Inwoner Borsele praat mee over bezuiniging Deeltijdwonen in dorpen Noord-Beveland Vessie keert weer terug 20 I I I f I Wat wil Sint-Maartensdijk? 24 BEVELANDEN en THOLEN MOBIELE TELEFONIE Dekking mobiel netwerk is op de Bevelanden nog altijd niet overal optimaal, vooral bij water. tilroeoptiek 8 £P door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De gemeente Bor sele wil inwoners actief betrekken bij een nieuwe bezuinigingsopera tie van een miljoen euro. Borsele heeft de vorige bezuini gingsronde van drie miljoen euro op zestig mille na succesvol uitge voerd. Door rijkskortingen krijgt de gemeente opnieuw een forse bezuiniging voor de kiezen. De be zuiniging van een miljoen moet in 2017 zijn gehaald. „We hebben dus nog wel even tijd, maar we gaan nu wel op zoek naar advie zen en mogelijkheden om de nieuwe opdracht te halen", vertel de wethouder Ad Schenk donder dag. De officiële start van de nieuwe bezuinigingsronde werd donder dagavond gegeven. Er worden vier werkgroepen gevormd, be staande uit raadsleden en ambte naren, die de mogelijkheden gaan onderzoeken en vervolgens advie zen gaan geven. „Alles wordt be sproken. Van besparingen op on ze eigen gemeentelijke organisa tie tot het sluiten van het zwem bad en dorpshuizen en het verho gen van belastingen. Natuurlijk is sluiting van voorzieningen als het zwembad en dorpshuizen niet on ze eerste gedachte, maar de raad zal uiteindelijk wel keuzes moe ten maken. Door de vorige bezui nigingsronde is het vet van onze botten geschraapt." Een belangrijk onderdeel is ook de burgerparticipatie. Als de raad dat goed vindt, worden vijftig wil lekeurige inwoners geselecteerd die bezoek krijgen van twee raads leden. Om het voeren van partijpolitiek te voorkomen - volgend jaar zijn het immers verkiezingen voor de nieuwe gemeenteraad - bestaat de twee-koppige delegatie uit een raadslid van de coalitie en een raadslid van de oppositie. De twee raadsleden bespreken met de betreffende inwoner wel ke mogelijkheden hij of zij ziet om de doelstelling te halen. „We moeten nog nadenken over de juiste formulering van de vragen. De bezoeken bij de mensen thuis vinden waarschijnlijk in juni plaats." Schenk denkt overigens wel dat door verschillende samenwer kingsverbanden op de Bevelan- den er bespaard kan worden op de gemeentelijke organisatie. „Dat zal overigens niet tot ge dwongen ontslagen leiden." Borsele gaat vooralsnog uit van een bezuiniging van een miljoen euro. Daar kan nog een ton of twee bij komen als de effecten van een mogelijke volgende rijks bezuiniging van 4,5 miljard euro duidelijk worden. Voor gemeen ten betekent dat een extra bezui niging van tweehonderd miljoen. Voor Borsele komt dat neer op twee ton. „Er is dus alle reden het bezuini gingsproces zo breed mogelijk in te gaan." door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Deeltijdwonen kan binnenkort in de dorpen op Noord-Beveland. De gemeente raad wil wel dat de toestemming om een huis in de dorpskernen enkel in weekeinden te bewonen omdat op werkdagen een ander adres gebruikt wordt, persoonsge bonden wordt verleend. Op die manier kan de gemeente eisen dat een deeltijdhuis niet ver kommerd raakt door gebrekkig on derhoud. Als een huiseigenaar een huis niet kan doorverkopen als deeltijdwoning, moet het naar de standaard van de woning markt onderhouden zijn. Deeltijdwonen toestaan in de dor pen kan lange leegstand van hui zen die te koop staan tegengaan, gelooft het college. Maar een deel tijdwoning is geen recreatiewo ning: er mag niet verhuurd wor den aan derden. Met deeltijdwo nen is de kans groter dat er al thans een deel van de week meer levendigheid in de straten is, luidt de redenering. De gemeente raad moest even het schrikbeeld van de recreatiewoning in de dorpsstraten van vroeger van het netvlies krijgen: „We moeten niet weer het risico lopen op verwaar lozing zoals we toen hebben ge had", vond Ellen van der Klooster (PvdA). Wethouder Adrie van der Maas beloofde het voorstel zo aan te passen. Ook worden de hoofd straten van de kernen niet langer uitgesloten van deeltijdwonen: de raad wenst niet te discrimineren in de mogelijkheden van woning eigenaren naar de straat waar ze in wonen. De nieuwe coördinatieregeling die bestemmingsplannen en om gevingsvergunningen in een kor te procedure samenpakt ontmoet te waardering in de raad. „In cri sistijd is snelheid geboden", vond Ariekees Oudshoorn (NBB). „De inspraak is geborgd, dat is een goe de zaak", verwees Joop de Nooijer (CDA) naar de enige beroepsmo gelijkheid in die regeling, de afde ling bestuursrecht van de Raad van State. Ook WD en SGP uit ten instemming. Wethouder Van der Maas benadrukte dat de rege ling niet enkel in het leven wordt geroepen ten bate van een snelle besluitvorming rond de komst van de Aldi in Wissenkerke: „Dat komt ongelukkig over." Hij vraagt wel de raad om de regeling direct van toepassing te laten zijn op dat plan. „We moeten wel waken over de zorgvuldigheid", merkte Ellen van der Klooster op. De snel le aanpak heeft een nadeel: er zit geen flexibiliteit meer in, verdui delijkte Van der Maas. Als een kans op planschadeclaims ver moed wordt, kan de regeling ook beter niet toegepast worden. „Het eindbeeld van een plan moet dui delijk zijn. Er is geen ruimte meer om nog iets te wijzigen. Nu kun nen we na de weg van bezwaar en beroep vaak nog wat aanpas sen, dat kan in een gecoördineer de procedure niet meer." De raad besluit eind maart of de regeling daadwerkelijk van kracht wordt. Het blijft tobben met bereik gsm door Luc Oggel en Claudia Sondervan WISSENKERKE/HANSWEERT - Mobie le telefoons zijn tegenwoordig complete computers en wifi is bijna overal, maar 'ouderwets' bel len met een gsm is nog altijd niet vanzelfsprekend. Op veel plekken op de Bevelanden heb je door slechte netwerkdekking maar wei nig aan een mobieltje. 'Een normaal mobiel telefonienet werk', gaf een invuller van de onli ne dorpsenquête over Wissenker ke aan bij de vraag welke voorzie ningen hij miste. Twee jaar gele den onderzocht de PZC hoe het ervoor stond met de mobiele be reikbaarheid in Zeeland. In een aantal gebieden ronduit beroerd, was de uitkomst. Vooral Noord-Bevelandse en Reimers- waalse dorpen in de buurt van wa ter scoorden slecht. Op Noord-Be veland Wissenkerke, Kamperland en Kats. Dat laatste dorp spande twee jaar geleden de kroon. Er is sindsdien niet veel veran derd, zegt Chris van der Kraan. „Het is nog steeds hetzelfde lied je", verzucht de vice-voorzitter van de dorpsraad. „Een aantal maanden geleden werd dat beves tigd. Er was een woningbrandje, maar de bewoners konden met hun mobiele telefoon de hulp diensten niet waarschuwen. Dat is toch schrijnend." De dorpsraad GOES - Vessie, het metalen water monster van kunstenaar Wilco Traas, keert op korte termijn te rug in de Goese oostvest. Vessie, van wie een tijdlang niet duide lijk was wie de maker was, is vo rig jaar provisorisch door Traas in het water geplaatst, maar begon te verzakken en verdween uitein delijk onder water. De gemeente Goes heeft het kunstwerk aange kocht, maar wil wel dat Vessie goed verankerd in de veste komt te staan. Zodra de vorst definitief zijn hie len heeft gelicht, zal Vessie zijn rentree maken. Het is nu nog te koud voor de werkzaamheden. zit er achteraan. „Met enige regel maat kaarten we het aan bij de ge meente en we schrijven providers aan. Maar veel resultaat heeft dat niet." Ook Jerry van Zuijlen, eigenaar van hotel De Kamperduinen in Kamperland, kent het probleem. „In sommige delen van het hotel kun je wel bellen, in andere niet. Heel onhandig, zeker voor zaken mensen. Maar ik heb wel een plek je op het dak voor een extra zend mast." Hij ziet één voordeel: „Mijn personeel is zo meer met de gasten bezig en minder met hun telefoon." „Ik krijg vanwege het slechte bereik een half jaar lang twintig pro cent korting op mijn abonnement." De nieuwe bewonersenquête die de PZC-redactie elke twee weken houdt voor de inwoners van de Bevelanden en Tholen gaat over Sint-Maartensdijk. Via de website van de PZC kun nen inwoners van Sint-Maar tensdijk een korte vragenlijst invullen. Zo kunnen de Smerdie- kers de redactie laten weten wat zij van belang vinden voor hun woonplaats, hoe tevreden zij zijn over sfeer en voorzieningen en welke onderwerpen volgens hen aandacht van de PZC verdienen: www.pzc.nl/enquete. walstraatSl vlissingen 0118-412370 www.tilroe.nl II tilroeopticien Een zendmast op bijvoorbeeld be drijventerrein Cruijckelcreke zou veel oplossen, weet Sjaak Versluis uit Wissenkerke. „Ik moet voor mijn werk bij de technische dienst van Roompot nu zakelijke telefoons doorschakelen naar mijn vaste privénummer. En niet vergeten dat weer om te zetten. Ik heb met KPN geprobeerd een hulpzendertje in huis te halen, maar dat kan alleen een signaal versterken en dat is er buiten niet. KPN, Vodafone, T-Mobile, het is allemaal slecht." In het Reimerswaalse Hansweert is het ook al jaren tobben, weet in woner en PvdA-raadslid Kees Ver burg uit eigen ervaring. Hij belt met T-Mobile, althans, buiten zijn dorp dus. „Ik krijg vanwege het slechte bereik een halfjaar lang twintig procent korting op mijn abonnement", meldt hij. Providers hebben nog altijd de zelfde argumenten: het is lastig om extra zendmasten te plaatsen in een dunbevolkt gebied. Van der Kraan zucht nog eens diep. „Argumenten? Ik noem het eer der clichés." www.gsmmasten.nl F

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 64