Brand legt oude pastorie in de as Informatieavond 'Beer gaat los' in Baarland Debat over ambtsgebed in Tholen te volgen via twitter BEVELANDEN en THOLEN 27 Nu 3 maanden korting op Alles-in één Standaard met Interactieve TV Explosief blijkt lichtkogel te zijn Euterpe geeft jaarconcert Nieuwe actie tegen plan Rammegors TV-kijken zoals het jou uitkomt met Interactieve TV Overat in huis tv-kijken op je laptop, tablet of smartphone Met een druk op de knop een programma even op pauze zetten Op 2 tv's tegelijk programma's opnemen tot maar liefst 200 uur kpa.com kpa wiaket 0800 0115 DONDERDAG 14 MAART 2013 door Rob Paardekam oud-vossemeer - Wat woensdag in eerste instantie een relatief on schuldig schoorsteenbrandje leek, ontwikkelde zich al snel tot een grote brand, die de voormalige pas torie aan de Dorpsweg in Oud-Vos- semeer grotendeels in de as legde. Even werd gevreesd dat het vuur zou overslaan naar de naastgelegen rooms-katholieke kerk, maar die kon worden gespaard. De brand werd woensdagochtend rond 7 uur ontdekt door een be woner van het monumentale pand. Volgens een woordvoerder van de politie heeft hij nog gepro beerd het vuur zelf te doven. Toen dat niet lukte, werden de hulpdiensten gealarmeerd. Niet lang nadat die waren gearriveerd, sloegen de vlammen al uit het dak. Omdat de brand gepaard ging met veel rookontwikkeling advi seerde de brandweer de inwoners van Oud-Vossemeer om ramen en deuren gesloten te houden. De politie reed met een auto door het dorp om deze boodschap aan iedereen over te brengen. Toen bleek dat aan de voormalige pastorie weinig meer te redden was, besloot de brandweer alles op alles te zetten om het vuur niet over te laten slaan naar de naastgelegen rooms-katholieke kerk. Beide gebouwen worden slechts gescheiden door een brandgang van een meter breed. De brandweer spoot onder meer schuim tegen de zijkant van de kerk om hem te beschermen te gen de hitte. Het gebouw kon wor den gered. Rond half 12 was de brand in de voormalige pastorie onder controle. De vlammen slaan uit het dak van de voormalige pastorie. De naastgelegen kerk bleef gespaard, foto Leo Adriaansen Emmy Geluk van het parochiebe stuur zegt dat ze zich best zorgen heeft gemaakt. „Toen ik arriveer de dacht ik: als dat maar goed gaat. We hebben ons direct afge vraagd wat de meest waardevolle spullen in de kerk zijn, zodat we konden proberen die in veiligheid te brengen." Als eerste werden de doop,- huwe lijks- en geboorteregisters elders ondergebracht. Daarna zijn de waardevolle beelden uit de kerst stal, die op de zolder stonden, in veiligheid gebracht. „Daarbij zijn we ontzettend goed geholpen door mensen die stonden te kij ken", aldus Geluk. „We hebben maar één keer om hulp hoeven vragen. Er stonden meteen vijf tien mensen binnen. Door in een soort rij te gaan staan en de beel den aan elkaar door te geven, heb ben we ze snel naar een veilige plek kunnen brengen." Uiteindelijk viel de schade aan de kerk mee. „We hebben wat water schade en het stinkt", zegt Geluk. „Dat is niets vergeleken bij het leed dat de bewoners van de pas torie nu ervaren." De gemeente heeft in de loop van de middag een brief verspreid in het dorp. Daarin werd nog eens benadrukt dat de brandweer con tinu metingen heeft verricht. Er zijn geen concentraties van ge vaarlijke stoffen gemeten. De roet- delen die in de omgeving zijn neergedwarreld, kunnen volgens de gemeente gewoon in de contai ner worden gegooid. WEMELDINGE Het explosief dat maandag werd gevonden op een bouwplaats in Wemelding blijkt een lichtkogel uit de Eerste Wereldoorlog te zijn. De kogel is afkomstig van luchtafweergeschut dat werd gebruikt om open vlak ten in het licht te zetten. Het explosiefis vernietigd. SINT-MAARTENSDIJK Muziekvereniging Euterpe uit Sint-Maartensdijk geeft komende zaterdag haar jaar concert in gemeenschaps centrum Haestinge. Alle on derdelen van de vereniging presenteren zich. Ook wor den twee jubilarissen gehul digd. Ze zitten al 50 en 60 jaar bij Euterpe. Het concert begint om 19.30 uur. SINT PHILIPSLAND Advocaat Robert Madou van stichting Het Nieuwe Atlan tis is een nieuwe actie be gonnen tegen de verzilting van Het Rammegors. Dat meldt Daan Kempeneers, ook een tegenstander van het plan, op zijn website. Ma dou heeft volgens Kempe neers brieven verspreid on der bewoners van Sint Phi- lipsland. Hij roept bewoners op een schadeclaim in te die nen bij Rijkswaterstaat en Staatsbosbeheer. door Frank van Cooten baarland - In dorpshuis Camero- nian in Baarland is vanavond om 20.00 uur de informatieavond 'de Beer gaat los'. Initiatiefnemers van deze avond zijn de leden van de werkgroep die onlangs de Borselse duurzaam heidswedstrijd Duurzaam Dieken- damme hebben gewonnen. Baarland won met een plan vol met ideeën en suggesties. Nu is het volgende hoofdstuk aangebro ken. Het concreet uitwerken van de plannen. Het gaat onder meer om de invoe ring van de Beuro, een ruilsys- teem voor goederen en diensten, het realiseren van bloeiende bermranden en een watervoorzie ning bij de volkstuinen, het be denken en uitvoeren van een na- tuurspeeltuin en nest- en schuil plaatsen voor vogels en vleermui zen, bijen en egels. De werkgroep wil bij die uitwerking de bewo ners van Baarland betrekken. Tij dens de informatieavond kunnen de belangstellenden bij verschil lende informatietafels vragen stel len, ideeën inbrengen en de naam noteren op een van de intekenlijs ten als er interesse is mee te hel pen aan de uitvoering. tholen - De gemeenteraad van Tholen bespreekt vanavond het voorstel van raadslid Han van 't Hof om het ambtsgebed, dat nu nog wordt uitgesproken tijdens de vergadering, te schrappen. De PZC doet via het twittera- count @PZC_Tholen live verslag van de ontwikkelingen tijdens het debat. De raad praat ook over de grootscheepse herinrichting van het havengebied in Sint-An- naland. Hoewel het erop lijkt dat een meerderheid door wil gaan met het project, onthielden de fracties zich tijdens de commissie vergadering nog van een defini tief standpunt. Ook dit debat is te volgen via het Thoolse twitterac- count van de PZC. Interactieve TV doet t gewoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55