A House 4 You naar Biervliet en Terneuzen Jachthaven Breskens kan flink stuk groter I 1 I Zoeken naar metgezel om 'met treintjes te spelen' 24 ZEEUWS-VLAANDEREN SLUISKILTUNNEL Achter boor Boorbara werken de tunnelbouwers in een ondergronds 'dorpje'. Een kijkje onder de klei. Concert eXtra Loud in café De Jonkheer Hulst EP door Bas Dingenouts In de rubriek 'Prikbord' wordt het ver haal achter een advertentie op internet of het traditionele 'supermarktprik bord' verteld. De plaatser ervan legt uit wat hij of zij zoekt of in de aanbie ding heeft. Bart van Doorn vindt het gezelliger om samen met modeltreinen bezig te zijn en zoekt daarom een metgezel, foto Mark Neelemans Advertentie: Gezocht: een mede modelspoorbouwer Waar: Zeelandnet Geplaatst door: Bart van Doorn uit Philippine Mensen vragen nogal eens of ik met treintjes speel. En daar komt het eigenlijk wel op neer", zegt Bart van Doorn (56) uit Philippine met een knipoog. Bart heeft al ja renlang een grote passie: model treinen. Enige tijd geleden plaats te hij een advertentie op het prik bord van Zeelandnet. Je zou den ken dat hij op zoek is naar materi aal, maar bij Bart ligt het anders. Hij zoekt naar een persoon: ie mand die met hem wil bouwen aan zijn modeltreinbanen. „Mo menteel werk ik aan een baan met als thema goederentreinen aan het einde van de jaren zeven tig in het noordwesten van de Verenigde Staten. Al mijn banen zijn trouwens gebaseerd op het Amerikaanse spoorwegnetwerk." Al op zijn zesde jaar kreeg Bart zijn eerste treinstel. Sindsdien is hij gegrepen door modeltreinen en alles wat er bij komt kijken. „Ik probeer de werkelijkheid zo door Raymond de Frel terneuzen - Het centrum voor coaching en psychische hulpverle ning A House 4 You verhuist van Axel naar Terneuzen en hoogst waarschijnlijk ook Biervliet. Woongoed Zeeuws-Vlaanderen verlengde de huurovereenkomst met A House 4 You aan de Zuivel- straat in Axel niet, omdat er spra ke zou zijn van belangenverstren geling. De man van directeur-eige naar Lilian Bakels is sectormana ger woondiensten bij Woongoed. In een discussie over de hoogte van de servicekosten trad volgens goed mogelijk na te maken. De treinstellen koop ik op speciale si tes in de Verenigde Staten. Met verschillende materialen bewerk ik deze om ze zo levensecht mo gelijk te maken. Ook besteed ik aandacht aan het geluid van de treinen en het decor waarin ze rij den. Hierbij moet je denken aan landschappen en gebouwen uit het juiste tijdperk." Daardoor doet Bart soms jaren over het ma ken van één baan. Om inspiratie op te doen en tips uit te wisselen bezoekt Bart beur zen en is hij actief op een forum over Amerikaanse modeltreinen. „Met een clubje van zo'n dertig man helpen we elkaar. Maar nie mand van hen woont in de buurt. Daarom zou het leuk zijn om iemand in de regio te vinden, die mee wil bouwen aan mijn baan. Ervaring of specifieke ken nis is niet nodig, hoor. Ik vind en thousiasme en een stuk gezellig heid het belangrijkst. De fijne kneepjes breng ik hem of haar vanzelf wel bij." Q De volledige advertentie is te vinden op www.zeelandnet.nl/prikbord/ advertentie.php?id=5563861 Woongoed de man van Lilian Bak els op als zakelijke belangenbehar tiger. Dat vond Woongoed onge wenst. En dus moest A House 4 You op zoek naar een andere stek. Het coachingsteam huist vanaf juni in het voormalige pand van Ge rechtsdeurwaarder Van Damme aan de Axelsestraat in Terneuzen. Voor het geven van bedrijfstrai- ningen wil Bakels in de polder bij Biervliet een trainingscentrum la ten bouwen. Nog niet alle beno digde vergunningen zijn daarvoor binnen. Tot die tijd wil en kan ze nog niet teveel kwijt over het trai ningscentrum. Ondergronds dorpje achter tunnelboor door Raymond de Frel sluiskil - Zo, de rits van de veilig- heidsjas kan best wat losser. Hoe dichter we de tunnelboormachi ne naderen, hoe behaaglijker het wordt. Althans, qua temperatuur. Waag het bijvoorbeeld niet om je oordoppen uit te doen, want Boor bara baant zich met veel bomba rie een weg onder het Kanaal van Gent naar Terneuzen door. Nu is de boor nog net niet onder water. Dat merken de tunnelbou wers. „We zitten nog in de klei grond. Meestal horen we de grond door de pijpleiding ruisen, maar nu horen we helemaal niets", vertelt uitvoerder van de boorploeg Dennis Andreae. „We zitten nog onder een weiland, met echte Zeeuwse plakklei. Straks, onder het kanaal treffen we papperige zandgrond aan. Dat boort makkelijker." Andreae (32) doet zijn verhaal in de schaftkeet achter de boor. Hij stuurt in ploegendienst veertien tunnelbouwers aan. De Sluiskil tunnel is zijn zevende tunnelpro ject. „Hiervoor heb ik drie jaar ge werkt aan de Noord-Zuidlijn in Amsterdam. De bouwploeg van daar is nu ook grotendeels hier ac tief. Het tunnelwereldje is klein, je komt elkaar vaak tegen. Het is ook daarom van belang dat je een echte teamspeler bent. Je bent on- hulst - De twaalfkoppige cover band eXtra Loud, met leden en oud-leden van orkest The Young Ones uit Hulst, heeft genoeg van de winter. Zaterdagavond geeft de band in café De Jonkheer in Hulst een concert waarmee de lente de finitief wordt verwelkomd. EXtra Loud brengt nummers van onder anderen Michael Jackson, Jon Bon Jovi, Tina Tlirner en Aretha Frank lin. Alleen de bezetting van de co verband is al apart, met onder an deren twee trompettisten, een pia nist en niet minder dan zes saxo fonisten. Sophie Stockman treedt op als zangeres. Het lenteconcert begint om 22.00 uur. Dennis Andreae uit Wernhout is uitvoerder bij de boorploeg. der werktijd helemaal afgesloten van de buitenwereld, je hebt al leen elkaar." Vertrouwen en een goede commu nicatie zijn daarom essentieel voor een optimaal boorproces. Duits en Nederlands zijn in het 'dorpje' achter Boorbara de voerta len. In de controlekamer, tegen over de schaftkeet, wordt op vier beeldschermen het boorproces in de gaten gehouden. Dat is een pre cisiewerk. Telkens als de boor twee meter is opgeschoten, moet er namelijk een betonnen ring worden geplaatst. Dat moet vrij wel meteen. De tunnelboormachi ne gebruikt namelijk de laatst ge plaatste ring om zich tegen af te zetten. Zodra er genoeg ruimte is, worden de tunnelelementen be vestigd. Dat proces is haast volau tomatisch. „Ja, maar de machine wordt nog altijd door mensen aan gestuurd. Het blijft dus mensen werk", zegt toezichthouder Joost Bastiaansen. Er kan dus altijd iets misgaan, weet ook Andreae. „In Sluiskil gaat tot nu toe alles prima. Maar ik heb het elders eens meege maakt dat een leiding met bento niet uit elkaar klapte. Ja, dan is een keer douchen na afloop echt niet voldoende. Je moet je bewust zijn van do gevaren. Gebeurt er toch iets vervelends, dan moet je daar gevoelsmatig overheen kun nen stappen om dit werk goed te kunnen blijven doen." Bentoniet is een klei, die grond waterdicht maakt. Voor Boorbara is het bovendien een soort smeer middel. De weggeboorde mix van grond en bentoniet wordt via een pijpleiding naar het oppervlak ge bracht. Daar zorgt een scheidings- fabriek er voor dat de bentoniet weer uit de grond wordt gezui verd en vervolgens weer naar de tunnelboormachine kan worden geloodst voor hergebruik. En het zand en de klei? Daar gaat geen korrel van verloren. Alles wordt namelijk gebruikt voor de aanleg van de toerit, dijken en taluds. door Martijn de Koning breskens - De jachthaven in Bres kens kan mogelijk met twee- tot driehonderd ligplaatsen worden uit gebreid. Daarvoor wordt de huidi ge jachthaven, die 580 ligplaatsen heeft, uitgebreid met de vissersha ven. Het handjevol vissersschepen dat Breskens nog kent, verhuist dan naar een ander deel van de ha ven. Dat staat in de Economische Agenda van de provincie. De uitbreiding van de jachthaven, waar al jaren over gepraat wordt, is onderdeel van een totale meta morfose van het havengebied. Na i dat verschillende plannen daar voor waren gesneuveld, praten sinds vorig jaar alle betrokkenen onder regie van de gemeente Sluis over een nieuw plan. Daar over wil het gemeentebestuur voor de zomer duidelijkheid ge ven. De provincie licht nu dus een tipje van de sluier op. Naast de uitbreiding van de jacht haven moet het havengebied straks ook ruim plaats bieden aan een nieuw havenkantoor en een opleidings- en kenniscentrum over zeezeilvaart. Verder zijn de plannen voor realisatie van een toeristische Visserij Experience vergevorderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58