'Iedereen verlaat het strand en jij mag blijven' Kamerlid De Vries wil crisiskartel binnenvaart ZEELAND 23 Kleine scholen Fikse boete voor te hard rijden Piet Vogelaar Inboedel Wisse Dekker op veiling commentaar Dit jaar komen er 55 slaap strandhuisjes in Zeeland bij. Dat brengt het totaal op 120 voor de verhuur. BUSINESS-RENT ...als je 'm nodig hebt! VRIJDAG 15 MAART 2013 op weg naar het strand Het huisje wordt op palen gezet. wens automatisch en straks kun nen we de banden ook weer auto matisch oppompen." Hij trekt een spoor naar de plek waar het huisje moet komen en wordt opgewacht door Koos Koo- per. „Waar heb je de zon gela ten?", vraagt Koos. „Dit is het zes- Sneeuw en wind maken dat het zomerse gevoel, ondanks het plaatsen van de strandhuisjes, niet wil komen. de seizoen en we hebben altijd mooi weer gehad bij het opbou wen. Nee, van een sneeuwstorm krijg je niet echt het gevoel dat het strandseizoen begint. Maar we hebben nog een paar weken. Het komt wel goed, let maar op." Niemand gaat nu voor zijn lol het strand op. Zo snel mogelijk wordt de vracht gelost, vastgezet en rijdt Marco weer terug voor een vol gend huisje. „Het is booming busi ness", weet hij. „En de huisjes worden ook steeds moderner en groter. Vroeger braken ze de strandhuisjes op het strand af en werden ze in delen vervoerd naar de opslagplaats. In het voorjaar werden ze weer opgebouwd op het strand. Ik spreek over 1952 ge loof ik. Zolang wordt er al op het strand geslapen, maar nu is het se rieuzer en transporteren we kant-en-klaarhuisjes." MIDDELBURG - Slapen op het strand is hot en daar spelen rasonderne mers maar al te graag op in. Ze hebben afgelopen winter gebruikt om nieuwe strandhuisjes te bou wen. Waren er vorig jaar nog 65 slaapstrandhuisjes voor de verhuur op de Zeeuwse stranden, dit jaar komen er 55 bij. De particuliere huisjes bij Dishoek en Westduin zijn buiten beschouwing gelaten. Van de strandhuisjes van weleer, die opgebouwd werden van plan ken en simpel in elkaar gezet kon den worden op het strand zelf, is niet veel meer over. De huisjes van nu zijn modern, bestand te gen een stevige zuidwester en luxe uitgevoerd met veel ramen, want hoe meer lichtinval hoe be ter. Aan de Walcherste kust staan de meeste slaapstrandhuizen. Tlis- sen Domburg en Westkapelle stonden vorig jaar al 25 huisjes, daar komen er nu 20 bij. Een van de nieuwkomers daar is Strand- droom met tien strandhuisjes, al le voorzien van een rieten dak. Het is als een boerderijtje op het strand. Slaapzand was er al met 10 huisjes, maar heeft het aanbod mogen vergroten met 10 robuuste en luxe exemplaren. De nieuwe huisjes hebben een vide en veel ramen en lichtinval. Aan de Noordkust van Walcheren is ook veel beweging. Bij Vrou wenpolder, Breezand waren al 20 huisjes en daar komen dit jaar 25 nieuwe huisjes bij. Daar worden de huisjes met een halve koepel en bungalows aangeprezen. Op het Nollestrand van Vlissin- gen komen weer de huisjes van Leendert van Nieuwenhuijzen te staan. Hij is de pionier van luxe slapen op het strand. De strandhuisjes bij Westduin en Dishoek zijn bijna alle eigendom van particulieren en niet voor de verhuur bestemd. Aan de Zeeuws-Vlaamse kust be leeft het strand bij Groede een pri meur met tien nieuwe slaaphuis- jes. Het is een pilot, die bij welsla gen navolging kan krijgen. Sonja van der Voet van Promotie Zeeland verkoopt het slapen op het strand als een unieke beleve nis. „Iedereen verlaat het strand en jij mag er blijven en doet er zelf het licht uit. 's Ochtends ben je er weer het eerste bij. En nee, te druk wordt het niet. Zeeland heeft veel en brede stranden. Heel wat meer dan bijvoorbeeld Zuid-Holland." Het Zeeuwse onder wijsveld moet niets hebben van het ad vies van de Onder wijsraad om alle scholen met minder dan honderd leerlin gen te sluiten. De maatregel is te grof voor buitengebieden. De onderwijssector heeft er be grip voor dat de schaal van scholen moet worden aange past aan de demografie, maar voor de uitvoering is geen Haagse norm nodig. Zeeuwse scholen kunnen best zelf met de krimp meebewegen. De argumenten van voor- en te genstanders van de piepkleine school draaien veelal om leef baarheid en om onderwijskwa liteit. Allebei belangrijk. Maar de discussie en de besluitvor ming dreigen te ontaarden. Dat komt door het krampachtige zoeken naar breed toepasbare modellen. In Den Haag zijn die handig, maar Zeeland kan er weinig mee. Verder maakt de zuinige blik die past bij de hui dige laagconjunctuur het moei lijk om goed beleid te maken. Uiteindelijk gaat het vooral om wat ouders wensen voor hun kinderen en wat werkbaar is voor de leerkrachten. De enige manier om dat goed te doen, is maatwerk leveren. Passend bij de Zeeuwse schaal. VLISSINGEN - De Zeeuwse politie heeft donderdagochtend bij een controle een automobilist een boete gegeven van 224 euro om dat hij ruim twintig kilometer per uur te hard reed in een 3okilo- metergebied in Vlissingen. De po litie controleerde tussen 11.00 en 12.30 uur rond het Pablo Picassop- lein, de Nieuw Bonedijkelaan en de Salvador Dalistraat. Verder deelde de politie vier bekeurin gen en 35 waarschuwingen uit. DEN HAAG - De PvdA in de Tweede Kamer wil dat de binnenvaart in Nederland meer ruimte krijgt om de crisis het hoofd te bieden. Dat kan door de vorming van een crisis kartel. Een dergelijke krachtenbundeling geeft de binnenvaartschippers de mogelijkheid om Europese regels en Nederlandse mededingingsre gels te omzeilen. Kamerlid Albert de Vries uit Middelburg vroeg het kabinet gisteravond de crisismaat regel te ondersteunen. Door de crisis komen schippers, die hoge leningen bij de bank hebben afge sloten voor vaak innovatieve in vesteringen in hun nieuwe schip, in grote problemen. Dat heeft al tot tientallen faillissementen ge leid. Ook aanpassing van oudere schepen staat op een laag pitje. De Vries: „De sector heeft de afge lopen jaren veel geïnvesteerd in schoon goederenvervoer en raakt nu in de problemen. Een steuntje in de rug is dus welkom." Minis ter Melanie Schultz (Infrastruc tuur) zei met de binnenvaartsec- tor en de Europese Commissie te willen meedenken over de moge lijkheden voor een Europees sloopfonds. „Ik ga zo'n voorstel niet zelf schrijven." De Kamer stemt dinsdag over de motie. personenauto's - personenbussen bedrijfswagens - aanhangwagens MIDDELBURG - Het Zeeuws Veiling huis in Middelburg veilt dinsdag 19 en woensdag 20 maart onder meer de inboedel van de vroegere president-directeur van Philips, Wisse Dekker (1924-2012). Naast kunst en antiek komen di verse relatiegeschenken, sculptu ren en horloges uit zijn nalaten schap onder de hamer. Verder be vat de veiling een breed aanbod van kunst en antiek. De kijkdagen zijn vandaag, mor gen, maandag en dinsdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63