App haalt automobilist uit file en wijst weg naar station IND zet tolken op non-actief na spionage voor China 44 Je wil niet 4 BINNENLAND In Rotterdam staat een huis dat althans in theorie energieneutraal kan zijn. Maar wat is de praktijk? geleefd worden door je woning, maar leven in je woning Hogere boetes voor fraude met voedsel EFf -sr Energieneutraal wonen is lastig door Frank Schouten ROTTERDAM - „Dit huis is honderd procent elektrisch", zegt afstu deerder Jaap Rutte van de Techni sche Universiteit Delft. „Dat wil zeggen dat alles elektrisch is aan gedreven, en de energie die daar voor nodig is, wekt het huis zelf op." Dat moeten we proberen! Ik krijg de sleutels en ga de woning op pa len in de Rotterdamse wijk Heij plaat als eerste een week testen. Door middel van sensoren die da ta doorgeven, kijkt Jaap Rutte in de TU Delft, 30 kilometer verder op, mee. Het energieverbruik wordt gemonitord, mijn gedragin gen daarmee bekeken. Uit mijn energiegebruik is mijn manier van leven af te leiden. En die was tot voor kort niet be paald energieneutraal. Ik ben ie mand die het stopcontact ziet als een bodemloze put, voor einde loos energiegebruik. Maar in dit huis wordt van bewoners wel de wil om te besparen verwacht. Dus gaat 's morgens op tijd de elektrische zonwering open om het huis te verwarmen en 's avonds de thermostaat een graad je lager. Volgens bouwkundeprofessor Mick Eekhout van de TU Delft heeft de bouwsector de laatste twintig jaar veel kennis en erva ring opgedaan met duurzaam heid. „In 2020 moet elke nieuw te bouwen woning energieneutraal zijn. Ons uiteindelijke doel is energieleverende woningen te bouwen. Dat is mogelijk door al lerlei innovaties te bundelen." Het huis zit er vol mee. De wo ning heeft driedubbel glas en is uitstekend geïsoleerd. Een C02- sensor meet de uitgeademde lucht en zet de ventilatie aan voor meer zuurstof. Warmte wordt onttrokken aan de gevolgen mijn handelen heeft. „Mensen moeten meer geprik keld worden om deze apparaten goed te gebruiken. Hun handelen moet direct zichtbaar zijn, in het voorbijwandelen." Projectleider Nick Statham van het Ontwikkelingsbedrijf Rotter dam, dat zich bezighoudt met de ontwikkeling van dit gebied in de Rotterdamse Heijplaat: „Modu lair, geprefabriceerd bouwen heeft de toekomst. Financieel wordt het voor investeerders pas weer interessant als er in dit gebied minimaal zestien, maar liefst veertig woningen neergezet kunnen worden. Maar de vraag is of mensen zich laten leiden door interfaces aan de muur die je zeg gen dat je energiezuiniger moet le ven. Je wil niet geleefd worden door je woning, maar leven in je woning. Die balans moeten bewo ners in de toekomst zien leren te vinden." Het prototype van een energieneutraal appartement dat in de Rotterdamse wijk Heijplaat te zien is. foto Peter HHz aarde, door buizen die 130 meter diep de grond in gaan en gekop peld zijn aan een warmtewisse laar in huis die de aardwarmte van 16 graden vasthoudt in een boilervat van 150 liter. Op het dak liggen elf zonnecellen die genoeg elektriciteit opwekken om de temperatuur van de vloer verwarming 10 graden hoger te krijgen, in principe alle witgoed te laten draaien en nog genoeg stroom over te houden om een elektrische auto op te laden. In theorie. Maar nu de praktijk. Want de bewoner bepaalt met zijn gedrag of extra energie uit het elektriciteitsnet moet worden onttrokken of wanneer door het huis opgewekte energie wordt af gegeven aan dat net. Een klein touch-screen aan de muur toont alle energieverbruik. De zonnecellen leveren vandaag 1 kilowatt. Het huis verbruikt met koelkast, verwarming en met alle led-lampjes aan 230 watt. Het huis levert nu dus bijna drie keer zoveel energie als het verbruikt. Stofzuigen is 900 watt, de koffie zetter bereikt pieken van 2,3 kilo watt. Nu wordt het leuk. Als ik nu eens alles tegelijk aanzet? Ik draai een was, zet de vaatwasser aan en de thermostaat een graadje hoger. Ik zet de computer aan, ik zet kof fie en verbruik nu ineens 2,3 kW. Projectleider Nick Statham Dat kan hoger! Ik ga eitjes bakken op de inductieplaat, met de afzuig kap voluit aan: 1,7 kW erbij, met pieken tot 5,1 kW. Het schermpje geeft een onthul lend inzicht in mijn energiever bruik. Ik verbruik bijna 10 kilo wattuur per dag. Bij de eerste de beste energieleverancier kost dat gemiddeld 22 cent per kWh, dus 2,20 euro per dag. Dus mijn ver blijf van een week zou 11 euro heb ben gekost. Ik besef dat het kastje aan de muur me niet direct een zuiniger mens maakt, maar wel één die energiebewuster is. Dat moet simpeler, want een in terface aan de muur is niet ge noeg om mensen meer bewust te maken van hun energieverkwis- tend handelen, weet Jaap Rutte. Hij installeert op de laatste dag van mijn verblijf zijn afstudeer project, een iPad die met taartdia- grammetjes direct laat zien welke BREUKELEN DEN HAAG door Paul Bots Automobilisten die in de file staan, kunnen binnenkort via hun navigatiesysteem informa tie krijgen over alternatief ver voer per trein. De verstrekker van openbaar vervoers- informatie OV9292 is betrokken bij het ontwerpen van een toe passing voor smartphones. De app meldt meteen of er nog plek is op de P&R-parkeerplaats bij het station en wat de tarieven voor trein en parkeren zijn, zo zei directeur Hulman van OV 9292 gisteren tijdens het natio naal congres openbaar vervoer in Breukelen. Een proef wordt in Assen uitgevoerd als onderdeel van het innovatieproject Sensor City. Het systeem zou aan het ei gen succes ten onder kunnen gaan als alle automobilisten pro beren over te stappen, erkent Hulman. Parkeerplaatsen en trei nen raken dan overvol. Volgens directievoorzitter Thijssen van NS Reizigers is het onmogelijk in dergelijke situaties snel extra materieel in te zetten. Toch vindt ze app een goed initiatief. DEN HAAG Fraude met voedsel wordt stren ger bestraft Nu bedraagt de boete voor overtreding van de Waren wet maximaal 4500 euro, dat wordt 78.000 euro. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) krijgt geen extra controleurs om voed- selfraude harder aan te pakken. De Tweede Kamer had daar om gevraagd, maar staatssecretaris Dijksma (Economische Zaken) heeft daar geen geld voor. Wel gaat ministers Schippers (Volksgezondheid) de geplande bezuinigingen van 4,2 miljoen euro op de NVWA terug draaien. De Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) heeft twee Chinese tolken op non-actief gezet om dat ze vertrouwelijke informatie zouden hebben doorgespeeld aan China. De tolken waren aan wezig bij zittingen van Oeigoer- se asielzoekers. De Oeigoeren zijn een moslim-minderheid in het westen van China. De Chine se overheid onderdrukt hen om dat ze streven naar meer autono mie. Het is al langer bekend dat Oeigoeren die asiel zoeken in Eu ropa in de gaten worden gehou den door de Chinezen. Hun fa milie in China wordt onder druk gezet De twee tolken werk ten al geruime tijd voor de IND, ze zijn in februari op non-actief gezet. Het ministerie van Justi tie onderzoekt of het lekken naar Peking gevolgen heeft ge had voor de asielzoekers. Het gaat mogelijk om honderden ge vallen. Vluchtelingenwerk is 'ge schokt dat de Chinese autoritei ten zelfs zijn geïnfiltreerd in de asielprocedure'. Tot de uitkom sten van het onderzoek bekend zijn, worden er geen Oeigoeren meer uitgezet uit Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4