i BOEKENWEEK 29 Slager schrijft geschiedenis met interviews VRIJDAG 15 MAART 2013 om onderdak door Jan van Damme jj Stelt u zich voor: vandaag, vrijdag 15 maart 2013 - speciale editie van de PZC, extra uitzendingen van Omroep Zeeland op radio en tv, aanhoudend bulletins op alle mo gelijke nieuwssites, geluidswagens door de straten, een eindeloze berichtenstroom via Twitter en Facebook. En een Officiële Proclamatie: Inwoners van Zeeland! Een terroristische aanslag op de kerncentrale en de stormvloedkering dreigt. U moet morgen vóór 16.00 uur de provincie verlaten. Er staan evacuatiebussen en -treinen voor u klaar. U mag maximaal 20 kilo handbagage per vol wassene meenemen. Huisdieren en kleinvee moeten bij de dierenasiels worden afgeleverd. Voor het parkeren van uw auto volgt u de spe ciaal daarvoor geplaatste richtingborden. Inwoners van Midden-Zeeland en Walcheren worden in West-Brabant opgevangeninwo ners van Schouwen-Duiveland kunnen in de omgeving van Dordrecht terecht, inwoners van Zeeuws-Vlaanderen worden naar de Noord oostpolder vervoerd. Iedereen krijgt zo'n proclamatie in de bus. Zou u schrikken? De terroristische dreiging die u zich mis schien moeilijk kunt voorstellen, is ook geen werkelijkheid. Maar, knikt Kees Sla ger instemmend, het zou zomaar kunnen. Hij presenteert vandaag in het Polderhuis in Westkapelle zijn nieuwste boek: Ver jaagd door vuur en water. Evacuatie- en vluch- telingenverhalen van Zeeuwen. Over Zeeu wen zoals u en ik, die in de jaren 1939-1945 echt het bericht kregen, dat ze van het één op het andere moment have en goed moes ten verlaten. Onze opa's en oma's, die geen telefoon en televisie hadden, die vaak nog nooit van hun eiland waren afgeweest. Slagers nog naar drukinkt ruikende nieu weling is een 'ooggetuigenboek', zoals hij er eerder schreef met landarbeiders, met overlevenden van de watersnood en met Zeeuwse vrouwen in dracht. Verjaagd door vuur en water biedt dankzij die inbreng van ooggetuigen een verhaal van de Tweede Wereldoorlog door de bril van 'burgers'. Of beter nog: door de bril van kinderen, want de meeste gesprekspartners in het boek wa ren vlak voor en tijdens de Duitse bezet ting nog niet volwassen. In het boek onderscheidt Slager negen ver schillende evacuaties: Zuid-Beveland no vember 1939, de Bevelanden en Walcheren mei 1940, Walcheren mei 1942, Schou wen-Duiveland en Tholen februari 1944, Kruiningen september 1944, Zeeuws- Vlaanderen en Zuid-Beveland en Walche ren najaar 1944- Duizenden, tienduizen den Zeeuwen op de vlucht. De eerste evacuatie begint relatief onschul dig maar wel paniekerig in november 1939, als met het oog op een mogelijke Duitse in val besloten wordt de 'Zeeuwse waterlinie' in werking te stellen. Die bevindt zich in de staart van Zuid-Beveland, waar polders bij Kruiningen onder water worden gezet. De communicatie tussen de Nederlandse leger- en burgerautoriteiten verloopt slecht, er worden vierhonderd mensen geë vacueerd, veel meer dan achteraf nodig bleek. Maar, elk nadeel heeft zijn voordeel. Kort nadat de polder bij Kruiningen onder water is gezet, valt de vorst in. De januari maand van 1940 wordt de koudste van heel de 20ste eeuw. De jeugd van Kruiningen en Hansweert profiteert. Janneke Hovestadt: „Die winter was de mooi ste van mijn hele leven. Het water stond tot aan de nieuwe rijksweg en toen begon het hard te vriezen! Na een paar dagen hoefden we alleen maar tot vlak buiten het dorp te lo pen en daar kon je je schaatsen onderbinden., want daar begon het ijs - de hele polder was één ijsvlakte. Dat ijs was geweldig, want er lagen hier veel soldaten gelegerd en die hadden niks te doen en wij middenstandsmeisjes had den 's middags ook vrij. Er zijn daar ro mances opgebloeid, hoor." Op 10 mei 1940 wordt het serieus. De hele 'staart' van Zuid-Beveland wordt ont ruimd. Deze keer zijn er wel vooraf plan nen opgesteld. De inwoners van Kruinin gen, Schore, Oostdijk, Waarde, Krabbendij- ke en Rilland kunnen terecht op het weste lijk deel van Zuid-Beveland, op Noord-Be veland en in Zeeuws-Vlaanderen. Kees Sla ger heeft dit hoofdstuk 'De zinloze waterli nie' genoemd: de verdedigingslinie valt zonder dat er een schot wordt gelost, en de ellende voor de burgerbevolking is groot. Vervolgens is Walcheren aan de beurt. Vlis- singen is de belangrijkste stad aan de mon ding van de Westerschelde, de vaarweg naar Antwerpen. Het strategische belang is voor de Duitsers zo groot, dat er meteen wordt gebombardeerd. Marie Verhage (17), Koudekerke, Eerste Pink sterdag 1940: „De werkelijkheid was nog niet tot ons doorgedrongen, totdat een paar uur la ter stromen vluchtelingen, bepakt en bezakt, lo pend of op de fiets, alles beladen, met kinderen en ouden van dagen, voorbij trokken. Zenuw achtig smeekten ze om onderdak, al was het in de schuur. Huizen in puin, hele straten overal de ruiten uit de huizen, onbewoonbaar. Dat was nu oorlog. Niet alleen dat we onze vrijheid kwijt waren, maar ook leed en ver driet en onmacht." Middelburg lijkt in eerste instantie een vei lig toevluchtsoord. Maar dat verandert snel, als op 14 mei de berichten over het bombardement van Rotterdam doordrin gen. De Zeeuwse hoofdstad zou het volgen de doelwit kunnen zijn, is de gedachte. Vrouwen, kinderen én mannen verlaten massaal de stad. Vanuit hun tijdelijke on derkomens in de dorpen en op het platte land zien ze op 17 mei hun stad branden. In de zomer van 1942 leidt de start van de bouw van de Atlantikwall tot een nieuwe volksverhuizing. In Vlissingen en in de dor pen langs de kust worden huizen gevor derd om zo'n 17.000 Duitse manschappen onder te brengen. Bijvoorbeeld Grijpsker- Geboren 30 mei 1938 in Scherpenisse. Werkte ais journalist voor Het Vrije Volk, de Vara en de VPRO. Hij is oprichter van het VPRO-radioprogramma OVT. Was in de periode 2007-2011 voor de SP lid van de Eerste Kamer. Schreef aan de hand van interviews met oog getuigen boeken over belangrijke gebeurte nissen en ontwikkelingen in Zeeland in de 20ste eeuw (selectie): Landarbeiders (1981); Vissersverhalen (1990, met Paul de Schipper); De Ramp, een reconstructie (1992, aangevulde herdruk 2003); Zeven Zeeuwse vrouwen (1995); ...en m'n zuster die heet Kee (2001). Ontving in november 2012 de Prijs van de Zeeuwse Boekhandels (voorheen de Jan Bruynsprijs) voor zijn gehele oeuvre. ke: daar worden al gauw vijftig van de 220 huizen door Duitsers bewoond. Verdreven inwoners moéten zelf maar zien dat ze weer ergens onderdak vinden. In februari 1944 worden Schouwen-Duive land en Tholen onder water gezet. Op die manier hopen de Duitse bezetters daar een geallieerde landing te voorkomen. Ook Flakkee en delen van Voorne Putten wor den geïnundeerd. In totaal verlaten 60.000 mensen hun huizen, het is de grootste volksverhuizing waarmee het deltagebied tijdens de oorlog te maken krijgt. De mees ten vinden onderdak bij familie elders in het land. Onder al die mensen is ook Kees Slager zelf. Hij is vijf jaar en woont in de Schoolstraat van Scherpenisse. „Opa en opoe zaten met sombere gezichten in de voorkamer van ons huisje. Ze wachtten, diep in hun jassen gedoken. De kamer was gro tendeels leeg, aan de zolder hing een branden de lamp aan een draad, de kachel was uit, ge praat werd er amper. Na een tijdje klonk het geluid van paardenhoeven op de kasseien van ons straatje. Ze stopten voor de deur. Vader mompelde: 'Daar zal hij zijn' en liep naar de deur. Terwijl de vrieskou naar binnen golfde, begon hij tassen achterin het zwarte koetsje te laden." Het gezin Slager komt in Emmererfschei- denveen terecht, een veenkolonie in Dren te. Zeventien maanden blijven ze daar: va der, moeder, zus, opa, oma, twee tantes. En Kees zelf. Hij heeft het enorm naar zijn zin. „Samen met alle familieleden, het was net een commune", zegt hij. Meer mensen hebben die ervaring. Veel evacués zijn vol lof over de gastvrijheid in Noord-Brabant. Als ze terugkeren is de hele provincie Zee land ernstig 'gewond'. Slager denkt dat West-Zeeuws-Vlaanderen uiteindelijk het meest te lijden heeft gehad. Het bombarde ment van Breskens, en vervolgens de strijd om elke vierkante meter. Op Schouwen- Duiveland, Tholen en Walcheren hebben 40.000 hectares land langer dan een jaar onder water gestaan. En dan is er ook nog Kruiningen, dat na Dolle Dinsdag opnieuw moet evacueren - een strafmaatregel van het Duitse gezag. Het totale aantal dodelij ke burgerslachtoffers in Zeeland tijdens de oorlog is nooit in een officieel cijfer gevan gen, maar benadert zeker de vijftienhon derd. Slager: „Twee keer zoveel als het aan tal Zeeuwen dat in 1953 door de waters nood omkwam." Kees Slager: Verjaagd door vuur en water - Uitge verij Den Boer De Ruiter, 304 pagina's, 18,90 euro. Presentatie: vandaag in het Polderhuis Westkapelle, 15.00 uur. Kees Slager signeert morgen in boekhandel Paard Van Troje Goes, van 15.00-16.00 uur. WOENSDAG 20 MAART Middelburg In het kader van het interactieve landelijke programma Boekenweek Li ve! stellen leerlingen van CSW Van de Perre via Skype vragen aan schrijver Edward van de Vendel. Zeeuwse Bibliotheek, 13.00 uur Lezing Frits van Oostrom over zijn jongste boek Wereld in woorden, over de Nederlandse literatuur in de veer tiende eeuw. De Drvkkery, 15.00 uur Zierikzee Stadswandeling 'Achter de gevels' met gemeentearchivaris Huib Uil in ka der van boekenweekthema. Vertrek bij Boekhandel de Vries, 19.00 uur DONDERDAG 21 MAART Vlissingen Lezing gemeentearchivaris Ad Tram per over Walcherse slavenschepen. Bibliotheek, 19.30 uur VRIJDAG 22 MAART Goes Manda Heddema in gesprek met schrijfster Hassnae Bouazza, over haar boek Arabieren kijken. Boekhandel De Koperen Tuin, 15.00 uur Middelburg Signeersessie Kees van Kooten, au teur van het Boekenweekgeschenk De verrekijker. De Drvkkery, 16.00 uur Vlissingen Kees van Kooten met de theater show Kees van Kooten speelt zich af. Kaarten zijn verkrijgbaar in De Drvk kery en 't Spui. Arsenaaltheater, 20.00 uur ZATERDAG 23 MAART Meliskerke Auteur Hans Werkman leest voor uit en signeert Een dagje naar huis, het geschenk van de Week van het Chris telijke Boek. Boekhandel De Boekenmolen, 14.00-16.00 uur Middelburg Optreden East Of The Sun: 'golden ages, black pages' in de jazz. De Drvkkery, 15.30 uur ZONDAG 24 MAART Terneuzen Literaire middag met romanschrij ver en theatermaker Erik Vlaminck. Zijn novelle Miranda van Frituur Miran da is net verschenen. Porgy en Bess, 15.00 uur Zierikzee Gratis toegang Stadhuismuseum op vertoon Boekenweekgeschenk 15 u: optreden Jopie en Jan Minnaard. Stadhuismuseum, 13.00-17.00 uur. zie ook: www.pzc.nl/boekenweek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29