Creatieve De Graag aan kop Van der Garde moet vooral races uitrijden SPORT 33 Lewis Hamilton heeft een jaar om zijn nieuwe team te leren kennen. 2013 is een tussenseizoen zonder innovatie. 'Geen bewijs tegen ploegarts Van Bommel' Cocu wordt nieuwe hoofdcoach PSV Wereldbeker is weer voor Hirscher Gerndt wil niet voor Zweden spelen Oranje blijft achtste op wereldranglijst Blatter: EK 2020 zal hart en ziel missen VRIJDAG 15 MAART 2013 Hamilton wuift de snelheid weg door Koen Verhelst STUTTGART - „Ik ga in 2013 abso luut geen race winnen." Pardon? Waren dit woorden van Lewis Ha milton? Oud-wereldkampioen en winnaar van 21 races? De man die vier races won in zijn debuutsei zoen? Ja echt. Kort daarvoor was bekend geworden dat hij Michael Schuma cher zou gaan vervangen bij het fabrieksteam van Mercedes. Britse kranten verketterden 'hun' Lewis als een 'loser' van 60 miljoen pond (zijn vermoedelijke salaris). Meer dan vorig jaar zijn de ogen daarom gericht op Mercedes, dankzij de komst van Hamilton. De Brit, die zevenvoudig wereld kampioen Schumacher vervangt bij het team, is het epicentrum van de geruchtmakendste rijders wissel in recente autosporthisto rie. Vooral omdat Mercedes tot zo ver een middenmotor is en Ha milton een geboren winnaar. De legendarische autobouwer uit Stuttgart maakte zijn rentree als fabrieksteam in de sport in 2010. Het bracht een ogenschijnlijke droomploeg samen: zevenvoudig kampioen Michael Schumacher achter het stuur en Ross Brawn op de pitmuur. Zij vormden de kern van het ijzersterke Ferrari in de jaren van Schumachers domi nantie. Brawn was bovendien een jaar eerder kampioen geworden met zijn privéteam Brawn GP. De HILVERSUM - Wielerploeg Blanco heeft geen bewijs gevonden dat ploegarts Dion van Bommel be trokken was bij dopingpraktijken. Dat heeft teambaas Richard Plug- ge donderdag gezegd tegen de NOS. De Deen Michael Rasmussen zei vorige week in de rechtbank dat Van Bommel zich ook had bezig gehouden met illegale praktijken. Naar aanleiding van die uitspra ken startte Blanco een intern on derzoek naar de medicus. Plugge had onder meer een gesprek met Van Bommel en de Nederlandse Dopingautoriteit. „Het is allemaal heel duidelijk. Er was niks. Er is geen aanleiding om verdere maatregelen te ne men. Ook op dat vlak weten we weer hoe we de woorden van Ras mussen moeten inschatten", al dus Plugge. resultaten bleven achter bij de ver wachtingen. In 58 Grands Prix sinds de wedergeboorte van Mer cedes behaalde het team slechts vijf podiumplaatsen en één over winning. In dezelfde periode won het McLaren-team achttien keer en stond er 29 keer een McLaren- coureur op het podium. Met Mer- cedes-motoren nota bene. Wat bezielde Hamilton om na der tien jaar in dienst bij McLaren (waarvan zes jaar in de Fi) af scheid te nemen? Sinds zijn kam pioensjaar in 2008 was het bij McLaren eigenlijk alleen maar minder geworden. Zelf tempert de Brit de verwach tingen dus vooral. Meteen na de bekendmaking van de deal deed de oud-wereldkampioen de mel ding dat hij niet verwacht een en kele race te winnen in 2013. Maan dag nog prees Hamilton uitvoerig zijn concurrent Fernando Alonso van Ferrari als 'de snelste man in het veld'. Niettemin ging de Mercedes lek ker snel op testdagen in Spanje de laatste weken. Hamilton en zijn teamgenoot Nico Rosberg zaten dicht bij elkaar. Op de laatste test dag, vorige week, klom Hamilton zelfs naar de top en zette de snel ste tijd neer. Testresultaten zijn dan misschien berucht als slechte graadmeters voor een nieuw sei zoen, maar Fi-commentatoren gingen meteen met de tijden aan de haal: was het misschien toch niet zo stom van Hamilton om over te stappen? Zelf wuifde de 28-jarige Engels man de snelheid weg: „Ik denk niet dat mensen hooggespannen verwachtingen hebben." Relative ring ligt altijd op de loer in de For mule 1. Ook van Mercedes-team- baas Ross Brawn. „Testen is al leen maar testen. Racen is heel an ders. In Melbourne krijgen we ook te maken met heel andere om standigheden dan in Barcelona." Maar de agenda van Hamilton reikt verder dan 2013, zo zei hij vo rig jaar al tegen The Sun„Ik begin er niet aan met de instelling: laten we eens een slecht jaar gaan heb ben. Ik ben me er gewoon van be wust dat ik niet in de beste auto rondrijd." Dat is niet onverstandig. Schu macher werd geplaagd door onbe trouwbaar materieel en viel tallo ze keren uit, zijn reputatie ten spijt. Hamilton tekende voor drie jaar bij Mercedes AMG Petronas, zoals het team voluit heet. „Ik ver moed dat we in 2014 en 2015 suc cesvol kunnen zijn." Hij heeft een jaar de tijd om Mercedes te leren kennen en naar zijn hand te zet ten voordat de Fi flink op de schop gaat. Vanaf 2014 moeten de teams kleinere motoren gaan ge bruiken (V6 tegenover de huidige V8) om kosten en verbruik terug te dringen. Aan de vooravond van zo'n grote verandering in het re glement zijn de teams voorzich tig. Het gevolg: de auto's die zon dag in Melbourne voor de eerste Grand Prix op de grid staan, zul len weinig verschillen van hun voorgangers. De innovatie - en vooral het budget - reserveren de ontwerpers voor de toekomstige V6-bolides. an der Garde Eindelijk rijdt er weer een Neder lander in de Formule 1 dit seizoen. Giedo van der Garde (27) maakt zijn debuut met het Maleisische achterhoedeteam van Caterham. Van der Garde presteerde de laat ste jaren aardig constant in de GP2, de opstapklasse voor de For mule 1. In deze serie - die mee reist met het Fi-seizoen - won hij een stel races en behoort hij tot de subtop. Eerder was hij erg succes vol in lagere raceklasses. Zijn talent ten spijt verdient Van der Garde geen geld met racen ko mend jaar. Sterker nog, hij moet tien miljoen euro betalen voor zijn racezitje bij Caterham. Maar met miljardair Marcel Boekhoorn (die eerder gratis krant De Pers fi nancierde) als schoonvader is dat geen probleem. Het voornaamste doel voor Van der Garde zal zijn om races uit te rijden. Als hij en zijn teamgenoot Charles Pic het hekkensluiterteam Marussia voor kunnen blijven, kunnen ze terugkijken op een goed seizoen. Een stijging op de ranglijst zou een prestatie van for maat zijn. Van der Garde zal het behalen van een kampioenspunt (waarvoor minimaal de tiende plaats nodig is) als een zege vie ren. Sinds het team in Maleisische handen is, scoorde het (onder ver schillende namen) nog nooit een punt. Het is hopen op een knots gekke race waarbij snellere concur renten uitvallen. Maar met de ui terst betrouwbare Fi-auto's van tegenwoordig, lijkt dat niet erg waarschijnlijk. door Daaf Kasse ZOUTELANDE - Na drie van de ne gen ronden is Leonie de Graag de verrassende koploopster in het Ne derlands damkampioenschap voor vrouwen. De Enschedese studente met Goese roots won donderdag in de ochtendronde in een schitte rende partij van Vitalia Doumesh. 's Middags bereikte ze tegen Mei-Jhi Wu een kansrijk eindspel, maar een derde winstpartij zat er net niet in. Omdat Nina Hoekman, die in de ochtendronde tegen Jaqueline Schouten door een fraai offer haar tweede overwinning had geboekt, tegen Linda Schnieders ook tegen haar eerste verliespünt opliep en zelfs een minremise incasseerde staat De Graag nu alleen aan de leiding. Tegen Doumesh speelde De Graag zeer creatief. Ze beant woordde het aanvalsspel van de kampioene van 1997 met een ac tie tegen de uitgedunde linker vleugel van haar opponente. Gaan deweg kwam ze steeds beter te staan. In het eindspel kon ze twee schijven tot dam laten kronen en kwam de winst bijna automatisch tot stand. Tegen Mei-Jhi Wu ging het aan vankelijk minder overtuigend, maar De Graag slaagde er knap in de oneffenheden in haar positie weg te werken. Nadat ze een remi seaanbod had afgeslagen wikkel de ze af naar een beter eindspel, maar in tijdnood lukte het haar niet om alle remisevalkuilen te ontwijken. In het klassement na drie ronden hebben De Graag en Hoekman al twee punten voorsprong op een groep van vijf speelsters. Daar hoort Rianka Rentmeester niet bij. Voor de speelster uit Nieuw- dorp verliep de tweede speeldag rampzalig. Tegen Jorien Alink kwam ze in de ochtendronde in een ongunstige klassieke stand terecht. Ze bereik te desondanks een eindspel dat normaal gesproken in remise zou moeten eindigen, maar toen ze haar dam verspeelde kon ze het meteen opgeven, 's Middags koos ze tegen Vitalia Doumesh voor een kansloos plan. Met nog weder zijds elf schijven op het bord had de Zeeuwse geen goede zet meer en raakte ze altijd een schijf kwijt. Daarna was haar stand niet meer te redden. In het Best Beach Hotel in Zoute- lande begint vandaag om 11.00 uur de vierde ronde. Een absolute topper is de partij tussen Leonie de Graag en Nina Hoekman. Rian ka Rentmeester neemt het op te gen Mei-Jhi Wu. EINDHOVEN Phillip Cocu wordt per 1 juli de nieuwe hoofdcoach van PSV. Het is de bedoeling dat de huidige trainer van de Ai van PSV samen met Ernest Faber de klus bij het eerste elftal oppakt. Faber wordt in dat geval assistent, maar het is mogelijk dat zich voor hem nog andere (eredivi sieclubs zullen aandienen. Dick Advocaat gaat aan het einde van het seizoen weg bij PSV, dat staat voor alle betrokkenen vast. LENZERHEIDE Marcel Hirscher, de Oosten rijkse skiër met een Neder landse moeder, heeft zich voor het tweede jaar op rij verzekerd van de wereldbe ker algemeen. Zijn Noorse concurrent Aksel Lund Svin- dal kan hem niet meer inha len. De organisatie zette don derdag een streep door de super-G na de val van de Oostenrijker Klaus Kröll. Woensdag ging vanwege de mist de afdaling niet door. STOCKHOLM Alexander Gerndt wil geen deel uitmaken van de Zweedse voetbalselectie voor het duel met Ierland in de WK-kwalificatie. De spits is geschrokken van de negatieve reacties die zijn uitverkiezing de afgelopen dagen opriep. Gerndt ont brak sinds 2011 in de selectie wegens een veroordeling voor huiselijk geweld. Hij werd nu weer opgeroepen, maar heeft bedankt. RIJSWIJK Het Nederlands elftal staat nog altijd op de achtste plaats op de wereldranglijst. De ploeg van bondscoach Louis van Gaal moet daar mee de nationale voetbal teams van onder andere Co lombia (zesde) en Portugal (zevende) voor zich dulden. De top drie van de ranglijst van de Fifa is onveranderd. Spanje blijft het beste voet balland van de wereld, voor Duitsland en Argentinië. RIJSWIJK Fifa-voorzitter Sepp Blatter hekelt de plannen van de Uefa om de wedstrijden van het EK voetbal in 2020 over het hele continent te ver spreiden. „Als het EK wordt verspreid over meerdere lan den, is het geen Europees kampioenschap meer. Zo'n toernooi mist hart en ziel. Een toernooi hoort in één land gespeeld te worden." De Uefa wil het EK 2020 over dertien verschillende landen verspreiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 33