AMBACHT WONEN 9 VRAAG ANTWOORD VRIJDAG 15 MAART 2013 In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies. Het deskundigenpanel van deze week: TUINIEREN Romke van de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuin- boeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. KLUSSEN Paul Sanders is klusinstructeur en eigenaar van Beqwaam, een oplei dingscentrum dat uiteenlopende kluscursussen aanbiedt. Zie www.beqwaam.nl EXPERIMENTEREN Gerard Reijngoud probeert al jaren in het voorjaar van in de herfst verzamelde plantenzaden een nieuwe plant op te kweken. „Vaak lukt dat goed, zelfs met zaden van exotische vruchten als de lychee. Totaal mislukt zijn mijn experimenten met de bot telroos (Rosa rugosa). Ik heb van alles geprobeerd; rijpe en overrijpe vruchten, uitgespoeld, laten bevriezen, laten opdrogen, diverse soorten grondmengsels. Ik probeerde zelfs een vogel na te bootsen, omdat een kennis meende dat mogelijk de zaden eerst door het darmkanaal van een vogel moeten gaan. Dat deed ik door de zaden enkele uren in verdunde azijn te leggen Bottelroos. (de pH van een vogelmaag is 2) en daarna in een base, overeen komend met het darmkanaal. Resultaat: nul-komma-nul. Hope lijk kunt u mij een tip geven." „Het moet toch echt kunnen luk ken", zegt Romke van de Kaa. „Maak de bottels in het najaar schoon en pulk de zaden eruit. Was de zaden en laat ze een paar dagen drogen. Doe ze dan in een piastic zakje met vochtig zand en leg dat 120 dagen in de koelkast. Zaai dan bij een tempe ratuur van boven de 20 graden. Na een maand of vier zouden de zaden moeten kiemen." GOEDKOPERE KEUKEN? Jos Diender heeft zijn zinnen gezet op een nieuwe keuken. „Ik weet dat er een verlaagd btw-tarief geldt voor onder meer herstel en renovatie van woningen. Per 1 maart is dat in gegaan, 6 procent btw. Kan ik daar een beroep op doen?" „Dat kan zeker", zegt Paul San ders. „Van goederen die onder deel vormen van de woning, zo als deuren, badkamers en ook keukens, vallen arbeidskosten ook onder de regeling. Let wel; het gaat alleen om arbeidskos ten, niet om materialen. Het ver laagde tarief geldt tot 1 maart 2014. De werkzaamheden moe ten vóór deze datum zijn afge rond, anders het geldt het ver- lagde tarief niet. Ook niet voor deelwerkzaamheden die al wél voor die datum zijn gedaan." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl Bellen kan eventueel ook: 024-3650509 Dikke boeken vol foto's, werkteke ningen en uitge knipte krantenar tikelen verklap pen het ambacht dat Tilburger Wal Wouters (59) zo'n dertig jaar lang uitoefende: steenhouwer. Sinds twee jaar is hij thuis, nadat het be drijf waarvoor hij werkte werd opgedoekt; 'geen opdrachten meer'. Maar onder meer jaren ach tereen pinakels restaureren van de Sint-Jan in Den Bosch, hou den zijn herinneringen aan het beroep springlevend. „Kijk, deze foto is tijdens mijn op leiding genomen. In Utrecht, be gin jaren tachtig. Dat grote, vier kante blok steen achtervolgde je je complete schooltijd; steeds moest je weer iets nieuws in prak tijk brengen, een andere tech niek. Op jouw blok liet je zien dat je die beheerste. „Machtig vind ik het, iets maken met je handen. En dan die vrij heid als je boven in de Sint-Jan aan het hakken bent op een pina kel, een raamtracering maakt of een balustrade-onderdeel. Heb ik achttien jaar gedaan. Als je nu voor de kerk staat en omhoog kijkt, zie je al die witte delen. Dat is nieuwe steen, portlandstone. „Het blijft moeilijk, zonder werk. Het zit toch in je bloed. Er zijn nog maar drie steenhouwersbe- drijven in Nederland over. Grote, die al het belangrijke werk opslok ken. Je ziet budgetten voor restau ratieprojecten tegelijkertijd klei ner worden en subsidies die zijn geoormerkt voor onderhoud, wor den anders besteed. Door de cri sis is - of lijkt - alles slechter, maar steenhouwers hebben het echt zwaar. We zijn er nog, maar daar is veel mee gezegd." De tijden zijn anders geweest, bé ter. „Ik heb in mijn carrière aan prachtige gebouwen gewerkt. Ker ken, gemeentehuizen, theaters, landhuizen, onder meer dat van Ambachtslui over hun bijna vergeten beroepen. WAL WOUTERS (voormalig) steenhouwer Opleiding: Steenhouwers opleiding, Utrecht Het ambachtelijk steenhouwen zit Wal Wouters in het bloed. Sinds hij zijn baan kwijtraakte, is hij dagelijks in zijn werkplaats in de tuin. „Als je een tijdje niet hakt, verlies je de slag. Dat wil ik niet." foto's Chris van Cromvoirt Joop van den Ende. Vaak doe je je werk op locatie, soms op het be drijf, in de werkplaats. Daar maak je dan een nieuw onderdeel, bij voorbeeld van een pinakel, die la ter met een bronzen pin op het al bestaande deel wordt gezet. De steenhouwer doet het basiswerk, de grote lijnen. Als er nog versie ringen op het object moeten ko men, zoals een bloemetje, komt de beeldhouwer. Dat zijn verschil lende disciplines; weinig mensen beheersen beide technieken." Wouters heeft de praktische in vulling van zijn ambacht de laat ste decennia zien veranderen. Vooral vanwege het gereedschap. Om kort door de bocht te gaan: van hamer en beitel tot luchtha- mer en zaagmachine. „Het hand werk verdwijnt. Waar een machi ne ingezet kan worden, gebeurt dat ook. Uit kostenoverwegingen begrijp ik dat, maar het is geen vooruitgang. Als je met de hand hakt, hoor je het materiaal en hoor je, door klankverandering, een scheuring optreden. Een ma chine kan dat niet, die gaat ge woon door, en kan ook niet zien. Als de afstelling een fractie ver keerd is en daardoor een lijn niet fijn aansluit, trapt de steenhou wer op de rem, de machin'e niet." Het bedrijf waarvoor Wouters werkte, trapte ook op de rem, maar de Tilburger zelf zit niet bij de pakken neer. „In de tuin heb ik een werkplaats, waar ik dage lijks ben. Als je een tijdje niet hakt, verlies je de slag. Dat wil ik niet. Ik maak van alles, uit hobby. Een ornament, een waterbak voor vogels, een wapenschild. Als het even kan van Belgisch hard steen, de grijze natuursteen die je in gebouwen tegenkomt. Ik werk ook graag met mergelsteen, een geelachtige, zachte en daardoor lastig te bewerken soort, die na verloop van tijd donker kleurt. Mergel wordt nog vaak gebruikt bij het maken van modellen. Voor het nieuwe DeLaMar-thea- ter hebben wij van deze steen een schaalmodel ontworpen. De uitvoering is later in China ge daan, waarna de onderdelen naar Amsterdam zijn verscheept. Tja, zo zal het meer ambachtswerk vergaan, ben ik bang." Meer weten over steen- en beeldhou wen, in het bijzonder over het werk aan de Sint-Jan in Den Bosch? Bezoek de expositie, 1 april tot 1 oktober in museum De Bouwloods in Den Bosch (info: Wal Wouters, 06-28512170). reageren? wonen@depersdienst.nl Steenhouwer in hart en nieren door Jan van Mullem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49