28 ZEELAND KINDERKUNSTWEEK t De tweede Zeeuwse Kinderkunstweek is woensdag begonnen in 't Beest in Goes met een lichtperformance van kunstenaars Paul en Menno de Nooijer. Met kunst kan j e al heel cf Met licht, projecties en geluid openden kunstenaars Paul en Menno de Nooijer de kinderkunstweek. foto Mechteld Jansen door Cornelleke Blok Een zuchtje van opwinding gaat door de zaal. 'Wat gaat die hand doen met die brandende luci fer?', lijkt iedereen te denken. 'Ièèè' en 'óóóh' en 'èèèh' klinkt het hier en daar zachtjes als kunstenaar Paul de Nooijer de illusie wekt dat hij een groot zwart gat in zijn lichtgevende lichaam en dat van zijn zoon Menno brandt. De onderarmen die even later uit de gaten tevoorschijn komen, lijken le vensecht. Maar schijn bedriegt. De basis schoolkinderen moeten lachen om de pro jectie en het knisperende geluid op de achtergrond. De performance van kunstenaars Paul en Menno de Nooijer en componist Jorrit Tamminga heeft op z'n minst enkele jon ge toeschouwers nieuwsgierig gemaakt. „Ik dacht dat we schilderijen gingen bekij ken enzo. Ik wist helemaal niet dat zo'n voorstelling ook kunst was", zegt de tien jarige. Nathanaël na afloop. En dat is pre cies de bedoeling van de Kinderkunst week: gedurende tien dagen komen vier- tot twaalfjarigen in aanraking met eigen tijdse kunst. In de lessen op de 54 deelne mende basisscholen kan aan de hand van een ideeënboek aandacht besteed worden aan kunst. Kinderen bezoeken met de klas enkele galeries, musea en ateliers. Projectleider John Louws: „Veel volwasse nen vinden moderne en eigentijdse kunst een beetje vreemd. We willen de kinde ren al op jonge leeftijd leren om goed naar de kunst te kijken, zich er iets bij voor te stellen en niet meteen een oordeel te hebben. We willen ze laten zien dat er zó veel kan en grenzen kunt doorbreken. Kunst kan net als literatuur en muziek troost bieden in de alledaagse wereld en verrijking bieden." De tweede editie van de Kinderkunst week is flink groter dan de eerste. Het aan tal deelnemende scholen is verdubbeld en de organisatoren hebben 38 galeries, ateliers en musea bereid gevonden om mee te werken. De kinderen die meedoen krijgen de kans om stickers voor een kin derkunstbon te verzamelen. Daarmee kunnen ze sparen voor een eigen kunst weck. Als ze kunnen aantonen dat ze vier keer actief bezig zijn geweest met kunst, binnen en buiten schooltijd, dan kunnen ze voor tien euro een kunstwerk van Paul en Menno de Nooijer kopen. Zij hebben speciaal voor dit project drie kunstwer ken gemaakt die passen bij het thema 'licht'. Louws: „Kinderen kunnen zo al heel jong beginnen met een kunstverza meling." Paul en Menno de Nooijer vin den het belangrijk om mee te werken aan dit evenement. „Ik vind het een heel goed project, helemaal in deze tijd", zegt Men no de Nooijer. „Nu de houding van veel Nederlanders ten opzichte van kunst ne gatief is, is het heel belangrijk dat jonge kinderen geconfronteerd worden met kunst. We willen laten zien dat kunst er wel degelijk toe doet. Ik weet nog dat Chriet Titulaer toen ik jong was bij mij op bezoek kwam in de klas. Ik vond het zo spannend dat een bekende persoon op bezoek kwam. Dat is het enige dat ik me herinner van mijn basisschoolperiode. Ik hoop dat deze performance op de kinde ren net zo'n grote indruk heeft gemaakt." Q www.kinderkunstweek.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62