'Franciscus is extreem gewoon' Oorlog, of liet hij ze stikken? OPEN DAG ZorgSaam IN HET NIEUWS 3 Locatie De Honte in Terneuzen OPEN Rondleiding op het dottercentrum Zaterdag 16 maart van 10:00 tot 16:00 uur 2013. alle info op www.zorgsaam.org -4ii VRIJDAG 15 MAART 2013 en eenvoudig leven maar een onderdeel van de na tuur bent, en niet de koning er van, leidt tot soberheid, tot een voud, tot zorg voor de schepping. Tot verantwoordelijkheids gevoel." Heuft is geen liefhebber van de huidige koers van het Vaticaan. Die is hem te scherp, te veroorde lend. Heuft is geen tegenstander van euthanasie. „De mens hangt van zonde en fouten aan elkaar. En wij als priesters bieden de ver lossing. Maar nu accepteert de kerk de zonde niet meer. De brug van de zonde naar het ideaal kun nen wij niet meer slaan. De reac tie van de kerk op aids in Afrika vind ik afschuwelijk. Waarom niet voorbehoedsmiddelen geac cepteerd, als tussenfase? Nu zijn zoveel onschuldige kinderen geof ferd. Ik heb daar grote moeite mee." Hij hoopt en verwacht dat de nieuwe paus een nieuwe koers vaart. „Hij moet meegevoel heb ben, met de zorgen, het verdriet en de vreugde van de mensen. En een sterke leider zijn die een ein de maakt aan de onmin in het Va ticaan." De eerste tekenen vindt hij hoopvol. „Ik heb vier, vijf pau sen meegemaakt. Nog nooit maak te ik een paus mee die zei: 'Goe denavond, bidden jullie voor mij, Heuft was blij verrast door de naam van de nieuwe paus. Heuft behoort tot de laatste der francis canen in Nederland, van wie er nog 140 zijn. foto Eveline van Elk dan bid ik voor jullie'. Hij bad een Weesgegroetje en een Onze Va der, juist de gebeden die iedere ge lovige kent. Voor mij was dat een uiting van zijn eenvoud." 'S-HEERENHOEK - Wie kardinaal Jor ge Mario Bergoglio tot voor kort aansprak met 'eminentie', de titel waar zo'n kerkelijke functionaris recht op heeft, kreeg het vriende lijke verzoek het voortaan maar op 'pater' te houden. Trouwens, 'Mario' was ook goed. Paul Vanluffelen uit 's-Heeren- hoek, lid van het pastoraal team voor Zeeland benoorden de Wes- terschelde, heeft de nieuwe paus van nabij meegemaakt. Als assis tent van een bisschop van de Oekraïnse Kerk woonde Vanluffe len van 2001 tot 2006 de Argen tijnse bisschoppenconferentie bij. Bergoglio zag niet alleen van zijn aanspreektitel af, hij vermeed ook de kardinaalrode kalot en verplaat ste zich bij voorkeur met de bus en de tram. Vanluffelen: „Het is een extreem gewone man. En dat is geen pose. Er is geen afstand wanneer je met Bergoglio contact hebt. Daarmee trekt hij zeker jon ge mensen." De nieuwe paus gaat nog voor ver rassingen zorgen, verwacht Van luffelen. „Ik zou er niet van opkij ken wanneer hij buiten het Vati caan gaat wonen. In het bisschop pelijk paleis van de basiliek van Sint-Jan van Lateranen bijvoor beeld. Dat kan heel goed: de paus is tenslotte bisschop van Rome. Zo krijg je een onderscheid tus sen de spirituele leiding van de rooms-katholieke kerk en de be stuurlijke. Paus Franciscus neemt dan natuurlijk dat spiritueel lei derschap op zich. Voor het be stuur van de kerk als instituut zou je aan zijn landgenoot Leonar do Sandri kunnen denken. Die heeft veel ervaring in de diploma tieke dienst van het Vaticaan. Ja, we gaan nog mooie tijden tege moet met deze paus." Naast dit specifieke geval zou de nieuwe paus goed op de hoogte zijn geweest van de algemene ka tholieke betrokkenheid bij het mi litaire schrikbewind. Horacio Ver- bitsky, een bekende Argentijnse onderzoeksjournalist en in de ja ren '70 lid van de communisti sche guerrillaclub Los Montone- ros, is een van de belangrijkste cri ticasters van katholieke steun aan de dictatuur. Volgens Verbitsky vertelde Bergoglio hem in 1999 dat hij had geweten van verhoren De jubelende reacties in Buenos Aires gingen meteen vergezeld van kritische vragen en martelingen door de Argentijn se marine, die plaatsvonden op een eiland dat de katholieke kerk aan de marine had verkocht. Ber goglio ontkende dit in 2010 toen hij getuigde in de Megacausa. In de zaak van Yorio en Jalics heeft Bergoglio ook een afwijken de visie op de feiten. Tegenover journalist en biograaf Sergio Ru bin verklaarde de geestelijk leider dat hij juist veel moeite had ge daan om de twee weer vrij te krij gen. Zo zou hij onder meer de huispriester van dictator Jorge Vi- dela ervan hebben overtuigd ziek te te veinzen, zodat Bergoglio hem eenmalig kon vervangen en zo Videla kon vragen Yorio en Ja lics te laten gaan. Daarnaast hielp de nieuwe paus volgens Rubin re gelmatig mensen onder te duiken op kerkelijk grondgebied en gaf hij een man die erg op Bergoglio leek zijn identiteitspapieren om Argentinië te kunnen ontvluch ten. „Ik deed wat ik kon, gegeven mijn leeftijd en de beperkte con tacten die ik had, om ontvoerde mensen te verdedigen", zegt Ber goglio in Rubins boek De Jezuïet. Mensenrechtenadvocate Myriam Bregman startte in 2005 een rechtszaak tegen de nieuwe paus voor diens betrokkenheid bij de tijdelijke verdwijning van pries ters Yorio en Jalics. Volgens Breg man is het verweer 'toch ook din gen goed te hebben gedaan' veel te zwak. De kerk wist vanaf het begin dat de regering burgers ont voerde, martelde en vermoordde en bleef het regime niettemin openlijk steunen, zegt zij. Zeeuws-Vlaanderen DAG VAN ZORGEN weizijn r Er is veel te beleven, zoals... ZATERDAG 16 MAART

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3