i I Werken in ondergronds dorpje achter Boorbara I! 1 Vrijwilligster blijft met soesjes zitten uitbreiding jachthaven 26 WALCHEREN Reorganisatie is het gevolg van fusie van de sociale dienst, de sociale werkvoorziening en de kredietbank. EF! EF Veertien banen weg bij Orionis door Maurits Sep VLISSINGEN - Bij Orionis Walche ren vervallen door een reorganisa tie veertien arbeidsplaatsen. De totale werkgelegenheid daalt van 168 naar 154 arbeidsplaatsen. Bo vendien worden enkele oude func ties geschrapt en nieuwe ge creëerd, waardoor mensen ander werk moeten gaan doen. De reorganisatie zat er al lang aan te komen. Die was noodzakelijk door de fusie van de Sociale Dienst Walcheren, de sociale werkvoorziening Lété en de Kre dietbank Walcheren tot één orga nisatie. De drie organisaties moes ten langzaam naar elkaar toe groeien. Eigenlijk had de vorming ven één organisatie in juli vorig jaar al klaar moeten zijn, maar me de omdat het meer tijd kostte een goed sociaal statuut af te sluiten met de vakbonden en de onderne mingsraden, liep het proces ruim een halfjaar vertraging op. In december werd een akkoord be reikt over een sociaal statuut. In ja nuari konden werknemers van Orionis Walcheren kenbaar ma ken voor welke andere functie ze in aanmerking willen komen. Een plaatsingscommissie heeft vervolgens mensen een nieuwe plek toegewezen. De betrokkenen hebben nu bedenktijd. Eind april moet de definitieve plaatsing rond zijn, zegt Chris Simons, lid van het dagelijks bestuur van Orionis en wethouder van Middel burg. Zolang dat nog niet is gebeurd, valt nog niet te voorspellen hoe veel mensen hun baan kwijtra ken, zegt interim-directeur Joost Struijk van Orionis. „Mensen die nu te horen hebben gekregen op welke werkplek ze komen, heb ben een paar weken bedenktijd. Ook wordt een aantal nieuwe functies opengesteld waarop men sen kunnen solliciteren. En men sen kunnen besluiten alsnog vrij willig weg te gaan. Nu zijn 51 mensen boventallig omdat we geen plaats voor hen hebben, maar pas als dat allemaal bekend is, weten we hoeveel mensen uit eindelijk hun baan verliezen." Struijk benadrukt dat 'over de he- 154 Het personeelsbestand van Orionis Walcheren - sociale dienst, sociale werkvoorziening en kredietbank - daalt met veertien arbeidsplaatsen van 168 naar 154 fte. le linie' binnen Orionis banen ver dwijnen en dat ook het aantal lei dinggevenden afneemt. „We heb ben minder mensen nodig en an dere dan voorheen." Een belangrijke beleidswijziging is dat de aandacht verschuift van het helpen van mensen met een uitkering naar het begeleiden van mensen zonder baan naar vast werk. Omdat die laatste taak be langrijker wordt, en de admini stratieve taak beperkter, vindt bin nen Orionis ook een verschuiving van werkgelegenheid plaats. De nieuwe organisatie is één re den voor de reorganisatie en het banenverlies; een andere is dat er minder geld is voor het uitvoeren van alle taken door rijksbezuini gingen, zegt Simons. „Het zijn moeilijke tijden waar we samen zorgvuldig doorheen moeten." door Raymond de Frel SLUISKIL - Achter de boor Boorbara werken de tunnelbouwers in een ondergronds 'dorpje'. Een kijkje on der de klei. Zo, de rits van de veiligheidsjas kan wat losser. Hoe dichterbij de tunnelboormachine, hoe behaag lijker het wordt. Althans, qua tem peratuur. Waag het niet om je oor doppen uit te doen, want Boorba ra baant zich met veel bombarie een weg onder het Kanaal van Gent naar Terneuzen door. De boor is nog net niet onder wa ter. Dat merken de tunnelbou wers. „We zitten in de kleigrond. Meestal horen we de grond door de pijpleiding ruisen, maar nu ho ren we helemaal niets", vertelt uit voerder van de boorploeg Dennis Andreae. „We zitten nog onder een weiland, met echte Zeeuwse plakklei. Onder het kanaal treffen we papperige zandgrond aan. Dat boort makkelijker." Andreae (32) doet zijn verhaal in de schaftkeet achter de boor. Hij stuurt in ploegendienst veertien tunnelbouwers aan. De Sluiskil tunnel is zijn zevende tunnelpro ject. „Hiervoor heb ik drie jaar ge werkt aan de Noord-Zuidlijn in Amsterdam. De bouwploeg van daar is nu ook grotendeels hier ac tief. In het kleine tunnelwereldje kom je elkaar vaak tegen. Het is van belang dat je een echte team speler bent. Je bent onder werk tijd afgesloten van de buitenwe reld, je hebt alleen elkaar." Ver trouwen en een goede communi catie zijn essentieel. Duits en Ne derlands zijn in het 'dorpje' ach ter Boorbara de voertalen. In de controlekamer wordt op vier beeldschermen het boorproces in de gaten gehouden. Zodra de boor twee meter is opgeschoten, moet een betonnen ring worden geplaatst. De boormachine ge bruikt de laatste ring om zich te gen af te zetten. Zodra er genoeg ruimte is, worden de tunnelele menten bevestigd en kan verder worden geboord. Dat proces is haast volautomatisch. „Maar de machine wordt nog altijd door mensen aangestuurd", zegt toe zichthouder Joost Bastiaansen. Er kan altijd iets misgaan, weet Andreae. „In Sluiskil gaat tot nu toe alles prima. Maar ik heb elders meegemaakt dat in een strakke bocht een leiding met bentoniet uit elkaar klapte. Dan is een keer douchen niet voldoende." Bentoniet is een klei die grond waterdicht maakt. Voor Boorbara is het ook een soort smeermiddel. De weggeboorde grond wordt via een pijp naar het oppervlak ge bracht. Daar zorgt een scheidings- fabriek ervoor dat de bentoniet weer uit de grond wordt gezui verd en vervolgens weer naar de tunnelboormachine kan worden geloodst voor hergebruik. En het zand en de klei? Daar gaat geen korrel van verloren. Alles wordt gebruikt voor de aanleg van de toerit, dijken en taluds. De ingang van de noordbuis van de Sluiskiltunnel. De boor is nu zo'n 330 meter onderweg, foto Mark Neelemans door Frank van Cooten OVEZANDE - Anna de Muynck uit Ovezande bleef woensdagochtend zitten met warme chocolademelk en vele zelfgemaakte soesjes. Die had ze gemaakt voor de 28 kinderen van groep 8 van de Don Boscoschool in 's-Heerenhoek. De kinderen zouden bij haar mei doorns komen planten in het ka der van de Borselse Boomfeest dag. Een half uur voor aanvang kreeg ze echter een telefoontje van de organiserende Stichting Landschapsbeheer Zeeland met de mededeling dat het feest niet doorging. In verband met het win terweer is de bodem nog te hard, luidde de verklaring. Anna de Muynck vindt het best vervelend. „Mijn man had nota bene dinsdag de stichting gebeld met de vraag of de boomplantdag wel door zou gaan in verband met de weersom standigheden." SLZ bezorgde Anna de Muynck woensdag een bloemetje voor de gedane moeite en als excuus. Syl via Tfiinder van de stichting: „We wisten niet dat mevrouw zo veel moeite had gedaan." BRESKENS - De jachthaven in Bres- kens kan mogelijk met 200 tot 300 ligplaatsen worden uitge breid. Daarvoor wordt de huidige jachthaven, die 580 ligplaatsen heeft, uitgebreid met de vissersha ven. Het handjevol vissers schepen dat Breskens nog kent, verhuist dan naar een ander deel van de haven. Dat staat in de Eco nomische Agenda van de provin cie. De uitbreiding van de jachtha ven is onderdeel van een totale metamorfose van het havenge bied. Naast de uitbreiding van de jachthaven moet het havengebied straks ook plaats bieden aan een nieuw havenkantoor en een oplei- dings- en kenniscentrum over zee zeilvaart. Verder zijn de plannen voor een toeristische Visserij Ex perience vergevorderd. 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6