Wielrenners worden beschimpt. Hun sport is besmet door doping. En het voetbal? Daar is het net zo erg, maar steekt men de kop in het zand. 10 VERDIEPING STIMULERENDE MIDDELEN Dopinggevallen in Europees profvoetbal sinds 1995 1995 Roland Wohlfahrt (Bochum) norefedrine 1996 David Garcion (Lille) nandrolon 1997 Holger Gehr Rold (Pescara) anabolen Harald Wapenaar (FC Utrecht) efedrine Manuel Cornelius (TB Berlin) nandrolon Christian Bucchi (Perugia) anabolen Salvatore Monaco (Perugia) anabolen 2001 nandrolon 2003 Al-Saadi Al-Quahafi (Perugia) nandrolon Raymond Kalla (Vfl Bochum) triamcinolon Daniel Gomez (Alemannia Aachen) methylprednisolon Jegor Titov (Spartak Moskou nchen) finasteride Dmitri Nevmivaka (Oekraïne onder 21bloeddrukverlagers 2007 Marco Borriello (AC Milan) cortisone Michael Wiggers (Bergen) 19-nonandrosterol Mittchel Piqué (E (Fortuna Sittard) stanozolol 2011 Kolo Touré (Manchester City) dieetpillen Kostadin Stojanov (CSKA Sofia) methyhexanamin Rumen Trifonov (CSKA Sofia) methyhexanamin Todor Yam Arsenal al aan dope in 1925 Wereldtitel met pervitin Inter heeft 'Café Herrera' Piet Kruiver, dope bij PSV 'Hagelslag* bij Ajax Bloeddoping 1 van Der Kaiser Voetbal heeft eigen dopingwaarden door jaap van Essen illustratie Farhad Karimi In een urinestaal van wielrenner Alber to Contador werden in 2010 sporen van het groeimiddel clenbuterol aange troffen. 50 picogram was de gemeten waarde. De Spanjaard verweerde zich met het verhaal dat hij met groeihor monen vervuild rundvlees had gege ten. Het mocht niet baten. Sterker, hij werd hardop uitgelachen. Contador werd na een lan ge rechtsgang geschorst en moest zijn sinds 2010 behaalde zeges inleveren. In de zomer van 2011 werd in Mexico het we reldkampioenschap voetbal voor teams onder de 17 jaar gespeeld. Er werden 208 dopingtest afgenomen. Daarvan bleken er 109 clenbuterol te bevatten. Van de 24 deelnemende teams wa ren er slechts vijf waar geen enkele positieve test werd gedaan. Onder die witte raven was overigens ook Oranje. De 109 positieve tests hadden vrijwel allemaal waarden tussen de 50 en 300 picogram. Drie voetballers scoorden tus sen de 300 en 1.300, oftewel 6 tot 25 maal meer dan bij Contador werd aangetroffen. Er werd niet één voetballer bestraft. De voetbal bond FIFA liet na het bekend worden van de positieve uitkomsten in allerijl een onderzoek doen naar vlees dat in de spelershotels werd verwerkt. Volgens de wereldvoetbalbond bleek 30 procent van het vlees 'vervuild' door het groeihormoon. En dus was duidelijk dat alle positieve spelers 'onschuldig' waren, zo rede neerde men gemakshalve maar. De dopingauto- riteiten namen deze lezing meteen over. Pre cies hetzelfde gebeurde met de positieve tests tijdens het WK voor vrouwen in Zuid-Korea. En eerder al in 2011, eveneens in Mexico,wer den negen positieve spelers niet vervolgd. Waar dopinggebruik in de wielerwereld al ja ren onder het vergrootglas ligt, let vrijwel nie- man op voetballers. Het aantal dopingcontroles in Nederland bijvoorbeeld is ongekend laag. Per jaar worden er 100 controles uitgevoerd, bij 50 verschillende wedstrijden uit de eredivisie, eerste divisie en de bekercompetitie. Er zijn dus voetballers die hun hele loopbaan niet ge controleerd worden. In andere Europese com petities is het niet veel beter. Bij internationale wedstrijden wordt wel iets meer getest en juist bij die controles lopen relatief veel voetballers tegen de lamp. Maar wordt er al een speler be trapt, dan wordt slechts zelden echt gestraft. Dopingzaken in het voetbal eindigen meestal in een totaal ondoorzichtig juridisch steekspel. Wie weet nu bijvoorbeeld hoe de nandro- lon-zaken Frank de Boer, Edgar Davids en Jaap Stam zijn geëindigd? De middelen die bij voetballers worden aange troffen, zijn niet anders dan bij wielrenners. Sterker, soms lijkt het zelfs of bepaalde midde len eerder het voetbal bereiken dan het wiel rennen. Ontegenzeggelijk kent het voetbal net als het wielrennen een bijna eeuwoude cultuur van doping. Twijfel hoeft er niet te zijn, want net als bij het wielrennen, zijn er ook genoeg oud voetballers na enige tijd bereid een boekje open te doen. Al die getuigenissen bij elkaar la ten zien: al sinds de jaren '50 wordt in Neder land, en in alle overige Europese competities welhaast structureel met doping gewerkt. Alleen, in het voetbal haalt men de schouders op. Laat staan dat er een heksenjacht wordt ont ketend. Zelfs Juventus mocht alle titels houden, nadat het georganiseerde dopingbedrog uit de perio de 1994-1998 bekend werd. De vraag is ook wat er gebeurt wanneer de Fuentes-beerput ooit echt open gaat. De Spaanse dopingarts 'hielp' zeker 200 sporters met onder meer bloeddo- ping. Maar uit zijn klantenbestand werden door de Spaanse justitie tot nu toe alleen de wielrenners bekend. Het is zeker dat dokter Fuentes ook voetballers heeft behandeld. Zelf maakte hij er geen geheim van ook Spaanse topvoetballers in zijn praktijk te hebben ont vangen. Maar vreemd genoeg, het blijft oorver dovend stil bij de Spaanse voetbalbond, de UE FA en FIFA. Volgens Herman Ram van de Nederlandse Do- pingautoriteit is het onweerlegbaar dat de voet balwereld zeker tot 2009 een eigen koers voer. „Maar sindsdien gelden ook voor voetballers dezelfde regels en dopinglijsten en zijn de con troles hetzelfde." Ram zegt ook: „Op zich heb ben wij als dopinginstituut zeker in Nederland weinig problemen met de professionele voet balclubs. Dat is ook logisch. Die zijn goed geor ganiseerd, hebben genoeg geld voor goede be geleiding en er werken dus mensen die weten wat wel en niet kan. Ze kennen de regels." Ram bedoelt daarmee te zeggen: de clubs blij ven binnen de regels en er worden dus bijna nooit profspelers positief bevonden. Dat wil niet zeggen dat voetbalclubs geen gebruik ma ken van allerlei middelen. „We maken ons best zorgen om allerlei ontstekingsremmende medi cijnen. Die worden in de voetbalwereld echt collectief gebruikt. En creatine wordt ook nog toegepast. Maar dan heb je het niet over verbo den zaken." Volgens Ram zijn er inmiddels wel degelijk nieuwe middelen in omloop. „Lichaamseigen stoffen. Maar die zijn momenteel nog heel erg duur. Gen-doping is ook zoiets, daar zit ieder een op te wachten tot het opduikt." In het wielerpeloton wordt momenteel gefluis terd over een nieuw wondermiddel met de naam aicar. Het is ook een lichaamseigen stof die tot nu toe ontraceerbaar is. Misschien dat er daardoor de laatste twee jaar zo opvallend weinig positieve dopingtesten zijn in de wieler sport en voetbalwereld. Net als in de jaren '90 dus. Engeland, januari 1925. Voor zover bekend het eerste do- pinggeval in de geschiede nis van het profvoetbal speelde zich af bij Arsenal. Manager is Leslie Knighton. Hij voorziet zijn spelers voor een FA Cupwedstrijd tegen West Ham United van 'kleine zilveren pillen'. Knighton kreeg de pillen van een aits die fan was van de club. De spelers barsten van de energie, maar krij gen tegelijk ongelooflijke dorst De voetballers voelen zich later beroerd en weige ren nogmaals de pillen te ne men. Het West-Duitse Wirtschajts- wunder kreeg op het voetbal veld gestalte met de wereld titel in 1954. De Duitsers ver sloegen het onverslaanbaar geachte Hongarije met 3-2. Wetenschapper Erik Eggers bracht aan het licht dat per vitin een grote rol speelde in het mirakel. Pervitin staat ook wel bekend als me- thamphetamine en werd in de Tweede Wereldoorlog verstrekt aan de Duitse sol daten. Het middel helpt ang sten om te zetten in agres sie. Handig voor voetballers in de strijd tegen een sterke vijand. In de jaren '60 was Inter het elftal dat catenaccio tot kunst verhief. Trainer was Hele- nio Herrera, een trendset ter, op vele gebieden. Be roemd en berucht was zijn speciale 'Café Herrera', kof fie met 'iets' speciaals. De spelers wisten wat ze kre gen, maar zwegen er over, tot Ferruccio Mazzola zich uitsprak. „In 1967, voor een wedstrijd tegen Como, kre gen we weer Café Herrera. Daarna ben ik drie dagen en nachten van slag geweest. Ik hallucineerde aan een stuk door. Er zaten amfeta minen in de koffie." Piet Kruiver speelde eind ja ren '50 bij PSV, werd ge transfereerd naar het Itali aanse Lanerossi en voetbal de later bij Feyenoord. Op zijn 41e onthulde hij dat do ping in het voetbal veel voorkwam. „In Italië kregen we iedere zondag een spuit en een pil. Dan ging je an derhalf uur als een gek te keer. Na afloop kregen we meteen weer een spuit, dat neutraliseerde de boel." Ook bij PSV werd doping ge bruikt. Het ging om perfiti- ne, tabletjes. „Je bleef de he le nacht wakker en je hart pompte en pompte maar." Barry Hulshoff won met Ajax driemaal de Europa cup voor landskampioenen. Al in 1973 liet hij zich in Vrij Nederland ontvallen dat de term 'totaalvoetbal' heel ruim werd genomen. „Vijf jaar geleden, net voor de uit wedstrijd tegen Real Ma drid, kregen we een witte pil en nog iets anders in een capsule. We noemden het 'hagelslag'. Daarna voelden we ons enorm sterk en we bleven maar lopen." Vol gens Hulshoff was het ver strekken van de pillen niet bepaald uitzonderlijk bij het 'grote' Ajax. De grootste Duitse voetbal J; ler aller tijden, Franz s Beckenbauer, onthulde ooit n dat hij in de jaren '70 op wel F zeer bijzondere wijze werd d geprepareerd voor wedstrij v den. Een of tweemaal per d week werd hem bloed afge i! nomen en vervolgens in tj zijn keizerlijke billen weer d ingespoten. E Volgens Der Kaiser werkte P het als volgt: „Injecteren u met je eigen bloed veroor e zaakt een ontsteking. Daar ti door gaat je lichaam extra n bloedcellen aanmaken en V dat geeft je meer uithou d dingsvermogen." d

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10