Vakantieplant 6 WONEN v Meubels met innovatieve bekleding van de grote designmerken zijn hét onderwerp van gesprek op de designbeurzen. Wat vielen niet weten, is dat het textiel uit Tilburg komt. GROENE VINGERS Romke van der Kaa HET BEDRIJF Veel vakantiegangers zijn meer geïnteres seerd in de tempera tuur van het zeewa ter dan in de flora van het bezochte gebied. Maar niet iedereen. Er zijn mensen die het niet kunnen laten een varen tje uit een stapelmuur te peute ren. En er zijn er ook die altijd te rugkeren met een plastic zak vol rottende oleanderstekjes. Om te beginnen een waarschu wing: het uitgraven of stekken van wilde planten is lang niet overal toegestaan en de boete kan fors zijn. Ten tweede heeft het uitgraven van planten vaak geen zin. Om een van de meest frequent uitgegraven planten - de orchidee - als voorbeeld te ne men: orchideeën leven samen met bepaalde bodemschimmels. Wie een orchidee vanuit zijn plek in het wild naar de tuin ver plant, tekent het doodvonnis van de plant. Het is dus niet alleen verboden, het heeft ook geen nut. Neem er liever een foto van. Nu moet ik eerst wat bekennen: ik ga zelden op reis zonder zak mes. Dat gebruik ik niet alleen om een appeltje te schillen, maar ook om een stekje van een plant te nemen. Soms zelfs om er een uit te steken. Ik weet het: het mag niet, is onethisch en als we het allemaal doen, zijn planten snel uitgestorven. Maar ik kan me soms niet beheersen, ben heb berig. Daarom is dit stukje be doeld voor gelijkgestemden: va kantiegangers zonder scrupules. Iris cretensis. Wie een plant wil meenemen uit het buitenland, zou eerst moeten bedenken of die plant in ons kli maat een kans maakt. Is het ant woord ja, dan is het makkelijker zaad mee te nemen dan een hele plant. Maar ja, als hij bloeit, zit er meestal geen zaad aan. Stekken transporteren valt niet mee, maar sinds overal op de we reld water wordt verkocht in plas tic flesjes, is het eenvoudiger ge worden. Stop de stekken in de fles, draai de dop erop, en je zult verbaasd zijn hoe lang ze vers blijven. Tenzij je de fles in de zon legt. Ik ken professionele vakan tiestekkers: zoals een winkeldief een tas met een dubbele bodem gebruikt, zo prepareren zij een koelbox, door die te voorzien van een stuk oasis. In zo'n koelbox met vochtig oasis kun je stekken wekenlang goedhouden. En dan het uitgraven. Dat zou ik niet doen, maar soms zijn er ver zachtende omstandigheden. In maart 2009 was ik in Grieken land, op de Peloponnesus, waar met subsidie van de EG flink wat wegen werden verbreed. De ta- Meubels l|et een trui aan f- innofa Stretch Textiles is onderdeel van Innofa, maker van gebreide stoffen voor matrassen, auto-interieurs en sportkle- ding. Dit bedrijf kent zijn oorsprong in 1922, toen George Droge een weverij in wollen stoffen begon op de plek waar nu hef Textielmuseum zit In de jaren zestig ging het bedrijf over van weven naar rondbreien, onder leiding van Rolf Droge. Auping was meteen één van de grootste klanten, met nu onder meer ook Ikea. Tot de jaren zeventig maakte Innofa ook modestoffen voor kleding. Rogier en Job Dröge staan nu aan het roer van het bedrijf. Innofa heeft ook vesti gingen in Amerika en Mexico, daar worden matras-tijken ge maakt De divisie meubelstoffen is de jongste telg uit de In- nofa-familie. Komend jaar wordt dit een apart label, met een eigen naam. Het behoudt wel zijn vaste connectie met het moederbedrijf. Jos Pelders is mede-eigenaar van deze tak. www.facebook.com/innofastretchtextiles reageren? Smr wonen@depersdienst.nl door Suzanne Dijkstra Bank Ploum van het Franse meubelmerk Ligne Roset was een paar jaar geleden hét on derwerp van gesprek in de de signwereld. Hij zag er com pleet anders uit, met vloeien de lijnen en zachte bekleding; Dat gold ook voor fauteuil Big Knit van het Italiaanse Moroso, gemaakt van enorme strengen wol. Lazy Bastard, intussen een Montis-klassieker, kon slechts worden ge maakt dankzij de komst van flexibele meu belstof. Het was een verademing: eindelijk weer eens iets nieuws. Steeds meer internationale topmerken ra ken geïnspireerd door de mogelijkheden van stretch textiel. Die trendy gebreide meubelstoffen komen uit Nederland, van Innofa. Het Tilburgse familiebedrijf houdt er niet van op de grote trom te slaan. „We zijn liever bescheiden. Misschien wel eens 1I2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46