Juventus: spuiten en slikken VERDIEPING 11 Feyenoord wint de cup met pep Ook bij NEC zijn er pillen Dope-drama in Algerije 1 VRIJDAG 15 MAART 2013 De Europacup in 1996, drie landsti tels, de Europese Su percup en de Itali aanse beker. Er kwam midden jaren '90 geen ein de aan de successen van Juventus. y In 2002 werd duidelijk dat de triomfen mede mogelijk waren ge maakt dankzij wetenschappelijk onderbouwd spuiten en slikken. Juventus was het US Postal van het voetbal. Juventus werd diep gravend onderzocht door justitie op het gebied van doping. Keihard werd bewezen dat de clubarts Riccardo Agricola jaren lang de prestaties van de spelers verhoogde door ze enorme hoe veelheden prestatieverhogende middelen voor te schrijven. Zo was het toedienen van epo ge meengoed. De bloedwaarden van sommige spelers sloegen door die medicatie alle kanten uit. De Fran se international Didier Deschamps scoorde bij de diverse metingen tussen de 35 en 52. Vol gens de getuige-deskundigen was aan te nemen dat verder ook Con té, Tacchinardi, Birindelli, Del Piero, Dimas, Montero, Pessoto en Torricelli epo werd toege diend. Maar Agricola had meer wonderlijks in zijn medicijnkas ten zitten. Bij een inval werden maar liefst 281 verschillende mid delen gevonden, vooral spullen die alleen op recept verkrijgbaar waren. De spelers leken aan wonderlijke kwalen te lijden. Maar liefst 23 spelers hadden behoefte aan samyr, een antidepressivum. En maar liefst veertien spelers slik ten neoton, een middel tegen hart kwalen. In de reeks rechtszaken werd uiteindelijk alleen de apo theker die de spullen leverde ver oordeeld. Juventus werd als werk- gever nooit juridisch vervolgd. Maar ook de Italiaanse voetbal bond, de UEFA en dopinginstan- ties hebben nooit actie onderno men. Gehrke (MSV Duisburg) phenylephrin Cyrille Pouget (Bordeaux) nandrolon Dominique Arribagé (Toulouse) nandrolon Antoine Sibierski (Auxerre) nandrolon Vincent Guerin (I olen 2001 Frank de Boer (Barcelona) nandrolon Fernando Couto (Lazio Roma) nandrolon Edgar Davids (Juventus) nandrolon Jaap Stam (Lazio Roma) nandrolon Pep Guardiola (Bresci k Moskou) bromantan 2004 Rio Ferdinand (Manchester United) missen controle Tamas Peto (NAC) norandrosterone Marko Rehmer (Hertha Berlin) betamethason 2005 Nuno Assh ;l Piqué (Excelsior) wonderdrank Mark Lerandy (SC Pullendorf) reproterol Oliver Kahn (Bayern M) ontlopen controles 2009 Paddy Kenny (Sheffield United) efedrine Aleksei Berezinski odor Yanchev (CSKA Sofia) methyhexanamin Dino Najdoski (Rabotnicki) 4-methyl-2-hexanamine Milovan Petrovic (Rabotnicki) 4-methyl-2-hexanamine Ricardo Batista (Sporting Ol •p Jan Peters was niet de beste spits aller tijden die Feye noord had, wel de eerlijkste. Hij onthulde in het AD dat doping in zijn tijd normaal was in de Kuip. Ook tijdens de bekerwinst op Ajax in 1980. „We kregen een beker tje met een klein beetje drank. Daarna een pilletje. En toen een prikje. We lie pen die dag de hekken er uit. De medische staf sprak er verder niet over, wij wis ten dat we er ook niet over moesten praten. Dat deden we dus ook niet Ook in an dere belangrijke wedstrij den namen we iets. NEC had in de jaren '70 en '80 een naam binnen de voetballerij. In Nijmegen wisten ze wel iets van dope. Een speler uit de jaren '80 bevestigde dat beeld deze week. „Ik heb zelf ook wel eens iets genomen omdat ik eigenlijk niet kon spelen in een belangrijke wedstrijd. Ik kreeg een half tabletje, kon zonder problemen de wedstrijd uitmaken, maar lag wel de hele nacht te stui teren. Andere spelers kre gen iedere wedstrijd die pil letjes en namen dan ge woon een hele. Ik zou gek zijn geworden. Algerije verraste de voetbal wereld in de jaren tachtig aangenaam, onder andere met deelname aan het WK in Spanje (1982). Voor dat toernooi heeft de Algerijnse bond een teamarts aange steld uit de Sovjet-Unie. Die voorziet de spelers van pre paraten. Jaren later treffen meerdere spelers elkaar op een trainerscursus. Daar ont dekken ze een treffende ge lijkenis: ze hebben bijna alle maal gehandicapte kinde ren gekregen. Maar liefst zes ex-internationals hebben sa men acht (zwaar) gehandi capte kinderen. Helenio Herrera, 1964 Barry Hulshoff, 1971 Franz Beckenbauer, 1974 Zie ook de volgende pagina

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11