfwacht van de Assads, de eli tetroepen van de Republikeinse Garde. Maher geldt als een drij vende kracht achter het uiterst ge welddadige neerslaan van protes ten in 2011 en daarmee als een van de aanstichters van de burger oorlog. Maher zou in juli vorig jaar gewond zijn geraakt bij een bomaanslag in Damascus. Daarbij kwam onder anderen zijn zwager Assef Shawkat, een chef van de ge heime dienst, om het leven. De weduwe van Shawkat is Bas- hars enige zus Bushra. Zij is met Vertrekdata: 21/5 t/m 22/10 incl. 3-daagse cruise over de machtige Yangtze-rivier! met o.a. Beijing met de Grote Muur, het Terracottaleger in Xi'an en de moderne metropool Shanghai inclusief vlucht, rondreis, cruise, vele maaltijden, Nederlands sprekende reisleiding en excursies r' Zie www.kras.nl/36421 Vertrek: 9/4 t/m 15/10 vele gegarandeerde vertrekdata! langs dé highlights van China! met o.a. Beijing met de Grote Muur, Terracotta leger van Xi'an, Luoyang, Hangzhou en Shanghai incl. vlucht, rondreis, vele maaltijden, Nederlandssprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/25009 Zie www.kras.nl/25201 Zie www.kras.nl/25012 15 cpm 1 per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds waarom zou je meer betalen Vertrekdata: 4/4 t/m 24/10 laatste plaatsen 4 april! incl. boottocht over de Li rivier! met o.a. Beijing, Xi'an, Shanghai, Guilin, Li-rivier, Yangshuo, Guangzhou en Hongkong inclusief vlucht, rondreis, vele maaltijden, Nederlandssprekende reisleiding en excursies Vertrekdata: 17/4 t/m 30/10 zeer populaire rondreis slechts beperkt beschikbaar! langs alle hoogtepunten! met o.a. Beijing, Xi'an, Nanjing, Suzhou, Shanghai en Hongkong inclusief vlucht, rondreis, vele maaltijden, Nederlandssprekende reisleiding en excursies

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8